MOONSPELL - Hermitage

MOONSPELL - Hermitage

K takmer 30-ročnému výročiu existencie portugalských gothic metalových MOONSPELL vychádza album "Hermitage" s magickým trinástym poradovým číslom. Oficiálne táto novinka vyjde až koncom mesiaca, ale nás teší, že sme mali možnosť si ju vypočuť v predstihu a odhaliť vám, na čo sa môžete tešiť.

K videniu a vypočutiu sú k dispozícií dve piesne: "Common Prayers" a "All of Nothing", ktoré vám naznačia, v akom duchu sa bude album niesť. V prvej menovanej započujete krásny čistý spev Fernanda Ribeira, ako aj jeho drsnejší vokál, ktorý sa celkovo na albume nevyskytuje často. To však neznamená, že prídete o Fernandove hlasové variácie v inej forme.

Za najväčšie prekvapenie považujem posun žánru a feelingu, ktoré MOONSPELL odkrývajú v nových skladbách. Iba ťažko by som "Hermitage" vedela porovnať so staršou tvorbou kapely. Temná gothická atmosféra sa mierne odoberá stranou a namiesto toho sa vydávajú viac progresívnejším smerom. Osobne sa mi táto zmena páči. Album sa príjemne počúva, v pomalejšom tempe piesne lahodne na seba naväzujú. Novinkou je i výmena na poste bubeníka, v roku 2020 nahradil Miguela Gaspara nováčik Hugo Ribeiro.Otváracou piesňou albumu je "The Greater Good" s výborným pohlcujúcim začiatkom. Skladba mi trochu evokovala tvorbu švédskej kapely SOEN. Najspevavejšou skladbou z novinky je snáď "The Hermit Saints" s výrazným refrénom. Na "Hermitage" sa nachádzajú i dve inštrumentálne piesne: "Solitarian" a "City Quitter (outro)". Kým v prvej dominujú gitary, v outru sú to príjemne znejúce klávesy.

Celková rozmanitosť chytľavých gitarových riffov, klávesového podmazu a častých „backing“ vokálov so spevom, vytvárajú u MOONSPELL harmonický celok. Snáď aj vám budú refrény a melodické pasáže znieť po vypočutí ešte dlho v hlave.


7,5 / 10

Tracklist

01. The Greater Good
02. Common Prayers
03. All or Nothing
04. Hermitage
05. Entitlement
06. Solitarian
07. The Hermit Saints
08. Apophthegmata
09. Without Rule
10. City Quitter (outro)

Zostava

Fernando Ribeiro - vokály
Ricardo Amorim - gitara, backing vokály
Pedro Paixão - klávesy, gitara
Aires Pereira - basa
Hugo Ribeiro - bicie

Informácie o albume

Žáner: Gothic/Dark Metal

Dátum vydania: 26.02.2021

Typ: CD, LP, MC

Dĺžka: 52:24

Vydavateľstvo: Napalm Records

Webová stránka: http://www.moonspell.com

Krajina: Portugalsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-02-22 19:59:43

Prečítané: 1110x

Autor: Ivka "Ivman" Bohušová

Ivka

Názory redakcie

Chýba názor redakcie