ORDER OV RIVEN CATHEDRALS - Thermonuclear Sculptures Blackness

ORDER OV RIVEN CATHEDRALS - Thermonuclear Sculptures Blackness

Počas snorenia internetom po niečom novom som natrafil na bombu! Konkrétne na jadrovú apokalypsu, ktorá vám vybuchne priamo v hlave pri počúvaní tohto prudko explozívneho materiálu. Ako raz prehlásil spevák HIDEOUS DIVINITY počas ich koncertu: „Sme tu, aby sme vám importovali typický taliansky produkt - Pizza, špagety, Rocco Sifredi, mafia a death metal.“
HIDEOUS DIVINITY síce tiež vydali novinku, no táto recenzia bude patriť ich krajanom ORDER OV RIVEN CATHEDRALS. Okrem krajiny pôvodu majú tieto kapely spoločné aj zameranie na technickú death metalovú odnož, svojský rukopis a maximálny výtlak. Poďme už ale na "Thermonuclear Sculptures Blackness".

Rozbušku albumu tvorí krátke apokalyptické intro, ktoré z jemnej mystiky prejde cez bubnovú pasáž do elektronického konca. Elektronika následne odpáli nálož, atómy sa dajú do pohybu a reťazovú reakciu už nemôže nič zastaviť. Rádioaktívna smršť sa preženie vašimi sluchovodmi a zanechá nenapravitelné škody. Talianska dvojica sa s tým moc nemazná, útočí priamo a nekompromisne. Možno máte pocit, že sa jedná o pokrvných bratov Černobyľských CYTOTOXIN, no v prípade ORDER OV RIVEN CATHEDRALS ide skôr o bombu zhodenú na Hirošimu, úmyselne s cieľom napáchať čo najväčšie škody. Gitarové fintičky a komplikované riffy musia ustúpiť celkovej atmosfére. Tú tvorí najmä masívna rýchlopaľba bicích nástrojov, strojovo presné a najmä rýchle gitary, smrtiaca elektronika a agresívny growl. Úplný protiklad tvorí napríklad inštrumentálny klavírny záver druhej skladby, po ktorom nastane opäť paľba a Inferno.
Do pekla patria samozrejme aj zborové spevy, sú skvelým podkladom pod všetky možné vrstvy, ktoré na seba talianska dvojica ukladá. ORDER OV RIVEN CATHEDRALS do už dosť komplexného materiálu pridávajú aj štipku egyptskej mystiky, ale nie je jej až tak veľa ako u NILE. Kapela teda vytvára niečo nové a výnimočné, niečo čo tu ešte nebolo. Brutálnosť HOUR OF PENANCE, symfonickosť FLESHGOD APOCALYPSE, technickosť NILE a rýchlosť ako BENEATH THE MASSACRE. Výsledný mix je ten pravý pomer pre jadrové štiepenie, zbraň okamžite zaraďuje Taliansko medzi jadrové veľmoci.

"Thermonuclear Sculptures Blackness" je tretím úspešným pokusom, predchádzali mu vydarené "The Discontinuity's Interlude" (2017) a "Göbekli Tepe" (2018). Z hľadiska výslednej kvality produkcie a výbušnosti materiálu jednoznačne víťazí posledné dielo. Jadrová smršť trvá niečo vyše 43 minút, počas nich je však zlikvidované úplne všetko a budete si musieť oddýchnuť, kým znovu naberiete odvahu na ďalší pokus. Zvuk je absolútne dokonalý aj napriek všetkým možným zložkám, ktoré sa v hudbe nachádzajú. O mnohovrstvovosti tejto zmesi som už písal, pridám však ešte zopár krkolmných gitarových sól, kričaný druhý vokál, zvuk sirény oznamujúci poplach a podobné špecialitky, ktorými táto zbraň disponuje. Boli sme to však my, kto stlačil červený gombík a odpálil nálož? Apokalypsa je zavŕšená elektronickým outrom, ktoré nám na túto otázku neodpovie, no naznačí možných páchateľov. Či už išlo o útok z vesmíru, záhrobia či pomätených fanatikov, aktuálne nezistíme, no nakoniec na tom až tak nezáleží.


ORDER OV RIVEN CATHEDRALS posunuli hranice technického death metalu smerom ku komplexnejšej hudbe, pretkávanej symofnickosťou aj elektronikou. Výsledkom je sexi mix s obrovským vražedným potenciálom. Neviem si predstaviť, čo by táto hudba dorobila s ľudmi na koncerte, preto odporúčam počúvať len v bezpečí domova.

10 / 10

Tracklist

01. Drowning into Darkest Victory
02. Act ov Hydrogen
03. Indoctrination ov a Nuclear Fireball
04. Obscuring Uranus' Gateways
05. Downgrading the Codes ov a Treacherous Immortality
06. Thermonuclear Sculptures Blackness
07. Purification Through the Codes ov Obedience
08. Inverting the Storm ov Ages
09. Adjuration to a Neutron Star
10. Mesmerizing the Kinetic Void

Zostava

12 - všetky nástroje
En Sabah Nur - vokály

Informácie o albume

Žáner: Technical Death Metal

Dátum vydania: 17.11.2019

Typ: CD

Dĺžka: 43:32

Vydavateľstvo: Samovydanie

Webová stránka: http://orderovrivencathedrals.bandcamp.com

Krajina: Taliansko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-01-25 00:00:00

Prečítané: 608x

Autor: Michal Kmeť

Michal Kmeť

Názory redakcie

Chýba názor redakcie