RAGE AGAINST THE MACHINE - Rage Against The Machine

Rok: 1991, miesto: Orange County, California - práve v tomto čase a na tomto mieste sa začína písať história jednej z najoriginálnejších a najrešpektovanejších hudobných skupín 90-tych rokov - Rage Against The Machine. Je to spoločné hudobné ale aj politické zmýšľanie, ktoré dá dokopy speváka Zacka De La Rochu s talentovaným gitaristom Tomom Morellom. Obidvaja majú za sebou účinkovanie v rôznych zoskupeniach - Zack v kapele Inside Out a Tom dosiahol nemalé úspechy so skupinou Lock Up, ktorej rozpad mali na svedomí nekalé praktiky nahrávacej spoločnosti Geffen. Práve snaha robiť si veci po svojom a dosiahnuť tvorivú nezávislosť donúti oboch aby založili novú, radikálnu skupinu, ktorá bude počas celého desaťročia tŕňom v päte prehnitého amerického vládneho systému.

Úderné duo De La Rocha - Morello však potrebovalo do svojho projektu muzikantov s rovnakou vášňou pre hudbu a s podobnými vyhranenými názormi. Ich predstavám dokonale vyhovovali dve mená - basák Timmy Commerford a bubeník Brad Wilk. RATM boli kompletní a mohli začať ich hudobno-politickú agendu množstvom koncertov v úlohe predskokanov súboru Porno For Pyros a tiež účasťou na rozbiehajúcom sa festvale Lollapalooza. Rok 1992 prináša prvé európske turné s legendou Sucicidal Tendencies a čo je najdôležitejšie - podpísanie zmluvy s firmou Epic Records. Prvý album skupiny na seba nenechá dlho čakať, už v novembri sa na pultoch predajní objavuje rovnomenný titul "Rage Against The Machine".

Ešte pred tým, než sa začnem zaoberať samotnou nahrávkou, musím sa zastaviť pri myšlienkovej zložke a politických textoch RATM. Z tohto pohľadu boli RATM asi najkontroverznejšou kapelou, ktorá sa dostala do prvej ligy. Zackove texty sú obžalobou a kritikou americkej spoločnosti a vládneho zriadenia, t.j. zobrazjú všetky negatíva monštra zvaného USA a že ich nie je málo, o tom sa môžme presvedčiť v každej piesni RATM. Inteligentný frontman Zack si berie na mušku hlavne políciu, každodenné násilie, armádu, vládu a systém, ktorý uprednostňuje honbu za ziskom a peniazmi pred tvorivosťou. Je pravdou, že politická agitácia RATM je silno ľavicového charakteru a ich tvorba je niekedy označovaná ako komunistická propaganda. Niet sa čo čudovať, že jedným zo spoločných cieľov kapely bola snaha využiť hudbu ako politickú zbraň v dobrom slova zmysle.

Hudobný záber tvorby RATM je veľmi široký a dá sa označiť ako zmes hard-coru, rocku s hip-hopm. Boli to práve oni, ktorí vo svojej dobe podstatne definovali pojem cross-over. Tento originálny štýl je v podobe týchto bojovníkov za ľudské práva postavený na absolútne excelentenej gitare a údernej melódii sprevádzanej spevákovým nezameniteľným radical hip-hopom. Mnoho skupín sa snažilo napodobniť štýl made by RATM ale žiadnej sa nepodarilo uspieť do takej miery ako originálu a to len potvrdzuje jedinečnosť tejto crossoverovej legendy.

Teraz sa bližšie pozrime na materiál, ktorý sa s odstupom času stal kultovou záležitosťou pre každého rockového fanúšika. Úvodná vec s priliehavým názvom "Bombtrack" sa valí v strednom tempe a Zackov rap je prvotriedny - všetko je tak ako má byť a už to prichádza, refrén pri ktorom máte chuť to všetko zažiť na koncerte v poriadne hustom kotli. "Killing In The Name" je už doslova metalovou klasikou, ktorá v sebe nesie všetky atribúty revoulučnej piesne. V spevákovom prejave je náhle o čosi viac agresie, ktorá prechádza do oprávneného hnevu, to už iba počujete "Fuck you, I won't do what you tell me!" Nasledujúca skladba "Take The Power Back" začína basovým vyhrávkami a drži tempo v strednej rýchlosti. "Settle For Nothing" by sa dala označiť ako akési vykúpenie z celej tej americkej pakárne, Zack sa naozaj vykričí až na samé dno jeho síl. Na rad prichádza daľšia hymna RATM "Bullet In The Head", dokonalá vec, ktorú treba jednoznačne počuť a vychutnať si Timmyho výraznú basu. Chalani trošku zrýchlia a už tu máme "Know Your Enemy" - treba pochváliť výbornú gitaru a skvele načasovaný Zackov rap, bez ktorého by bola skladba ochudobnená. Prvé tóny "Wake Up" dávajú tušiť, že túto skladbu sme počuli vo filme Matrix - šesťminútový opus všetkých hudobných nástrojov, do ktorého sa vo vhodnú chvíľu zaangažuje Zack. Dve nasledujúce skladby "Fistful Of Steel" a "Township Rebellion" sú si celkom podobné ale v posledne menovanej sa Zack utrhne z reťaze a máte možnosť začuť pravý až niekde z päty ťahaný hard-corový rev. V refréne si zas treba vychutnať Tomovu prácu s gitarou - dokonalosť sama o sebe. Koniec dosky prichádza v podobe ďaľšej šesť-minútovky "Freedom", ktorá prináša striedanie pomalších vyhrávok s hustým nájazdom celej tlupy. Práve, keď si myslíte, že sa celá banda ukľudní tak vás atakuje nájazd skevele zohratého orchestra menom RATM. Posledných dvadsať sekúnd má na svedomí Morellova pištiaca gitara aby mohla ukončiť skvelú jazdu, na ktorej ste mali tú česť sa zúčastniť.

Prvý album skupiny RATM zaznamenal medzi poslucháčmi úspech a preto skupina v roku 1994 obdržala platinovú platňu za predaj viac ako milión kusov. Medzitým stihla odohrať turné s House Of Pain po Spojených štátoch, nahrať niekoľko úspešných videoklipov, dostať pár zákazov a zúčastnila sa mnohých benefičných koncertov na podporu boja za ľudské práva. Až do svojho rozpadu v roku 2000 kapela nahrala tri ďaľšie úspešné albumy, vďaka ktorým sa stal ich boj proti americkému establishmentu celosvetovou záležitosťou.

Rovnomenný album Rage Against The Machine je v súčasnosti rockovou klasikou, ktorá ovplyvnila množstvo metalových zoskupení a navždy zostane niečim jedinečným, neopakovateľným a originálnym.

10 / 10

Tracklist

1. Bombtrack
2. Killing In The Name
3. Take The Power Back
4. Settle For Nothing
5. Bullet In The Head
6. Know Your Enemy
7. Wake Up
8. Fistful Of Steel
9. Township Rebellion
10. Freedom

Zostava

Zack De La Rocha - spev
Tom Morello - gitara
Timmy C. - basa
Brad Wilk - bicie

Informácie o albume

Žáner: Alternative/Rap Metal/Crossover

Dátum vydania: 03.11.1992

Typ:

Dĺžka: 53:16

Vydavateľstvo: Epic Records

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-10-18 00:34:10

Prečítané: 1283x

Autor: Tomáš Binčík

Tomáš Binčík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie