PARADISE LOST - The Plague Within

PARADISE LOST -  The Plague Within

PARADISE LOST sú snáď nesmrteľní! Už vyše sťvrťstroročie na scéne a to im tento rok vyšiel v poradí už štrnásty dlhohrajúci album "The Plague Within". Práve na túto novinku sa dnes pozrieme bližšie.

Kto je v obraze, vie, že Angličania sa po rokoch expertimentovania začali už dávnejšie vracať do svojich typických temnejších vôd - tých, ktoré im vyhovujú najviac. A nové CD je ďalším stupienkom ku koreňom. Alebo ani nie?
Čo zaujme ako prvé, je vokál Nicka Holmesa (najnovšie známy aj ako "Old Nick") - k čistým spevom pridal po dlhej dobe aj svoj nezameniteľný chropot. Do toho nám hrajú podladené, ťažkopádne melódie i tradične prepracované sóla Grega Mackintosha. Tým pádom mnohí vidia v "The Plague Within" návrat do histórie, ja však nie tak celkom. PARADISE LOST sa v časoch minulých orientovali na stredne rýchle, až rýchle tempá, na tejto doske však prevažujú pomalé, ešte pomalšie (klipovka "Beneath Broken Earth") a to je niečo, čo sme u nich tak často nevídali. Nick sa za tie roky naučil celkom solídne spievať a spomínané druhy vokálov kombinuje tak-akurát. Riffy sú poväčšinou ťahavé, Greg s doprovodným gitaristom Aaronom často ponúkajú precítené harmónie a ako už býva zvykom, občas sa pridajú i klávesy.
Áno, naši anglickí náladotvorcovia sa stále neboja aj zrýchliť ("Flesh From Bone") a celkovo pritvrdili, ale keď si to zhrnieme, v roku 2015 u nich prevláda doom. Ak to rozvinieme, tak gothic/doom (napr. v otváracej "No Hope In Sight"), ktorý prevláda nad doom/deathom. Bez ohľadu na vokály. Ťažko mi je toto dielo porovnávať s niektorou staršou nahrávkou, lebo je proste čímsi iné. Pokiaľ však chcete, tak to vidím niekde na rozmedzí "Gothic" a "Shades Of God"."Hail to nothingness!" Pre niekoho prirodzený návrat ku koreňom, pre niekoho opakovanie sa, pre nás v prvom rade kvalitný masaker. Len dúfam, že ďalej do minulosti sa „Stratený Raj“ už vracať nebude.

8 / 10

Tracklist

01. No Hope In Sight
02. Terminal
03. An Eternity Of Lies
04. Punishment Through Time
05. Beneath Broken Earth
06. Sacrifice the Flame
07. Victim Of The Past
08. Flesh From Bone
09. Cry Out
10. Return To The Sun

Zostava

Nick Holmes - vokály
Greg Mackintosh - sólová gitara, klávesy
Aaron Aedy - rytmická gitara
Steve Edmondson - basa
Adrian Erlandsson - bicie

Informácie o albume

Žáner: Gothic/Doom Metal

Dátum vydania: 29.05.2015

Typ: CD, LP

Dĺžka: 50:10

Vydavateľstvo: Century Media

Webová stránka: http://www.paradiselost.co.uk

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2015-08-28 00:17:54

Prečítané: 1261x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie