ORPHANED LAND - Unsung Prophets & Dead Messiahs

ORPHANED LAND - Unsung Prophets & Dead Messiahs

Originalite sa samozrejme medze nekladú a pokiaľ sa to týka metalovej hudby, tak to platí niekoľkonásobne. O to ťažšie však je aj byť originálnou kapelou a vytvoriť hudbu, ktorá sa stane pre nás, fanúšikov dokonalou. Kapelu ORPHANED LAND som zaregistroval kedysi začiatkom 90-tych rokov ešte na letákoch ich vtedajšieho labelu Holy Records a hneď ako som sa dostal k ich prvému albumu „Sahara“ z roku 1994, videl som v nich obrovský potenciál… Odvtedy nielen v Izraeli, ale na celkom svete pretieklo riekami veľa vody a história sa dostala až sem do roku 2018, kedy vychádza šiesty plnohodnotný album kapely. U mňa je to prvé obrovské pozitívne prekvapenie roku 2018 a som nesmierne spokojný s tým, že sa chalanom z kapely po toľkých rokoch darí urobiť melancholicky, no zároveň aj tvrdo znejúci album plný emócií a hlavne ich rodnej etnickej linky. ORPHANED LAND sa vypracovali na špičkovú, pre mňa až majestátnu kapelu, čo na svojom novom diele  „Unsung Prophets & Dead Messiahs“ jednoznačne dokazujú. Skladby z tohto diela dosiahli úžasnú metalovú rovnováhu, ktorá sa spojila s progresívnymi chúťkami, teda veľmi silnou inštrumentálnou linkou a samozrejme etnikom, ktoré je pre arabskú krajinu typickým, hoci práve tu je väčšinovým obyvateľstvom to židovské. Ale zemepiscu ani odborníka v tejto oblasti robiť nebudem, lebo by som možno rýchlo pohorel…

 ORPHANED LAND svoj rukopis vyvíjali dlhé roky. Pravdupovediac sa tomu vôbec nečudujem, pretože zapracovanie orientálnych prvkov do metalovej hudby vôbec nie je jednoduché a poznám viacero kapiel, ktoré na takýchto pokusoch stroskotali. Tu je však gitarová linka urobená jemne a citlivo, a čo je zásadné, je spájaná buď s melancholickým vokálom a značne progresívna, alebo naopak keď zájde do tvrdších metalových vôd, znie mocne a agresívne.  Aj samotná produkcia dodala albumu vysokú hodnotu, pretože dokonale zladila všetky hudobné pasáže aj napriek mnohým žánrovým či zvukovým výkyvom v dokonalú súhru. Počas hodiny sa tak namočíte do slnkom rozpáleného piesku, ale aj  nastúpite na jemný vánok nesúci sa pomedzi palmové listy. „Unsung Prophets & Dead Messiahs“ prináša  silne emotívnu metalovú rovinu a túto scéna naozaj potrebuje, aby sa zbavila častej agresivity. Každý tón, ktorý z novinky „Unsung Prophets & Dead Messiahs“ vyšiel a dostal sa do vnútra mojej hlavy som strávil a vpustil ho do seba absolútne bez kontroly. Moja dôvera v tento album tak dosiahla absolútneho vrcholu.

Hoci viem, že progresívne znejúcich kapiel je dnes na scéne viac, práve k ORPHANED LAND ma priviazalo to čaro, ktoré z albumu cítim. A keďže v sebe ukrývam pomerne silný citový základ, je logické, že duša tohto albumu sa spojila aj s tou mojou. Verím, že ho podobne precítia mnohí z vás. „Unsung Prophets & Dead Messiahs“ je u mňa prvý veľmi vážny album roku 2018 a to, že sa kapela onedlho ukáže aj u nás, je obrovským bonusom. 

10 / 10

Tracklist

1 The Cave
2 We Do Not Resist
3 In Propaganda
4 All Knowing Eye
5 Yedidi
6 Chains Fall To Gravity
7 Like Orpheus
8 Poets Of Prophetic Messianism
9 Left Behind
10 My Brother’s Keeper
11 Take My Hand
12 Only The Dead Have Seen The End Of War
13 The Manifest - Epilogue

Zostava

Kobi Farhi - vokály
Chen Balbus - gitara
Idan Amsalem - gitara
Uri Zelcha - basgitara
Matan Shmuely - bicie

Informácie o albume

Žáner: Ethnic Progressive Metal

Dátum vydania: 26.01.2018

Typ: CD

Dĺžka: 63:38

Vydavateľstvo: Century Media Records

Webová stránka: http://www.orphaned-land.com/

Krajina: Izrael

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-01-13 13:43:44

Prečítané: 1968x

Autor: Ďuro "Immortal" Haríň

Ďuro

Názory redakcie

Chýba názor redakcie