MAYHEM - Daemon

MAYHEM - Daemon

Posledné roky strávili MAYHEM na turné, kde sa prezentovali svojim debutovým albumom "De Mysteriis Dom Sathanas". Tento fakt sa výrazne podpísal na aktuálnej novinke, no našťastie nejde o DMDS s číslom dva. Aby sme sa rozumeli, rešpektujem ich debutový album v kontexte doby. No natočiť podobný album v súčasnosti by bolo trochu spiatočnícke. Každopádne novinka je čiastočne ovplyvnená debutom. Najviac to cítiť na atmosfére a gitarových ako aj basových partoch.

Technická náročnosť je samozrejme niekde inde, no v niečom sú si predsa podobné. Telloch a Ghul sú skvele zohraný tandem a svojimi desivými riffmi vytvárajú typickú atmosféru chaosu. Necrobutcherova basgitara masívne zhutňuje skladby a funguje ako roxorové tyče zaliate v betónových stĺpoch. Hellhamerove bicie znejú tradične blasfemicky, aj keď sú viac priamočiare a v podstate jednoduché. Na pomery MAYHEM sú to viac menej štandardné výkony, no ambíciou kapely nikdy nebola samoúčelná exhibícia. Omnoho viac dbajú na vytvorenie špecifickej nálady, ktorá je zmesou hrôzy, chaosu a deštrukcie. Mnoho fanúšikov vrátane mňa nezabudne na obdobie experimentovania a výrazne progresívneho prístupu k tvorbe, ktorý sa najvýraznejšie prejavil na albume "Grand Declaration of War". To je však minulosť a ktovie, či sa kapela niekedy vydá podobným smerom. Pri intenzívnejšom počúvaní sa však z nahrávky vyplavujú veľmi jemné detaily, ktoré sa vymykajú tradičným postupom. No v porovnaní so spomínanou nahrávkou sú to len omrvinky, no ja som vďačný aj za ne. Aj keď ide len o fragmenty klávesov, resp. samplov, "príjemne" dotvárajú celkový dojem.

Aj keď hudbu MAYHEM treba vnímať komplexne, nejde nevyzdvihnúť výkony Attilu Csihara. Jeho široká škála speváckych techník a polôh je všeobecne známa, no nie vždy ju naplno využíval v tejto kapele. V jeho hlase je niečo démonické a zlovestné. A je jedno či šialene škrieka, spieva melodicky, vyšinuto piští alebo len uhrančivo šepká. Mimoriadne majestátne znejú najmä jeho čisté spevy, ktorých je ale na novinke poskromne. O to silnejší dojem však v skladbách zanechávajú. Zámerne nebudem vyzdvihovať jednotlivé skladby, keďže výraznejšieho favorita medzi nimi nemám. Vnímam ho skôr ako celok, ktorý prináša poslucháčovi zvláštny stret starej a novej tvorby. Texty piesní sa zaoberajú zlom, smrťou, krvou a vyskytuje sa tu množstvo mytologických postáv. Ich význam si môžete vyložiť rôznymi spôsobmi, keďže sú plné podobenstiev. Okrem angličtiny sa poslucháč musí popasovať aj s latinou a maďarčinou.Keď som si vypočul album "Deamon" prvýkrát, moje dojmy boli trocha rozpačité. No postupne som sa viac ponoril do jeho zákutí a začal ma vťahovať do svojho obskúrneho sveta. Opus magnum to u mňa rozhodne nie je, no kvalitu mu nemožno uprieť.

9 / 10

Tracklist

01. The Dying False King
02. Agenda Ignis
03. Bad Blood
04. Malum
05. Falsified and Hated
06. Aeon Daemonium
07. Worthless Abominations Destroyed
08. Daemon Spawn
09. Of Worms and Ruins
10. Invoke the Oath

Zostava

Attila Csihar - vokály
Teloch - gitara, texty
Ghul - gitara
Necrobutcher - basgitara
Hellhammer - bicie

Informácie o albume

Žáner: Black Metal

Dátum vydania: 25.10.2019

Typ: CD, LP

Dĺžka: 49:24

Vydavateľstvo: Century Media Records

Webová stránka: http://www.thetruemayhem.com

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2019-11-25 04:16:52

Prečítané: 890x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie