MASTER'S HAMMER - Fascinator

MASTER'S HAMMER - Fascinator

Pred ôsmimi rokmi sa vrátili na scénu a spočiatku to dlho vyzeralo, že im pôjde len o vydávanie nových albumov. Neskôr sa rozhodli, že urobia niekoľko koncertov a dnes už majú potvrdených množstvo koncertov po celom svete. Kto by to bol tušil tak pred desiatimi rokmi?  Počítam že nikto, dokonca ani samotní členovia MASTER'S HAMMER. Skupina neustále pracuje na nových skladbách a s dvojročným odstupom nám pravidelne servíruje ovocie tohto snaženia. Svoj rukopis si zachovávajú na každom albume, no zároveň sa snažia materiál inovovať.

A novinka "Fascinator" to len potvrdzuje. Je to typický MASTER'S HAMMER so všetkým, čo k tomu patrí, no o niečo progresívnejší ako v minulosti. Metalový základ je podľa môjho názoru v podstate nezmenený. Výrazné gitarové motívy, basové linky a geniálna rytmika v rátane magických tympanov sa pevne držia rokmi osvedčeného receptu. Majú vysoký štandard a živé vystúpenia tieto elementy akoby ešte viac stmelili. Najväčší posun cítim v tom, čo tu predvádzajú klávesy. Tie dostávajú na novinke výrazný priestor, ktorý nekompromisne využívajú. Zásadným spôsobom oživujú celú nahrávku a robia ju ešte avantgardnejšiu ako v minulosti. V istých momentoch navigujú hudbu MASTER'S HAMMER až do progresívnych vôd. Stačí si vypočuť napríklad intermezzo v skladbe "Linkola" a nebudete veriť vlastným ušiam. Ďalšou ukážkou umného narábania s týmto nástrojom je skladba "Espiritos Creativos", ktorú tento nástroj posúva do úplne inej polohy. Je v nej cítiť prvky gothic rocku a pokojne by zapasovala aj do repertoáru XIII. STOLETÍ.

Oproti predošlej doske "Formulæ" mám pocit, že novinka je ešte viac "nakazená" Necrocockovým deviantným rukopisom. Miestami sa síce trocha opakujú motívy s jeho "anjelským" vokálom, no nič to neuberá na sile tohto prvku. Samostatnou kapitolou sú opäť texty z pera Františka Štorma. V nich sa miesi obrovský nadhľad, svojský zmysel pre humor a precízna práca s českým jazykom. Na prvý pohľad sa zdá, že sú vlastne len vtipnou karikatúrou black metalových klišé všetkého druhu. No ja si myslím, že medzi riadkami je možno vystopovať aj o niečo hlbší obsah. V konečnom dôsledku nechávajú na samotnom poslucháčovi, či bude vnímať texty len ako vtipné obrazy ľudského šialenstva, alebo si z nich aj niečo vytiahne.

"Fascinator" považujem za jednu z najvýraznejších nahrávok ich diskografie. Dokonca si dovolím tvrdiť, že z ponávratovej tvorby ide možno o najlepší počin. Kreativita tohto hudobného telesa kvitne aj po neuveriteľných tridsiatich rokoch.

10 / 10

Tracklist

01. Fascinator
02. Psychoparasit
03. Ve věži ticha
04. Linkola
05. Satanská nekrofilní porna
06. Estetika ďábla
07. Krokodil
08. Astrální dvojníci
09. Kletba
10. Odliv mozků
11. Espíritos Creativos
12. Exhumace
13. Lost in Fjords

Zostava

Franta Štorm - vokály, gitary, klávesy
Petr Blackie Hošek - gitary
Petr Rámus Mecák - bass
Honza Kapák - bicie, gitary
Silenthell - tympany

Informácie o albume

Žáner: Avant-Garde Black Metal

Dátum vydania: 10.02.2018

Typ: CD

Dĺžka: 50:01

Vydavateľstvo: Jihosound Records

Webová stránka: http://www.mastershammer.com

Krajina: Česko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-03-06 11:31:26

Prečítané: 2070x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie