ORANSSI PAZUZU - Mestarin Kynsi

ORANSSI PAZUZU - Mestarin Kynsi

Fínski bádatelia ORANSSI PUZUZU nám prinášajú v poradí piaty „cestopis“ s názvom "Mestarin Kynsi". Nečakane vychádza pod značkou Nuclear Blast, ku ktorým prešli od Svart Records. Tento label som považoval za fínsky elitný klub, ktorý je síce skromný, no byť jeho súčasťou je privilégium. Nemecký gigant je síce úplne iná liga s väčšími možnosťami, no nejako mi tam nepasujú. Prečo to vlastne rozoberám hneď na začiatku? Pretože odhliadnuc od originality a kvality ich produkcie, majú pomerne úzku cieľovú skupinu. Psychedelický rock bol možno v minulosti vyhľadávaný artikel, no v spojení s avantgardným black metalom oslovuje malý počet poslucháčov. Som teda zvedavý, či väčší vydavateľ bude schopný pretlačiť túto jedinečnú kapelu do širšieho povedomia.

ORANSSI PAZUZU na novinke rozvinuli koncept, ktorý pojednáva o desivej budúcnosti, v ktorej zlý diktátor riadi svoj ľud prostredníctvom ovládania mysle. Kontrolujúci vodca, neobmedzená diktatúra a paranoidné myšlienky sú témy ako stvorené pre ich hudbu. Vlastne, keď človek sleduje zmýšľanie niektorých jedincov vo svojom okolí, občas má pocit, že sa to už deje.
Ale späť k hudbe... Základom psychedelického black metalu v podaní ORANSSI je neustále opakovanie nosného hudobného motívu, ktorý postupne rozvíjajú. Zväčša ide o gitarový riff, na ktorý sa postupne nabaľujú spevy, klávesy prípadne elektronické sample. V tejto činnosti sú čoraz kreatívnejší a jednotlivé nápady sú veľmi inšpiratívne.
Typickou ukážkou je úvodná časť skladby "Oikeamielisten Sali", v ktorej sa dookola opakuje zvláštna melódia hraná na husliach. Postupne však začínajú isté tóny kolísať, ako keď spomalíte vinyl pri prehrávaní. Celá atmosféra skladby sa tým úplne mení a stáva sa čoraz znepokojivejšou. Takéto nápady posúvajú ich hudbu na iný level. Skladby svojou štruktúrou smerujú k soundtrackovej forme, čo u nich ale nie je úplne nový prvok. Na vytvorenie správnej atmosféry si doprajú dostatočný čas a sledovať jej postupné gradovanie je zážitok. Pomáhajú si pri tom aj industriálnymi či ambientnými prvkami, ktoré vkusne dofarbujú výslednú podobu nahrávky. Tá má tradične halucinogénny a hypnotizujúci charakter. Až sa človek zamyslí, či nám pomocou hudby nevštepujú nejaké skryté odkazy. To by bolo inak dokonalé. Zhudobnený príbeh o manipulovaní ľudskej mysle ako nástroj na podprahové ovládanie poslucháča. Druhá mocnina paranoidných predstáv.

Samozrejme použitie fínskeho jazyka je priam ideálne, pretože ten v Európe nepatrí medzi univerzálne dorozumievacie prostriedky. Mimochodom, black metal a fínština je kombinácia, ktorú si vždy vychutnávam. V tom jazyku je niečo démonické a v rámci metalu patrí medzi moje najobľúbenejšie. Najvýraznejšou spomedzi šestice piesní je záverečná "Taivaan Portti", kde svoju muziku posúvajú do trocha iných dimenzií. Skladba má extrémnejší charakter a ktovie, či nenaznačuje ich nové smerovanie.ORANSSI PAZUZU novinkou ani v najmenšom nesklamali. Pomalými krôčikmi pilujú svoj osobitý výraz a postupne dozrievajú. Ich vývoj je síce nenápadný, no diabol sa ukrýva v detailoch.

10 / 10

Tracklist

1. Ilmestys
2. Tyhjyyden sakramentti
3. Uusi teknokratia
4. Oikeamielisten sali
5. Kuulen ääniä maan alta
6. Taivaan portti

Zostava

EviLL - vokály, klávesy, efekty
Jun-His - gitary, vokály
Ikon - gitary, syntezátor, sample
Ontto - basa, syntezátor
Korjak - bicie

Informácie o albume

Žáner: Psychedelic Black Metal

Dátum vydania: 17.04.2020

Typ: CD, LP

Dĺžka: 50:12

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://www.oranssipazuzu.com

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-05-01 01:05:10

Prečítané: 944x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie