SCAR SYMMETRY - Pitch Black Progress

SCAR SYMMETRY - Pitch Black Progress

Švédska kapela SCAR SYMMETRY sa sformovala v roku 2004. Hlavným cieľom tohto zoskupenia bolo produkovať kvalitný a chytľavý death metal bez akýchkoľvek „škatuľkových“ obmedzení a za použitia mnohých vokálnych prejavov. Hudobníci boli už skúsení, keďže pred SCAR SYMMETRY pôsobili aj v iných kapelách (Carnal Forge, Centinex, World Below, Theory In Practice). Preto už v apríli 2004 nahrávajú demo s názvom "Seeds of Rebellion", ktoré im vynieslo kontrakt s Cold Records. V júli, toho istého roku, Scar Symmetry pracovali na debutovom CD "Symmetric in Design", ktoré vyšlo vo februári 2005. Po viac než roku sa kapela hlási s novým hudobným materiálom...

"Pitch Black Progress" je typickým zástupcom dnešnej modernej metalovej scény. Je to album, ktorý si nerobí ťažkú hlavu z hudobných krabičiek. Tvrdé death metalové riffy doplnené takmer „power“ metalovým spevom, thrashová rytmika s growlingom, progresívne postupy a prepracované gitarové sóla. Toto všetko sú atribúty druhého radového albumu talentovaných Švédov.Najväčšou prednosťou tohto CD je jednoznačne veľká variabilita Alvestamovho vokálneho prejavu. Bravúrne zvláda harmonický čistý spev aj deathový growling. A samozrejme, že aj všetko medzi tým. Ale ten clean-vokál je skutočne úžasný. Pasuje k hudbe SCAR SYMMETRY a nepôsobí nútene alebo umelo ako pri niektorých podobných zoskupeniach. Občas mi evokuje niektoré pasáže z tvorby prog-bohov EVERGREY alebo maniakov SOILWORK. Spev je teda na vysokej úrovni a je takým „osviežením“ celého materiálu.
Najvýraznejšiu slabinu vidím hlavne v tom, že sa vám často bude zdať, že ste daný riff, alebo motív už niekde predtým počuli. Nápady sú síce chytľavé a dobre sa počúvajú, ale v konečnom dôsledku podľa nich kapelu určite nespoznáte.

Zvuk je na výbornej úrovni. Nástroje sú dobre čitateľné. Gitary majú tie správne „gule“ a spev je takisto zvukovo vyvážený. Good job! Hudba SCAR SYMMETRY je chytľavá a poslucháčsky atraktívna. Ak ešte trošku popracujú na originalite a na štruktúre jednotlivých songov, tak nasledujúci album bude vynikajúci. Držím palce!

7 / 10

Tracklist

01. The Illusionist
02. Slaves to the Subliminal
03. Mind Machine
04. Pitch Black Progress
05. Calculate the Apocalypse
06. Dreaming 24/7
07. Abstracted
08. The Kaleidoscopic God
09. Retaliator
10. Oscillation Point
11. The Path of Least Resistance
+
12. Carved In Stone (bonus)
13. Deviate From The Form (bonus)

Zostava

Christian Älvestam - vokály
Jonas Kjellgren - gitara
Per Nilsson - gitara
Kenneth Seil - basa
Henrik Ohlsson - bicie

Informácie o albume

Žáner: Modern Melodic Death Metal

Dátum vydania: 21.04.2006

Typ: CD

Dĺžka: 59:23

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://www.facebook.com/scarsymmetry

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-05-18 23:33:16

Prečítané: 1095x

Autor: Dušan Skalický

Dušan Skalický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie