SEPTICFLESH - Infernus Sinfonica MMXIX

SEPTICFLESH - Infernus Sinfonica MMXIX

Na svete nie je veľa metalových kapiel, ktoré dokážu pracovať s orchestrálnymi prvkami na takej úrovni ako SEPTICFLESH. Spočiatku to boli len nesmelé pokusy s použitím kláves, ktoré neskôr prešli do bohatších aranžmánov. Od albumu "Communion" už nahrávali len s živým orchestrom a ich hudbu to posunulo na novú métu. Ich stabilným partnerom sa stal Pražský Symfonický Orchester a preto ma vcelku prekvapilo, že na projekt "Infernus Sinfonica MMXIX" oslovili iné teleso. Snažil som sa vypátrať, prečo práve Toluca Philharmonic Orchestra, no bezvýsledne. Každopádne to nebola zlá voľba, aj keď predstava, že by sa to celé odohralo v Prahe, by bola lákavá.

Toto výnimočné predstavenie sa nakoniec konalo v Metropolitnom divadle v Mexico City, 2. februára 2019. Orchester pod vedením Gerarda Urban Y Fernandeza doprevádzali Enharmonia Vocalis Choir a detský spevácky zbor. Spolu s kapelou sa tak na vystúpení podieľalo viac než sto hudobníkov. Je až neuveriteľné, akým bravúrnym spôsobom ozvučili celý koncert. Každý jeden moment počujete presne tie nástroje, ktoré tam majú byť. Nič zbytočne nevyčnieva, nič nie je utopené na úkor ostatných nástrojov. Či už je to metalová alebo orchestrálna zložka, všetko súzvučí v nádhernej symbióze. Je pravda, že zvuk istotne prešiel postprodukciou, no inak to ani nejde. Samotný koncert je pastva pre uši, ako aj oči. Už samotné divadlo vyzerá veľkolepo a zdobia ho po bokoch mohutné stĺpy a sochy. Celá scéna je efektne nasvietená a tá armáda hudobníkov budí veľký rešpekt. Skladby SEPTICFLESH tak konečne dostali koncertnú podobu, akú si právom zaslúžia. Toto monumentálne hudobné teleso odohralo strhujúce dramatické predstavenie nabité pompéznosťou a temnotou.Extrémna metalová hudba vygradovaná majestátnym orchestrom znie veľkolepo. No hlavne to do seba dokonale zapadá, keďže ju autori skladali ako celok. Toto býva častý problém pri dodatočnom aranžovaní a v tom mali Gréci obrovskú výhodu. Nehovoriac o talente Christosa Antonia, ktorý sa komponovaniu venuje viac než dvadsať rokov. Trochu rušivo pôsobia preslovy speváka Spirosa a dookola sa opakujúce frázy „​Mexico“ a „My friends“. Ale to už je tradičná súčasť ich koncertov a dá sa na to zvyknúť.
Ani si nechcem predstaviť, ako sa museli cítiť návštevníci koncertu. Ich reakcie na konci záznamu hovoria sami. Výber piesní bola stávka na istotu. Všetko sú to osvedčené koncertné „šlágre“, ktoré hrávali pravidelne na svojich turné. Možno by nejaká raritka či nová skladba potešila, ako napríklad čisto orchestrálna "Dark Testament" z ich posledného albumu "Codex Necro". No inak je setlist veľmi vyrovnaný a dobre vystavaný. Mojimi favoritmi nahrávky sú skladby "A Great Mass of Death", "Prototype", "Persepolis", "Communion" a "The Enemy of Truth". Celý koncert je nasnímaný profesionálne a je to slušný štandard bez nejakých výnimočných prvkov. Album vyšiel v niekoľkých verziách, ako kombinácia audio a videozáznamu. Ja som si predobjednal limitovanú verziu 2CD + Blu-ray v digipakovom prevedení a neľutujem. Za veľmi rozumnú cenu som dostal tú najvyššiu možnú kvalitu vo vkusnom grafickom prevedení. Ako bonus tu nájdete videoklipy k skladbám "Martyrs" a "Portrait of a Headless Man".

Tento koncertný záznam je plnohodnotnou oslavou hudby SEPTICFLESH v luxusnom prevedení. Ostáva len dúfať, že niečo podobné si v budúcnosti zopakujú aj niekde v Európe.

10 / 10

Tracklist

01. Intro
02. Portrait of a Headless Man
03. Martyr
04. Prototype
05. The Pyramid God
06. The Enemy of Truth
07. Communion
08. The Vampire from Nazareth
09. Dogma of Prometheus
10. Lovecraft's Death
11. Dante's Inferno
12. Persepolis
13. A Great Mass of Death
14. Anubis
15. Dark Art

Zostava

Seth Siro Anton - vokály, basa
Christos Antoniou - gitara
Sotiris Vayenas - spev
Kerim Lechner - bicie
Dinos "Psychon" Prassas - gitara
Symphonic Experience Orchestra - orchester
Enharmonía Vocalis Choir - spevácky zbor
National University of Mexico Children's and Youth Choir - detský spevácky zbor

Informácie o albume

Žáner: Symphonic Death Metal

Dátum vydania: 31.07.2020

Typ: CD, LP, DVD, Blu-ray

Dĺžka: 81:15

Vydavateľstvo: Season Of Mist

Webová stránka: http://www.septicflesh.com

Krajina: Grécko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-08-15 13:20:03

Prečítané: 1003x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie