PRIMORDIAL - Where Greater Men Have Fallen

PRIMORDIAL - Where Greater Men Have Fallen

Najväčší problém pri písaní tejto recenzie je vyplniť kolónku „žáner“. Nestačilo by tam jednoducho napísať PRIMORDIAL? Možno ešte pridať nejaký slogan o tom, že niekedy je škatuľkovanie do metalových subžánrov úplne nanič, a že tieto kapely sú o úroveň vyššie. Každopádne, Íri PRIMORDIAL, predstavitelia svojho vlastného žánru, vydali svoj ôsmy dlhohrajúci nosič. Predošlý „Redemption at the Puritan's Hand“ nebol vôbec zlý, ale neznel veľmi prístupne a zrejme nebude albumom, aký hreje pri srdci aj o dvadsať rokov. Ale už po prvom posluchu novinky som mal pocit trochu iný.

Ale aby som sa vrátil k úvodnému argumentu - PRIMORDIAL majú vlastnú estetiku. Ich metal je v podstate rozprávaním príbehu – tak, ako sa neustále posúva dej, tak sa vyvíja aj hudba – väčšinou v strednom tempe, odvíjajúc sa od základného riffu, avšak skladateľsky prepracovaná do poslednej drobnosti. Nejde o zbesilé sóla, o muzikantskú virtuozitu, ide o pieseň a atmosféru, ktorú okolo nej kapela vybuduje. To je základný spoločný znak s black metalom. Na druhej strane, tá menej agresívna, zamyslená tvár PRIMORDIAL ťaží z typicky írskych, resp. keltských melódií. Takže teda, zhruba, folk/black metal. Mnohí by možno podotkli, že prísne skladateľský prístup je vlastne nudný, ale napriek všetkému znie tento primordiálny naratív aj na „Where Greater Men Have Fallen“ funkčne a zaujímavo. Osem piesní, osem príbehov, dokopy jedna nádherná cesta od pochodujúceho tempa titulky k melanchólii záverečnej „Wield Lightning To Split The Sun“.

Hudobná epika z dielne PRIMORDIAL je postavená na gradujúcich kvázi-blackových riffoch, ktoré slúžia ako pozadie pre rozprávača Nemtheangu. Ten odvádza fantastickú prácu, aby vtiahol poslucháča do hudby a textov, nielen pomocou svojho nezameniteľného spevu, ale aj pomocou extrémnejších polôh (napríklad v „The Seed Of Tyrants“). Hudobné plochy sú však, oproti predošlému albumu, rozvrstvené na trošku kratšej stopáži, a aj tých päť minút rozdielu albumu veľmi pomáha. Podobne aj veľmi citlivý a vyvážený zvuk. Ten umožňuje vynikať aj mohutným riffom, aj akustickým pasážam.
 


Z jednotlivých skladieb musím spomenúť dve, ktoré stoja o stupienok vyššie, než ostatné, a okamžite sa zaraďujú do zlatého fondu PRIMORDIAL, vedľa „The Coffin Ships“, či „Empire Falls“. Tretia „Come The Flood“ je zase význačná depresívnymi riffmi a nádhernými melódiami, a po pokojnejšej, akustickej pasáži príde klimatický výbuch emócií a zúfalý Nemtheangov krik. Záverečná „Wield Lightning...“ zase dokonale uzatvára album svojou melanchóliou a oplýva nádherným folklórne inšpirovaným sólom. Každý kus je však prepracovaný a ani o ostré momenty nie je núdza, najmä v prvej polovici albumu.

Chcel by som dať „Where Greater Men Have Fallen“ plný počet bodov, čisto preto, lebo ide o PRIMORDIAL. Kapelu, čo spadá do veľmi prestížneho klubu formácií (ako napríklad KATATONIA, ENSLAVED či TRIPTYKON) s nezameniteľným zvukom, ktorý má niekedy omnoho väčšiu hĺbku, než by sa mohlo zdať. Tento album je dokonalým sprievodcom pre upršanú a tmavú zimu, a taktiež jasným členom tohoročnej TOP 10. Ale z čistého strachu z nadhodnotenia mu tú desiatku nedám, hoci racionálne skritizovať naozaj nie je čo. Okrem toho, pol boda hore-dole u jedného neistého recenzenta, to keltských bohov snáď až tak nerozhnevá.

9,5 / 10

Tracklist

1. Where Greater Men Have Fallen
2. Babel's Tower
3. Come The Flood
4. The Seed Of Tyrants
5. Ghosts Of The Charnel House
6. The Alchemist's Head
7. Born To Night
8. Wield Lightning To Split The Sun

Zostava

Alan "Nemtheanga" Averill - vokály
Ciarán MacUiliam - gitara
Micheál O'Floinn - gitara
Pól MacAmlaigh - basa
Simon O'Laoghaire - bicie

Informácie o albume

Žáner: Folk/Black Metal

Dátum vydania: 25.11.2014

Typ: CD, LP

Dĺžka: 58:38

Vydavateľstvo: Metal Blade Records

Webová stránka: http://www.primordialofficial.com

Krajina: Írsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2014-12-12 22:13:56

Prečítané: 1227x

Autor: Matej Makovický

Matej Makovický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie