PESTILENCE - Exitivm

PESTILENCE - Exitivm

Holandská morová nákaza menom PESTILENCE si prešla v deväťdesiatych rokoch neuveriteľným vývojom. Za päť rokov vydali štyri zásadné nahrávky, z ktorých každá je štýlovo niekde inde. Po vydaní nadčasového albumu "Spheres" skupina zastavila svoju činnosť na dlhých štrnásť rokov. Spevák a gitarista Patrick Mameli v roku 2008 znova oživil túto legendu a od vtedy vydali ďalšie štyri albumy. Tie nadväzujú na hudobný odkaz  albumov "Spheres" a "Testimony of the ancients". Aktuálna novinka opäť pokračuje v tomto konzervatívnom trende . Mameli pred rokom nabral úplne nových hudobníkov a skupina prešla pod krídla poľského vydavateľstva Agonia Records.

Napriek omladenej zostave sa hudobná tvár skupiny výrazne nezmenila. Je to ale pochopiteľné, pretože hlavným staviteľom stále ostáva jej líder a noví hudobníci sú len jeho predĺženými chápadlami. Je to badateľné hneď v prvej skladbe "Morbvs Propagationem", ktorá akoby vypadla z albumu "Testimony of the ancients". Typická rytmika a sekané gitarové riffy sú výletom do minulosti. Gitarový sound je tradične surový, chladný a v tomto smere sa tiež nič nezmenilo. Jednoduché klávesové party skvele dokresľujú atmosféru albumu, ktorá v sebe spája temnú vesmírnu mystiku a všadeprítomné zlo. Hlas Patricka Mameliho je opäť agresívny a útočný, pričom je v ňom cítiť vplyvy "otca zakladateľa".

Pri počúvaní albumu mám dojem, že je o niečo priamočiarejší ako jej predchodcovia. To však neznamená, že by PESTILENCE hrali nejaké "odrhovačky". Je to stále veľmi sofistikovaná hudba, ktorá je technicky náročná. No oproti albumu "Obsideo" už neobsahuje také množstvo agresívnych prvkov, čo sa ale prejavilo už na predošlej nahrávke. Sú to však len jemné výchylky a v zásade máme do činenia s ich typickým štýlom. Asi by som bol radšej, keby skupina viac experimentovala, no oni to cítia inak. Na druhej strane súčasná death metalová scéna obsahuje síce množstvo kvalitných súborov, no len málo z nich má tak osobitý výraz ako PESTILENCE. Kontinuitu je možné pozorovať aj na obálke albumu, ktorej autorom je Michał "Xaay" Loranc. Jej ústredným motívom je opäť mechanická guľa s obručami, v ktorej strede sa nachádza ľudský mozog. Okolo neho číhajú démoni, ktorý predstavujú náš strach, obavy z budúcnosti či rôzne psychické choroby. Mimochodom názov albumu "Exitivm" predstavuje úplné zničenie planéty, respektíve našej spoločnosti. V textoch Mameli svojským spôsobom rozoberá množstvo aktuálnych problémov našej planéty. Sú však zasadené do abstraktných výjavov ale pozorný poslucháč vytuší, aké udalosti reflektujú.

PESTILENCE vo svojej novodobej ére už asi nenatočí tak zásadné diela, akými boli ich prvé štyri albumy. Najmä keď ich budeme hodnotiť v kontexte doby. Novinka však pokračuje v kvalitnej produkcii, ktorou sa skupina prezentuje vo svojej druhej fáze existencie. A najmä pre svoj jedinečný štýl je ich hudba stále svieža, aj keď už s ničím novým neprichádza.     

8 / 10

Tracklist

01. In Omnibvs (Intro)
02. Morbvs Propagationem
03. Deificvs
04. Sempiternvs
05. Internicionem
06. Mortifervm
07. Dominatvi Svbmissa
08. Pericvlvm Externvm
09. Inficiat
10. Exitivm
11. Immortvos
12. Personatvs Mortem (Outro)

Zostava

Patrick Mameli - vokály, gitara
Joost van der Graaf - basa
Rutger van Noordenburg - gitara
Michiel van der Plicht - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Death Metal

Dátum vydania: 25.06.2021

Typ: CD, LP

Dĺžka: 38:58

Vydavateľstvo: Agonia Records

Webová stránka: http://www.pestilence.nl

Krajina: Holandsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-07-14 18:01:01

Prečítané: 565x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie