SPIRITBOX - Eternal Blue

SPIRITBOX - Eternal Blue

V roku 2015 ukončila svoju činnosť americká formácia IWRESTLEABERAONCE. Ich hudba bola veľmi svojská a poriadne divoká. Manželský pár Courtney LaPlante a Mike Stringer nemienili skoncovať s muzikou a preto si o dva roky založili skupinu SPIRITBOX. Počas nasledujúcich troch rokov vydali desať singlov spolu s videoklipmi. Zdalo sa, že takto budú fungovať navždy a nikdy nevydajú regulárny album.

To sa zmenilo v lete tohto roku, kedy oznámili vydanie svojho debutu. Pri pohľade na jeho predajnosť je mi jasné, prečo zvolili tento netradičný postup. Tri roky dávali fanúšikom o sebe vedieť a šikovnou stratégiou skrz sociálne siete si pripravili ideálnu štartovaciu pozíciu. Dosť im pomohla aj aplikácia patreon, pomocou ktorej si už dopredu podchytili svojich verných fanúšikov. No bez kvalitnej hudby by to bol len dobre nastavený podnikateľský plán. 

SPIRITBOX od začiatku produkujú moderný metal s ženským spevom, pričom podobnosť s JINJER či INFECTED RAIN je badateľná. Hlavne po hudobnej stránke majú toho veľa spoločného. Základným prienikom ich tvorby je technický metal s djentovým nádychom, ktorý je zahraný na sedem či osemstrunných gitarách. Striedanie úderných a pokojnejších rockových piesní je tiež ich spoločná črta. A v neposlednom rade sa nebránia prvkom elektronickej hudby, ktoré im dávajú ešte modernejší výraz.

Ich najvýraznejšou devízou je vokál Courtney LaPlante, ktorý je veľmi príťažlivý. V čisto spievaných pasážach má zvláštny zamatový odtieň a to nehovorím o jej technike spevu. Skvele pracuje so svojím dychom a spievané melódie obohacuje o rôzne finesy. Zaujímavo znie aj jej scream vokál, v ktorom čiastočne počujete jej prirodzenú farbu hlasu. Keď treba, vie zo seba vypustiť aj démonov a to sa začnú diať veci. Svojím hlasom pumpuje do piesní silné emócie rôzneho charakteru. Hudobné podklady sú technicky náročné, no zároveň poslucháčsky atraktívne. Trojica hudobníkov Stringer/Crook/Rose vytvorili zaujímavé skladby, ktoré nenudia. Album drží pokope ako jednoliaty celok a tak ho aj vnímam. Na albume hosťuje spevák Sam Carter z britských ARCHITECTS a to v skladbe "Yellowjacket". Podľa mňa sa až príliš podobá tvorbe jeho domovskej kapely a to hlavne v refréne.

Texty piesní sú veľmi osobné a cítiť za nimi silné príbehy. Jeden príklad za všetky. Skladba "Constance" pojednáva o pokročilých stavoch demencie, ktorými trpela babička speváčky Courtney. Dojímavá spoveď je umocnená faktom, že sa nemohla zúčastniť jej pohrebu.  

SPIRITBOX neprinášajú na scénu nič nové ani výrazne originálne. Každopádne je to kvalitná porcia moderného metalu so skvelou speváčkou a pútavými piesňami.

8 / 10

Tracklist

01. Sun Killer
02. Hurt You
03. Yellowjacket
04. The Summit
05. Secret Garden
06. Silk In The Strings
07. Holy Roller
08. Eternal Blue
09. We Live In A Strange World
10. Halcyon
11. Circle With Me
12. Constance

Zostava

Courtney LaPlante - vokály
Mike Stringer - gitara
Bill Crook - basa
Zev Rosenberg - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Modern Metal

Dátum vydania: 17.09.2021

Typ: CD, LP

Dĺžka: 43:14

Vydavateľstvo: Rise Records

Webová stránka: http://www.spiritbox.com

Krajina: Kanada

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-10-12 17:33:41

Prečítané: 500x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie