REVOCATION - Netherheaven

REVOCATION - Netherheaven

Americká death metalová úderka REVOCATION prichádza s ôsmym radovým albumom. ktorý v zásade veľa nemení na ich hudobnom smerovaní. Ich hudba vychádza primárne z technického death metalu a je dochutená thrashovým korením. A predsa sa odlišuje od svojich predchodcov v nenápadnom detaile.

V minulosti ich tvorba lavírovala medzi zložitejšie štrukturovaným progresívnym deathom a jeho priamočiarejším prevedením. Bez debát to bola zaujímavá a kvalitná hudba, ale niečo mi v nej chýbalo. Akoby sa nevedeli rozhodnúť, či to dotiahnuť jedným alebo druhým smerom. Už na ich poslednej nahrávke bol cítiť väčší príklon k priamočiarejšiemu, údernejšiemu štýlu a novinka tento trend potvrdzuje. Myslím že to ich hudbe pomohlo a novinka má výraznejší drive.
 


 

Znie to ako keď zmixujete MISERY INDEX a DEATH do jednej výbušnej zmesi. A spravili to veľmi rafinovane. Na jednej strane skladby útočia drvivou silou a energiou, no zároveň si zachovávajú technickú rafinovanosť. Po odchode gitaristu Dana Gargiula skupina opäť pôsobí ako trio, čo tiež zmenilo ich prístup k tvorbe. Keď sa vyžívate v technických vyhrávkach, občas vás to zatiahne do slepých uličiek. V nich sa začne strácať dynamika a ťah na bránu. Ostane len inštrumentálna exhibícia bez zjavného účelu a emócie. Tomu sa REVOCATION podarilo vyhnúť a práve to robí novinku výnimočnou.

Opísať tento album len ako divokú death thrashovú jazdu by bolo trochu krátkozraké. Na "Netherheaven" toho totiž nájdete omnoho viac. Napríklad v skladbe "The 9th Chasm" sa rozohrá pozoruhodná progresívna jazda, v ktorej celá kapela ukazuje svoje inštrumentálne schopnosti. Základom je mierne disonantný gitarový riff, na ktorý vrstvia rôzne vyhrávky a sóla. Trocha to pripomína rozvetvené "mastodonovské" kompozície, v ktorých sa prirodzene miešajú rôzne hudobné odnože. Zaujímavou skladbou je aj temne ladená "Nihilistic Violence", ktorá sa nesie v strednom tempe. V tej piesni je niečo znepokojivé a bolestivé, pričom v polke sa zmení na thrashovú jazdu s chytľavou rytmickou sekciou.
 


 

Nasledújúca "Strange and Eternal" je pre zmenu totálna pocta Chuckovi Schuldinerovi a jeho talentu. Nie je to ale bezhlavá vykrádačka, skôr len zdroj inšpirácie. Takto by som mohol pokračovať ďalej, ale tieto podrobné opisy každej skladby nemám práve v obľube. Takže na záver už len pár detailov. Album mastroval Jens Bogren a je venovaný zosnulému spevákovi THE BLACK DAHLIA MERDER Trevorovi Strnadovi, ktorý tragicky zomrel začiatkom tohto roka. Ten hosťuje v záverečnej skladbe "Re-Crucified" spolu s George "Corpsegrinder" Fisher (CANNIBAL CORPSE).

REVOCATION sa svojím novým albumom ešte viac priklonili k väčšej údernosti piesní, pričom si stále zachovávajú svoju technickú náročnosť. "Netherheaven" nie je v žiadnom smere prelomový počin, no ide o zaujímavú a kvalitnú nahrávku.   

8 / 10

Tracklist

1. Diabolical Majesty
2. Lessons In Occult Theft
3. Nihilistic Violence
4. Strange and Eternal
5. Galleries of Morbid Artistry
6. The 9th Chasm
7. Godforsaken
8. The Intervening Abyss of Untold Aeons
9. Re-Crucified

Zostava

David Davidson - gitara, vokály
Brett Bamberger - basa
Ash Pearson - bicie

Informácie o albume

Žáner: Technical Death/Thrash Metal

Dátum vydania: 09.09.2022

Typ: CD, LP

Dĺžka: 44:45

Vydavateľstvo: Metal Blade Records

Webová stránka: http://www.revocationband.com

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2022-10-16 15:43:19

Prečítané: 499x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie