NASUM - Shift

Pred niekoľkými dňami bola potvrdená správa o tragickej smrti frontmana švédskej grind-core legendy NASUM - speváka a gitaristu Mieszka Talarczyka. Bolesť je o to väčšia, že s jeho úmrtím odišiel obrovský talent, ktorý bol vždy neoddeliteľnou súčasťou scény extrémnej muziky. Bol to človek, ktorý založil spočiatku priekopnícke duo, ktoré sa postupom času pretransformovalo do štvorčlennej smrtiacej úderky, ktorá si získala rešpekt (nielen) celej Európy.

Príbeh legendy NASUM začal v roku 1992, keď sa dvojica mladých obdivovateľov NAPALM DEATH rozhodla podniknúť niečo na vlastnú päsť. Mieszko Talarczyk spolu s bubeníkom Andersom Jakobsonom odštartoval švédsky stroj, ktorý v nasledujúcich rokoch vyprodukoval niekoľko demáčov a splitov, po ktorých prišla konečne vytúžená ponuka od Relapse Records. Pod touto značkou vyšiel v roku 1998 skvelý debut "Inhale/Exhale", ktorý dostal NASUM do povedomia všetkých, ktorí sa pitvali v grindovej muzike. Nasleduje ďaľší plnohodnotný kotúč "Human 2.0" (2000) a doslova prelomový nasledovník "Helvete" (2003), ktorý kapelu vyniesol medzi elitu, predovšetkým v Európe. Personálne zmeny, ktoré sa v kapele udiali v posledných rokoch (zmena na poste basgitaristu, príchod druhého gitaristu Urbana Skytta) vliali bande novú silu a preto sme sa nedávno dočkali štvrtej dosky s názvom "Shift", ktorá sa nakoniec stala labuťou piesňou lídra NASUM Mieszka Talarczyka.

Ešte pred tým, než sa dostanem až na samotné brusné jadro nového počinu, treba si ujasniť jednu vec. NASUM nie je žiadny porno-grind (t.j. nečakajte na doske žiadne úchylné intrá), nemá ambície na vás vyliať všetky splatter-gore zverstvá tejto planéty (po ktorých by ešte aj váš pravnuk šablil na koberec) a nepotrebuje vás ohurovať tým najnekontrolovateľnejším bordelom a chaosom, ktorý zvyčajne odráža rýdzu amatérčinu (kto sa trochu vyzná, vie ktoré kapely mám na mysli).

NASUM sa vždy držal jasnej a svojskej línie, v ktorej dostávali priestor skôr politické texty a výborne zahratý a hlavne rýchly grind, ktorý si občas odskočil do death-metalových a hardcore vôd po nejakú tú inšpiráciu. Taktiež vokálny prejav speváka Mieszka sa vyznačuje skôr akýmsi z päty ťahaným revom, než nejakým ultra-brutálnym growlingom.

Kvality NASUMu sú teda jasné, čo pre nás teda pripravil Talarczyk a spol. tentokrát? Najdôležitejším prvkom, ktorý odlišuje "Shift" od predošlých nahrávok skupiny, je jednoznačne rozšírenie o ďaľšiu gitaru, ktorá zvuk zhutňuje a robí ho ešte kvalitnejším a brutálnejším. Album obsahuje dokopy 24 skladieb, ktorých dĺžka zriedka-kedy presiahne 1 a pol minúty a jedná sa skutočne o grindové hymny, ktoré vám nedajú vydýchnuť. Zbesilé bicie, občasný growling doplňujúci Mieszkov živočíšny rev a najmä rýchlosť, rýchlosť, rýchlosť. Slabšia skladba sa hľadá naozaj ťažko, pretože sa jedná o vyvážený materiál a pri stopáži skladieb, je naozaj obtiažne upadnúť do nejakého stereotypu. Ďaľším skvelým prvkom je striedanie rýchlostí a načasovanie, ktoré zaručuje, že sa nebudete nudiť - pomalšiu pasáž okamžite strieda nehorázna sypačka a naopak. K najkvalitnejším kúskom určite patria skladby "The Deepest Hole", "Pathetic" a hard-core/grindová zbesilosť "The Smallest Man" ale ako som už spomínal, ide o veľmi vyvážený a kvalitný materiál.

Novinka "Shift" patrí k tomu najlepšiemu, čo za posledný rok v extrémnej muzike vyšlo a môžem ju smelo odporučiť každému milovníkovi nespútanej grindovej režby. Posledný album iba potvrdil, že NASUM patria k špici grindcoru a tvrdím, že nikdy nenahrali materiál, ktorý by skĺzol k priemeru. Vždy sa jednalo o ten najlepší grind pod slnkom a veľkou zásluhou k tomu prispel človek, na ktorého nikdy nezabudneme...

Mieszko Talarczyk (1974-2004) - R.I.P.

9 / 10

Tracklist

1. Particles
2. The Engine Of Death
3. Twinkle, Twinkle Little Star
4. No Paradise For The Damned
5. Wrath
6. Fear Is Your Weapon
7. The Deepest Hole
8. High On Hate
9. Pathetic
10. Circle Of Defeat
11. Like Cattle
12. Ros
13. The Smallest Man
14. Cornered
15. Strife
16. The Clash
17. Hets
18. Closer To The End
19. Fury
20. Fight Terror With Terror
21. Ett Inflammerat Sar
22. Deleted Scenes
23. Creature
24. Darkness Falls

Zostava

Mieszko Talarczyk - gitara, vokály
Urban Skytt - gitara
Jon Lindqvist - basa, vokály
Anders Jakobson - bicie

Informácie o albume

Žáner: Grindcore

Dátum vydania: 10.11.2004

Typ:

Dĺžka: 37:31

Vydavateľstvo: Relapse Records

Webová stránka:

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2004-12-30 00:43:05

Prečítané: 1090x

Autor: Tomáš Binčík

Tomáš Binčík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie