MASTODON - Hushed and Grim

MASTODON - Hushed and Grim

Americká progresívna skupina MASTODON je jedinečným endemitom na metalovej scéne. Vytvorila si vlastný hudobný vesmír, ktorý je farebný a má svoje pravidlá. Ak sa doň vypravíte, pripravte sa na meteorické roje tónov, prechodov a úderov do bicích, ktoré sa vymykajú bežným šablónam. K tomu si pridajte zvláštne stupnice a trojicu skvelých hlasov. Je pre mňa záhadou, že s takto "zvláštnou" hudbou to dotiahli tak ďaleko. Na jej pochopenie ju treba poriadne spoznať a zvyknúť si na jej neobvyklé postupy.

Aktuálny počin "Hushed and Grim" vychádza ako dvojalbum a obsahuje pätnásť piesní. Ide teda o poriadne obsiahle dielo rozpínajúce sa na ploche 86 minút. Oproti predošlým nahrávkam je novinka o niečo ponurejšia a viac melancholická. A je to pochopiteľné, vzhľadom na okolnosti kedy vznikala. V roku 2018 im umrel manažér kapely Nick John a o dva roky na to sa svet zahalil do „pandemickej“ hmly.Vstrebať tento rozsiahly materiál nie je úplne jednoduchá úloha a žiada si viacero vypočutí. Spočiatku som sa nevedel dostať pod jeho kožu, no po čase to prišlo. A dnes si na ňom pochvaľujem najmä jeho rozmanitosť. Je to neuveriteľne pestrá zmes hudobných štýlov, ktoré  spojuje svojská interpretácia tohto kvarteta. Pokúsim sa to ukázať na vybraných piesňach, ktoré ma zatiaľ oslovili najviac. Napríklad "Dagger" je výrazne atmosferická pieseň, ktorú by som kľudne prirovnal k tvorbe The DOORS. Obsahuje nádherné vyhrávky na syntetizátore, orientálne motívy a silný vokál Troya Sandersa. "More than I Could Chew" je naopak valivá groovy skladba s fantastickým nosným gitarovým riffom.
Úplne z iného súdka je "The Beast", ktorá má v sebe prvky blues a country. Následne prejde metamorfózou a zmení sa na poriadne energickú jazdu. Nakoniec sa však kruh uzavrie a v časovej slučke sa vrátime opäť na začiatok. Zaujímavou skladbou je aj "Savage Lands", ktorá svojou dravosťou pripomína ich rannú tvorbu. Naopak "Had It All" má silne grungeový nádych a na pomery MASTODON znie až podozrivo civilne. Zaujímavý je ale fakt, že spočiatku mi prišla celá nahrávka dosť jednoliata. Ale to táto zvláštna hudba v sebe odjakživa mala. Pokiaľ sa hlboko ponoríte do jej útrob, postupne bude pred vami meniť farby ako chameleón. No pohľad do jeho očí bude vždy hypnotizujúci a magický.

Na tvorbe novinky kapela drela celý rok a plodne využila čas, kedy nemohla koncertovať. Pôvodne mali pripravených 30 demonahrávok, ktoré nevedeli zredukovať na menší počet ako 15. Až si nakoniec povedali, čo tak vydať dvojalbum. A tak prišiel na svet "Hushed and Grim". Texty piesní sa zaoberajú smrťou blízkej osoby a neľahkou úlohou, ako tento fakt prijať.MASTODON opäť vydali silnú nahrávku, ktorá je zaliata smútkom a temnotou. Nenechajte sa odradiť jeho dlhšou stopážou - čas je totiž v tomto prípade naozaj relatívna veličina.       

9 / 10

Tracklist

01. Pain With an Anchor
02. The Crux
03. Sickle and Peace
04. More Than I Could Chew
05. The Beast
06. Skeleton of Splendor
07. Teardrinker
08. Pushing the Tides
09. Peace and Tranquility
10. Dagger
11. Had It All
12. Savage Lands
13. Gobblers of Dregs
14. Eyes of Serpents
15. Gigantium

Zostava

Brent Hinds - gitara, spev
Bill Kelliher - gitara, backing vokály
Troy Sanders - basa, spev
Brann Dailor - bicie, spev

Informácie o albume

Žáner: Progressive Metal/Rock

Dátum vydania: 29.10.2021

Typ: 2CD, 2LP

Dĺžka: 86:17

Vydavateľstvo: Reprise Records

Webová stránka: http://www.mastodonrocks.com

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-11-14 21:08:29

Prečítané: 594x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie