SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Osamělí

O kvalite posledného radového albumu SILENT STREAM OF GODLLESS ELEGY určite máloktorý priaznivec tohto žánru pochybuje. SSOGE ale pristúpili ku kroku vydať piesne z tohto albumu v upravených verziách ako EPčko - aspoň tak je nahrávka prezentovaná, hoci má dlhšiu stopáž než pôvodný album "Relic Dances". Takto dostali priestor pre rôzne experimenty s jazykom aj elektronickými remixami a takéto úpravy bývajú často rozhodne zaujímavejšie ako pôvodný materiál. Stopercentne to platí aj v tomto prípade. Slovanské reči tvorbe SSOGE nadmieru slušia. Evidentná inšpirácia kapely v slovanských folklórnych koreňoch si túto úpravu priam pýtala. Vďaka poľštine a češtine skladby získali ešte omnoho folkovejší, éterickejší nádych...

Titulná "Osamělí" znie v češtine ďaleko, ďaleko lepšie než pôvodná anglická "Lonely". Je v nej ďaleko viac duše, emócií, pocitov, depresívnych nálad, ktoré mala vyjadrovať, čo je celkom jasné, keďn sa aj neangličtinári započúvajú do výborného, smutného českého textu. Nechajte sa unášať, len aby vás celá tá melanchólia nedojala až k slzám... Podobne je to, aj keď v o niečo menšej intenzite, so skladbou "Face the End", ktorá je tu prezentovaná v češtine ako "Tváří v tvář". Miesto "I Would Dance" máme zase čo dočinenia s poľskou verziou, nazvanou "Tanczylabym", ktorá zase pôsobí o niečo vášnivejšie ako originál. Oveľa folkovejším nádychom oplýva skladba "Pohanská" prevzatá z nahrávky producenta celého tohto dielka Toáša Kočku "Poplór". Slovanskú mystiku cítite od korienkov až po končeky nielen vlasov. Zvuk gitary ako by bol pridaný len ako podmaz, ani ho nevnímate, sústredíte sa predovšetkým na tú slovanskú atmoféru. Trochu zbytočná mi pripadá cca. o minútku predĺžená skladba "Look", ktorá sa ale nedočkala žiadnych jazykových zmien ani elektronického remixu, takže trocha nechápem jej prítomnosť na tejto doske. Druhej poľskej "prekopávky" sa dočkala skladba "Together", tentokrát nazvaná "Razem", ale nepôsobí až tak šmrncovne ako "Tanczylabym". EPčko uzatvárajú dva elektronické remixy, ktorým som ale aj napriek svojej dávnej náklonnosti k elektronickej scéne neprišla tak úplne na chuť. Počula som už teda tisíc lepších, dosť ma unudili. Remixy by som skôr doporučila ako zaujímavosť, skôr než ako nejakú kvalitnú elektroniku. Samozrejme to sa týka ľudí, ktorí majú väčší hudobný rozhľad ako v rámci rocku a metalu, pre ortodoxných metalistov to nebude snáď ani zaujímavé.

Celému albumu by som opäť vytkla, podobne ako pri "Relic Dances", že bicie sú dosť zatlačené do úzadia, ale vysoko by som vyzdvihla pestrosť a originalitu a hlavne odvahu sa púšťať do experimentov. Okrem toho priaznivci sa potešia aj klipu k skladbe "I Would Dance".

7 / 10

Tracklist

1. Osamělí
2. Tańczylabym
3. Pohanská
4. Look
5. Razem
6. Tváří v tvář
7. Lonely - Sayko remix
8. Lonely - Elektrabel remix

Zostava

Hanka Nogolová - spev
Pavel Hrnčíř - spev
Michal Sýkora - violončelo
Petra Nováčková - husle
Radek Hajda - gitara
Dušan Fojtášek - basgitara
Michal Rak - bicie

Informácie o albume

Žáner: Etno Folk/Doom Metal

Dátum vydania: 12.07.2006

Typ:

Dĺžka: 51:27

Vydavateľstvo: Redblack

Webová stránka:

Krajina: Česká republika

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-07-22 23:52:40

Prečítané: 1761x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie