SÓLSTAFIR - Berdreyminn

SÓLSTAFIR - Berdreyminn

Islandští kovbojové vyrážejí na další putování po své zemi plné ohně a ledu. Dá se říct, že každé jejich album je zásah do živého, nikdy nebudete zklamaní a pokud je již sledujete delší dobu, vnímáte, jak se postupně proměňuje jejich tvorba. To je na SÓLSTAFIR hodně sympatické. Nespoléhají na to, že pořád pojedou ve stejné hudební rovině a popularitě nahrávek "Köld" nebo "Svartir Sandar". Ano jistě, když kdykoliv a kdekoliv uslyšíte jejich skladby, poznáte v jejich jádru typicky hypnotický chladivý zvuk.

Už na předchozím albu "Ótta" byli svým způsobem umírněnější a "Berdreyminn" pokračuje ještě více výrazněji tímto směrem. Tytam jsou starší doby divokosti, pocity jsou přetransformovány do ještě víc hlubších a táhlejších tónů. Addi zpívá čistěji než kdy dřív a na desce je cítit příchod nového bubeníka Hallgrímura Jón Hallgrímssona v jasnější razanci a gradaci přesně v místech, kde je třeba. Ani jeden úhoz na víc. Celkovou atmosféru dotváří dnes už neodmyslitelný klavír a decentní smyčce. Někdy ve mně zvuk houslí - na tomto albu - evokuje starší tvorbu jejich krajanů ÁRSTÍÐIR.

I přes svou jistou „uhlazenost“ album není nikterak mainstreamové, což vlastně nikdy u takové kapely nepůjde. Nicméně "Berdreyminn" má asi největší potencionál oslovit širší metalové publikum. Jak se s aktuálním hudebním výrazem popasují stávající fanoušci, záleží čistě na subjektivním vnímání každého z nich. Nejepičtěji působí sedmiminutová skladba "Hula". V klidném tempu a zprvu nenápadně vypráví příběh za pomoci klavíru a ženského zpěvu.SÓLSTAFIR jsou zavedená značka a trefná ukázka zvláštní nátury své rodné země. Nemusíte je pochopit, stačí sledovat a poslouchat. Porozumět, pokud to vůbec lze, můžete jen velmi těžko… Pokud jste na ně dříve nenarazili, dejte šanci jejich melancholii, smutku a hloubání se v pocitech. Naprosto vás rozeberou. Album si mě nezískalo úplně na první poslech a ze začátku jsem si nebyla jistá, jestli se do něho vůbec dokážu ponořit, ale nakonec to stálo zato. Opravdu to chce čas. Co se týká bonusů, klidně mohli udělat z "Samband i Berlin" plnohodnotnou albovou skladbu.

7 / 10

Tracklist

1. Silfur-Refur
2. Ísafold
3. Hula
4. Nárós
5. Hvít Sæng
6. Dýrafjörður
7. Ambátt
8. Bláfjall

Zostava

Aðalbjörn Tryggvason - vokály, kytara
Sæþór Maríus Sæþórsson - kytara
Svavar Austmann - basa
Hallgrímur Jón Hallgrímsson - bicí

Informácie o albume

Žáner: Post-rock/metal

Dátum vydania: 26.05.2017

Typ: CD, LP

Dĺžka: 57:25

Vydavateľstvo: Season of Mist

Webová stránka: http://www.solstafir.net

Krajina: Island

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-08-01 21:55:02

Prečítané: 1569x

Autor: Nikol Návratová

Nikol Návratová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie