OAK - Disintegrate

OAK - Disintegrate

Ambiciózne projekty, kde jedna skladba tvorí celý album sme tu už v minulosti mali. Medzi tie najznámejšie patria nahrávky skupín GREEN CARNATION, EDGE OF SANITY, prípadne SLEEP. Samozrejme ich určite bude viac a je to zaujímavý koncept. Dá sa k tomu pristúpiť v podstate dvojakým spôsobom. Buď naozaj vytvorím jednu súvislú skladbu, alebo ich vytvorím viac, len ich umne pospájam do jedného celku.

OAK sa rozhodli pre akýsi hybrid, ktorý spája obe tieto metódy. Skladba začína príjemným gitarovým post-rockovým  úvodom, ku ktorému sa časom pridá plazivá doomová rytmika. Postupne sa prepracuje k nosnému motívu, ktorý neskôr vygraduje do poriadnej death metalovej klepačky.
 


 

Mimochodom, pri tomto prechode cítim miernu inšpiráciu domovskej kapely gitaristu Guilhermea Henriquesa, ktorou je GAEREA. Veľmi podobným spôsobom tam pracujú s rytmikou, akurát ultra-pomalé pasáže vôbec nepoužívajú. Inak druhý člen zoskupenia bubeník Pedro Soares v nej kedysi hrával tiež. Už asi tušíte, že OAK sú portugalská kapela a zastrešuje ich francúzsky label Season of Mist.
Ale späť k spomínanej skladbe, teda albumu. V druhej polke albumu akoby rozohrali podobný scenár, len s inými gitarovými motívmi. Oni sú si ale dosť podobné a preto to beriem ako voľné rozpracovanie základnej témy. Čo sa však zmení, je atmosféra, ktorá je v druhej polke o kúsok psychedelickejšia. Je to však len jemná ingrediencia, ktorá nie je nijak zásadná pre celkový vývoj. Dočkáme sa aj prechodu do rýchlejšej časti, len sa jej dočkáme oveľa neskôr a bude trvať kratšie ako v prvej časti. Spev je pomerne pestrý a zahŕňa v sebe klasické doomové polohy - hlboký growl, agresívnejší murmur i blackovo ladený skreslený vokál. Napriek niektorým divokejším partom je nahrávka určená predovšetkým doomovým fanúšikom.
 


 

Atmosféra albumu sa postupne vyvíja a graduje v pravidelných intervaloch za významnej asistencie vokálu. Ten tu hrá významnú rolu. Po textovej stránke je to absolútna klasika. Texty sa zaoberajú umieraním a odchodom starej duše do novej dimenzie, respektíve nového sveta. Či sa to deje za života, alebo až po fyzickej smrti, zostáva otázkou.

OAK sa podarilo natočiť zaujímavú doom/death metalovú nahrávku, ktorá má hutný zvuk a vyvierajú z nej silné emócie. Neponúkajú v rámci štýlu nič inovatívne, ale za vypočutie rozhodne stojí.

8 / 10

Tracklist

1. Disintegrate

Zostava

Guilherme Henriques - gitara, vokály
Pedro Soares - bicie

Informácie o albume

Žáner: Atmospheric Doom/Death Metal

Dátum vydania: 10.02.2023

Typ: CD, LP

Dĺžka: 44:38

Vydavateľstvo: Season of Mist

Webová stránka: http://oakdoom.bandcamp.com

Krajina: Portugalsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2023-03-01 17:20:37

Prečítané: 329x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie