MANES - Slow Motion Death Sequence

MANES - Slow Motion Death Sequence

Tvorba nórskej formácie MANES sa po blackmetalovom debute transformovala na elegantný mix rocku, trip hopu, melancholického jazzu, dark popu a elektroniky. Vznešená avantgarda ignorujúca žánrové mantinely si už pätnásť rokov drží pevnú líniu a atmosféru, ktorou sa prezentovali na prelomovom albume "Vilosophe". No ich hudba ani na jednej nahrávke nestagnovala, práve naopak. Ich piaty album s názvom "Slow Motion Death Sequence" je zrejme najtemnejší a najintímnejší počin, aký kedy stvorili. Atmosféra nahrávky je plná melanchólie a smútku, no poslucháča nijak neubíja.

Nad hudbou MANES sa roky vznáša opar tvorby Davida Bowieho a novinka nie je výnimkou. Je to čiastočne spôsobené štýlom akým spieva Asgeir Hatlen, ktorého hlas nemusí každému sadnúť. Je to však jeden z výrazných poznávacích znamení tvorby MANES a k ich hudbe neodmysliteľne patrí. Na nahrávke kapela opäť "veselo" experimentuje a ich postupy sú naozaj inšpiratívne. Jedna ich poloha ma však naozaj prekvapila. V istých momentoch ich hudba pripomína tvorbu holandských The GATHERING, najmä v pasážach s ženským spevom. Typickou ukážkou je nadýchaná rocková skladba "Last Resort", ktorú skrášľuje speváčka Anna Murphy (ex-ELUVEITIE, LETHE). Na novinke ešte hosťujú speváci Rune Folgerø (ATROX), Tom Engelsøy a Ana Carolina Ojeda (MOURNING SUN). Každým posluchom tento album rastie a postupne naberá na sile. Je evidentné, že každý jeden zvuk je dotiahnutý do posledného detailu a všetko do seba dokonale zapadá. Oproti takému "How the World Came to an End" novinka nevyznieva až tak experimentálne, no to ju nijak nelimituje a už vôbec neznižuje jej kvality. Kapela tu napreduje najmä skladateľsky a skladby sú veľmi umne a moderne vyprodukované.

Táto temná hudba plaziaca sa tmavými zákutiami ľudskej duše, odkrývajúca beznádej našej existencie je mimoriadne opojná a prudko návyková. Ideálny spoločník na dlhé zimné večery.

9 / 10

Tracklist

1. Endetidstegn
2. Scion
3. Chemical Heritage
4. Therapism
5. Last Resort
6. Poison Enough for Everyone
7. Building the Ship of Theseus
8. Night Vision
9. Ater

Zostava

Asgeir Hatlen - vokály
Tor-Helge Skei - gitary, klávesy
Eivind Fjoseide - gitary, klávesy
Rune Hoemsnes - bicie, klávesy
Tor-Arne Helgesen - bicie
Torstein Parelius - basa

Informácie o albume

Žáner: Experimental Electronic Rock/pop, Jazz

Dátum vydania: 24.8.2018

Typ: CD

Dĺžka: 44:17

Vydavateľstvo: Debemur Morti Productions

Webová stránka: http://www.manes.no

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-09-27 18:12:54

Prečítané: 1862x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie