SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY - Relic Dances

Tak, a je to tu! V rukách držím v poradí štvrté album moravských doom metalistov Silent Stream of Godless Elegy- Relic Dances. Po štyroch rokoch od posledného CD „Themes“ (ktoré mimochodom získalo cenu Akadémie populárnej hudby - Anděl za najlepší hard rockový album roku 2000) prichádza táto partia s porciou naozaj kvalitnej, precítenej a originálnej hudby, ktorá je účelnou symbiózou medzi tradičnými moravskými ľudovými baladami a autenticko-melancholickým doom metalom.

V dobe, keď sa všetci „umelci“ snažia využívať folklórne prvky bez ohľadu na to, že v konečnom dôsledku pôsobia umelo, mi tento album pripadá ako balzam na dušu. Tri roky, ktoré strávili muzikanti spoluprácou s Tomášom Kočkom (moravský worldmuzikant nominovaný na „Anděla 2003“ v kategórii World Music) priniesli svoje vytúžené ovocie.

Poďme ale bližšie k hudbe. Od úvodnej skladby plynie hudba SSOGE prevažne v strednom resp. stredne pomalom tempe. Tak ako škatuľka ethno doom metal naznačuje, kostru skladieb tvorí chytľavý ľudový motív, ktorý je podporený a rozvitý pomocou doom metalovej inštrumentálnosti. Väščina skladieb má baladicko clivú atmosféru. Súzvuk všetkých klasických nástrojov- huslí, violončel, viol, klarinetov... a distortion gitary je naozaj neopísateľný. Ak by tú istú melódiu hrali iba husle alebo naopak iba gitara, určite by to nevyznelo tak úžasne. Silent Stream of Godless Elegy sú jednoznačne originálnym hudobným zoskupením, a to nielen na českej scéne. Ak by ste však chceli nejaké prirovnania, tak zoberte štipku Lacuny Coil z obdobia albumu „Unleashed Memories“, pridajte za hrsť Anathemy a dokorente podľa vlastnej chuti napríklad Čechomorom. Kapitolou samou o sebe je vokálna stránka. Hanka a Pavel patria vo svojom obore k najtalentovanejším spevákom. V niektorých polohách mi Hankin hlas pripomínal Cristinu Scabbiu z Lacuna Coil (napr. určité časti „Look“ a „Lonely“). Pavel zase predstavuje protiklad a jeho spev je drsne metalový. Ako autor textov a hudby je uvedený celý spolok SSOGE, ktorý určite nepopiera ovplyvnenie ľudovou slovesnosťou. Texty sú ako hudba a hudba je ako texty. Obidva elementy spĺňajú aj tie najprísnejšie kritéria. Výborný zvuk je samozrejmosťou. Mám dojem, že v dnešnej dobe ani nevychádzajú albumy so zlým zvukom.

Albumu „Relic Dances“ obsahuje 8 skladieb (7 spievaných + inštrumentálka) a jeho celková dĺžka je okolo 45 minút. Týmto má u mňa toto CD ďalšie +. Aj keby malo 70 minút, tak by hudba SSOGE nenudila, ale tých 45 je naozaj tá najprijateľnejšia minutáž. A keďže ja nemám rád ani dlhočizné albumy, ani dlhé recenzie, tak iba zhrniem, že album „Relic Dances“ od Silent Stream of Godless Elegy je netradične metalový a plný tradičnej folklórnej hudby. Neverím, že sa nájde ignorant, ktorý si tento album po 45-tich minútach nepustí opäť odznova. P.S.: Mne tu títo Moraváci vyhrávajú už šiesty krát dookola. 

10 / 10

Tracklist

1. Look
2. To Face The End
3. I Would Dance
4. Together
5. You Loved The Only Blood
6. Lonely
7. Gigula
8. Trinity

Zostava

Pavel Hrnčíř - vokály
Hanka Nogolová - vokály
Michal Sýkora- violončelo
Petra Nováčková - husle
Radek Hajda - gitara
Dušan Fojtášek- basgitara
Michal Rak - bicie

Informácie o albume

Žáner: Etno Folk/Doom Metal

Dátum vydania: 06.12.2004

Typ:

Dĺžka: 45:07

Vydavateľstvo: Redblack

Webová stránka:

Krajina: Česká republika

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2004-12-23 22:30:17

Prečítané: 1556x

Autor: Dušan Skalický

Dušan Skalický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie