SPECTRAL WOUND - A Diabolic Thirst

SPECTRAL WOUND - A Diabolic Thirst

Tradičný black metal nepatrí medzi moje vyhľadávané hudobné teritóriá. Výnimkou je pár osvedčených mien, ktoré sledujem už dlhé roky. Skôr preferujem avantgardné či progresívne formy čierneho kovu, ale kvalite sa nebudem brániť. Kanadskú formáciu SPECTRAL WOUND som registroval na scéne už nejaký čas a ich novinka ma okamžite oslovila. A to napriek tomu, že sa v rámci žánru držia tradičných postupov, tradičného nástrojového obsadenia ako aj grafiky.

Neprinášajú teda vlastne nič nové. A ani nemusia. Do svojej hudby vkladajú silné emócie a tie pretavujú do svojich piesní. Po zvukovej stránke je to klasická blacková špina, no majstrovsky nazvučená. Všetky nástroje ako aj spev viete bez problémov identifikovať, čo nebýva zvykom u podobných nahrávok. Typickým príkladom sú výrazné gitarové linky, ktoré sú nositeľmi silných melódií ("Frigid and Spellbound"). Nie sú zbytočne zložité a fungujú prakticky okamžite. K tomu sa pridáva diabolská rytmika, ktorá vás okamžite rozmetá na kusy. Bicie tu hrajú kľúčovú rolu, čo je však prípad asi každej metalovej kapely. Podobne ako gitary nie sú nijak zložité a používajú tradičné postupy. Spolu s vokálom Jonaha Campbella vytvárajú démonickú atmosféru zla a chaosu. Skvele to vystihuje promo text k tomuto albumu, ktorý by sa dal preložiť asi takto:
SPECTRAL WOUND tvoria surový, zlomyseľný black metal, z ktorého mrzne krv v žilách.“ - Myslím, že vydavateľstvo Profound Lore Records to vystihlo dokonale.Kombinácia temnej atmosféry a intenzívneho zvukového tlaku pôsobí veľmi oslobodzujúco a prebúdza v človeku niečo animálne. Aby sme sa však neutopili v nekonečných blasfemických búrkach, skupina ponúka aj mierne odlišný prístup. Desať minútový kolos "Mausoleal Drift" rozohrá štvrté dejstvo v pomalšom tempe, no v ničom nezaostáva za tými rýchlejšími. Myslím že je to premyslený dramaturgický ťah, ktorý dáva poslucháčovi priestor na vydýchnutie. Okrem toho v tejto skladbe skvele vyniká Campbellov nástojčivý spev, ktorý má v pomalších tempách väčší výtlak. Záverečné dve dejstvá sa opäť odohrávajú v silnej búrkovej oblasti a pripravte sa na výdatné turbulencie.

Keď som si vypočul nahrávku "A Diabolic Thirst" prvýkrát, cítil som že je výnimočná. Zároveň mi vŕtalo v hlave, v čom je vlastne iná. Časom mi došlo, že si kladiem zlú otázku. Ona totiž nie je iná. Je presne taká, aká má byť. Agresívna, rúhačská a temná.    

9 / 10

Tracklist

1. Imperial Saison Noire
2. Frigid and Spellbound
3. Soul Destroying Black Debauchery
4. Mausoleal Drift
5. Fair Lucifer, Sad Relic
6. Diabolical Immanence

Zostava

Jonah Campbell - vokály
Patrick McDowall - gitara
Sean Zumbusch - gitara
Sam - basa
Illusory - bicie

Informácie o albume

Žáner: Black Metal

Dátum vydania: 16.04.2021

Typ: CD, LP

Dĺžka: 40:12

Vydavateľstvo: Profound Lore Records

Webová stránka: http://spectralwound.bandcamp.com

Krajina: Kanada

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-04-27 15:46:18

Prečítané: 922x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie