NIBIRU - Anamorphosis

NIBIRU - Anamorphosis

Dnes by som vás rád zobral na okraj hudobnej scény, kde si mnohí kladú základnú otázku. Je to vôbec ešte hudba? Pre mňa rozhodne áno, no každý sme nastavení inak. Taliansky projekt NIBIRU som objavil len nedávno, aj keď ich novinka je už siedma v poradí. Tá obsahuje jednu rovnomennú takmer hodinovú skladbu.

Hudba vychádza z rituálneho ambientu do ktorého vkladajú rôzne prvky black metalu, doomu, psychedelického rocku, drone a noise. Pre neznalého poslucháča sa to môže javiť ako nesúrodá zmes ťažko počúvateľných zvukov. Tá skladba nemá pevnú štruktúru a žije si svojim životom. Jednotlivé pasáže sa postupne rozvíjajú a nenápadne sa menia. Je to svojim spôsobom ponurý soundtrack, na pozadí ktorého sa odohráva temný rituál. Jeho súčasťou sú tribal perkusie, rituálne spevy, ťaživé syntezátory, saxofóny a iné dychové nástroje. S pribúdajúcim časom sa pridávajú znepokojujúce vokály, ktoré pripomínajú spev Attila Csihara. V ich hudbe sa čoraz častejšie objavujú avantgardné prvky, ktoré sprevádza akási čudná recitácia obohatená o rôzne zvukové efekty. Tu oceňujem použitie rodného jazyka, ktorý pôsobí prekvapivo znepokojujúco.
 


Kompozícia sa nesie v rôznych vlnách, v ktorých sa striedajú rôzne nálady. Od výrazne psychotických až po záhadné potemnelé stavy. Postupne sa atmosféra zahusťuje a ich hudba sa pomaly mení na drone doomovú orgiu. Asi po polhodine sa skladba mierne utíši, aby sa rozbehla priamo do pekla. Hrozivý hrdelný spev si podáva ruky so skreslenými gitarami a hypnotizujúcou rytmikou. Tu už jasne cítiť desivú atmosféru, ktorá sa ale opäť začne rozrieďovať v psychedelických tónoch. Ešte viac nadobudnete dojem, že ste sa ocitli v mysly intoxikovaného človeka. Obrazy sú čoraz viac hmlisté, pokrivené a  halucinogéne. Záver skladby sa nesie v elektronickom duchu, ktorému dominuje jednoduchý rytmický vzorec. Ten dláždi cestu k ukončeniu tohto znepokojujúceho rituálu. Svojou formou má toto dielo najbližšie k ambientným či industriálnym koncertným setom.

NIBIRU je inak v akkadskom jazyku miesto prechodu resp. čln na prevážanie. V babylonskej kozmológii sa vyskytuje ako Mardukova hviezda. Čo sa týka textov, pomôžem si promo textom k novinke. V nich sa inšpirovali okultistami a ezoterikmi ako Aleister Crowley, Kenneth Grant, Austin Osman Spare a zvláštnym kultom herca Klausa Kinskiho.

Hudba NIBIRU ponúka poslucháčovi zaujímavý hudobný trip, ktorý vás zavedie do temných zákutí vašej duše. Ak si chcete túto hudbu vychutnať naplno, odporúčam ju počúvať v absolútnej tme alebo pri horiacich sviečkach. 

8 / 10

Tracklist

1. Anamorphosis

Zostava

Ardath - gitara, vokály, perkusie
RI Salma - basa, klávesy, organ
L.C. Chertan - bicie

Informácie o albume

Žáner: Psychedelic ritual ambient, Drone/doom metal

Dátum vydania: 26.05.2023

Typ: CD, digital

Dĺžka: 55:55

Vydavateľstvo: Argonauta Records

Webová stránka: http://www.nibiruritual.com

Krajina: Taliansko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2023-06-09 23:38:12

Prečítané: 542x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie