RUSH - Clockwork Angels

Recenzovať album RUSH niekoľko dní po vydaní je číra hlúposť – preto som rád, že som si mohol nechať svoje dojmy trochu uležať. Kanadské progresívne trio totižto zďaleka nie je kapelou na jeden-dva posluchy, zvlášť teraz, po takmer štyridsiatich rokoch na scéne. „Clockwork Angels“ je v kontexte diskografie RUSH celkom prístupnou nahrávkou, ako napovedali už ochutnávky „Caravan“ a „BU2B“.

Je evidentné, že páni Lee, Peart a Lifeson už nepotrebujú písať piesne nad desať minút, a že spoľahlivo dokážu vyvolať zaujímavé vnemy a zamyslenia na menšej ploche. Ideová linka, hudobne aj textovo spájajúca piesne „Clockwork Angels“, je typ príjemnej melanchólie, zachádzajúcej až ku hrabalovskému „krasosmutnění“. V praxi to znamená, že skladby sú celkovo (aj) tvrdšie, ako na predošlom albume, ale zároveň komornejšie, intímne – pre nájdenie geniálnych hudobných momentov je nutných zopár pozorných posluchov. Do týchto šesťdesiatich šiestich minút sa treba ponoriť a vychutnávať. Kto to nedokáže, možno nenájde to, čím RUSH svojím fanúšikom tak veľmi imponujú.

Práve v tom tkvie najväčšia sila albumu – má jednotnú tvár a jasný smer. Od začiatku až do konca je v každom tóne cítiť okrem originality aj radosť z hudby. Variácie, zastrešené jednotnou témou, sa však nájdu – nákazlivý refrén „The Wreckers“, prípadne krehká a hĺbavá „The Garden“ sú toho dôkazom. O muzikantských výkonoch sa v RUSH nehovorí, tak, ako sa nenosí drevo do lesa, ale vypichol by som krátke a nesmierne účelné sóla Alexa Lifesona. Taktiež výrazný, až plačlivý hlas Geddyho Lee pomáha utvárať celkovú fasádu. A v rámci spravodlivosti spomeniem aj Neila Pearta – jeho texty sú ešte účinnejšie vo svojej priamočiarosti a zrejme na žiadnom inom albume kapely nefungovali tak dobre. RUSH sú výsostne dynamická kapela, a hoci ide len o troch ľudí, v piesňach sa neustále niečo deje. Nie sú prvoplánovo „progresívne“ (či ako znie to vulgárne slovo), skôr majú mnoho tvárí a rovín. A tie je neuveriteľná radosť objavovať znova a znova.

RUSH je – ak si smiem požičať slogan z dokumentu - najväčšia kapela, o ktorej ste nikdy nepočuli. A ich najnovšie dielo je kompletné a sebaisté. Je to stelesnenie a (ďalšie) zavŕšenie radosti, smútku a zhruba štyroch desaťročí neutíchajúcej kreativity. To o svojej tvorbe nemôže povedať len tak niekto... a už vôbec nie slovami plytvajúci redaktor, ktorý premýšľa nad dôvodom, prečo si RUSH nezaslúžia za svojich anjelov plný počet bodov. Neviem ho nájsť, a aj preto si „Clockwork Angels“ pustím znova.

10 / 10

Tracklist

1. Caravan
2. BU2B
3. Clockwork Angels
4. The Anarchist
5. Carnies
6. Halo Effect
7. Seven Cities of Gold
8. The Wreckers
9. Headlong Flight
10. BU2B2
11. Wish Them Well
12. The Garden

Zostava

Geddy Lee - basgitara, vokály
Alex Lifeson - gitara, klávesy
Neil Peart - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Rock

Dátum vydania: 12.06.2012

Typ:

Dĺžka: 01:06:04

Vydavateľstvo: Anthem Records

Webová stránka:

Krajina: Kanada

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2012-08-17 22:04:19

Prečítané: 1322x

Autor: Matej Makovický

Matej Makovický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie