MYRKUR - Folkesange

MYRKUR - Folkesange

Bolo len otázkou času, kedy Amalie Bruun (MYRKUR) vydá takto štylizovaný album. Už v roku 2016 predstavila čisto akustickú koncertnú nahrávku "Mausoleum", ktorá obsahovala zväčša skladby z debutu a jednu coververziu BATHORY. Okrem toho minulý rok absolvovala krátke turné, na ktorom hrala z polovice rýdzo folkový set. Nehovoriac o tom, že aj jej metalová tvorba je poprepletaná škandinávskou ľudovou hudbou.

Takže máme pred sebou nahrávku oprostenú od skreslených gitár, klasickej rytmiky a blackových škrekov. Nájdete tu nástroje ako klavír, nyckelharfa, violončelo, lýra, husle, mandolína, gitara a rámový bubon. Aj vďaka tomu znejú piesne prirodzene a uveriteľne. Z môjho pohľadu je toto ťažiskové, pretože použitie syntetizátorov ako náhrady by ho úplne zabilo. Je obdivuhodné, že väčšinu týchto nástrojov si nahrala MYRKUR sama. Na nahrávke ale figurujú aj hostia, napríklad violončelistka JO QUAIL či Christopher Juul z HEILUNG.
Jednotlivé skladby sú zmesou vlastnej tvorby, škandinávskych ľudových piesní a jednej škótskej balady. Hudobné podklady sú veľmi vkusne zaranžované a držia sa dobových reálií. Sú svojím spôsobom veľmi strohé, čo je ale typická črta ľudovej tvorby. Majú predovšetkým sprostredkovať príbeh, ktorý býva často nositeľom silných citov. Nikoho preto neprekvapí, že hlavnú rolu tu predstavuje spev, ktorý je najvýraznejším prvkom celej kolekcie. MYRKUR ovláda svoj hlas dokonale a vie vdýchnuť piesňam silné emócie. V jej hlase cítiť vášeň a cit pre silné melódie. Nehovoriac o špeciálnych technikách spevu ako napr. kulning, ktorý je typický pre severskú kultúru. Pastierky ním zvolávali na konci dňa zvieratá z paše a využíva sa pri ňom hlavová rezonancia, ktorá dokáže zvuk prenášať na väčšie vzdialenosti.

Zozbierané ľudové piesne zo všetkých kútov Škandinávie, ako aj novo napísané piesne pojednávajú o nordickej mytológii, prírode, ženskosti a romantike. Predpokladám, že svoju úlohu pri nahrávaní zohralo aj tehotenstvo, ktoré vie rozpútať v tele silné hormonálne búrky. Asi najviac sa to odzrkadlilo v sklabe "Gudernes Vilje", v ktorej schopnosť darovať život Amalie vníma ako kľúč k naplneniu svojej existencie. Je to proste nahrávka, ktorá vás pohladí na duši. Z piesní vyžaruje nesmierny pokoj a čarovná atmosféra severskej prírody. Najsilnejšími piesňami sú pre mňa "Ella", "Leaves of Yggdrasil", "Harpens kraft" a "Gudernes Vilje"."Folkesange" predstavuje návrat do dávnej minulosti k zabudnutým hudobným koreňom. MYRKUR tu dokázala zúžitkovať svoj spevácky talent a lásku k pôvodnej kultúre svojich predkov.

9 / 10

Tracklist

01. Ella
02. Fager som en ros
03. Leaves of Yggdrasil
04. Ramund
05. Tor i Helheim
06. Svea
07. Harpens kraft
08. Gammelkäring
09. House Carpenter
10. Reiar
11. Gudernes vilje
12. Vinter

Zostava

MYRKUR - spev, klavír, nyckelharfa, lýra, husle, gitara, rámový bubon

Informácie o albume

Žáner: Dark Neofolk

Dátum vydania: 20.03.2020

Typ: CD, LP

Dĺžka: 46:53

Vydavateľstvo: Relapse Records

Webová stránka: http://www.myrkurmusic.com

Krajina: Dánsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-04-09 11:38:38

Prečítané: 683x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie