STRATOVARIUS - Episode

Episode je pravdepodobne najklasickejším kúskom z dielne týchto fínskych majstrov power metalu. Je druhým albumom, ktorý spolu so Stratovariusom naspieval už Timo Kotipelto a zároveň prvým, kde sa zišla celá kompletná klasická zostava (1996-2005). K Stratovarius sa pridali klávesák Jens Johansson a bubeník Jorg Michael, Nemec a Švéd, čím zmenili Stratíkov na multinárodnú kapelu. Stratovarius takisto zmenili vydavateľstvo, u ktorého ostali až po nahrávku Visions. Producentom Episode je znova Timo Tolkki, ako ináč. Stratovarius si stále zachovávajú svoj typický zvuk z predchádzajúcich albumov, ale vypilovávajú ho k dokonalosti. A tak sa tento album stáva jedným s historických počinov, ku ktorému budú prirovnávané nahrávky nielen Stratovarius, ale aj iných mladých a nádejných powermetalových zoskupení.

Prvá skladba, tikaním sa rozbiehajúca skladba "Father Time" sa s tým nijak nebabre a amatérom ukáže, čo to je speed metal :) Druhá "Will The Sun Rise" je skladba v podobnom tempe, ale o niečo melodickejšia a so sólom zo začiatku pojatým ako pocta vážnej hudbe. Rýchle tempo vystrieda stredno-tempová skladba s o niečo tvrdšími riffmi, kde má aj Kotipelto viac priestoru na svoj vokálny prejav ako v klasických speedovkách. Krátka dvojminútová inštrumentálna záležitosť "Episode" vás ukolíše pred zabijáckym tempom, ktoré nastolí "Speed Of Light", skladba s veľmi výstižným názvom, rútiaca sa rýchlosťou svetla. Tak takto si predstavujem melodický speed metal starej školy... Ďalšou záležitosťou je pomalšia skladba "Uncertainty", pre Stratíkov trochu netypická skladba s novými postupmi, ale napriek tomu výborná. "Season Of Change" znamená ďalšie spomalenie v podobe nádhernej polobaladickej skladby, veľmi atmosferickej a precítenej. V najpompéznejšej časti máte možnosť počuť aj perfektne sediace nástroje skutočného orchestra. "Stratosphere" je ďalšou inštrumentálkou, ktorá strieda speedové pasáže s baladickými. "Babylon" je opäť dlhá, epická záležitosť, pompéznejšia a dramatickejšia ako Season Of Change a tu započujete nielen nástroje orchestra, ale aj zbor, ktorý dodáva skladbe tú pravú atmosféru. "Tomorrow" nám dáva pocítiť, že už pridlho za sebou nasledovali pomalšie skladby a znova nahodí speed tempo. Nádherným vrcholom a zlatým klincom albumu, ak nerátame japonský bonus, je úžasná, krehká akustická baladka "Forever", ktorej sila je nielen v intímnych chvíľach a pri relaxácii, ale aj na koncertoch..kto počul Forever live, tak vie...

Episode bol albumom, ktorý sa zapísal veľkými písmenami do knihy heavy a speed metalu. Podľa môjho názoru Stratovarius už nikdy sami seba neprekonali a trúfam si tvrdiť, že už asi neprekonajú. Ale človek nikdy nevie..

10 / 10

Tracklist

1. Father Time
2. Will The Sun Rise?
3. Eternity
4. Episode
5. Speed of Light
6. Uncertainty
7. Season Of change
8. Stratosphere
9. Babylon
10. Tomorrow
11. Night Time Eclipse
12. Forever
13. When The Night Meets The Day (Japan Bonus)

Zostava

Timo Tolkki - gitara
Timo Kotipelto - spev
Jari Kainulainen - basa
Jens Johansson - klávesy
Jorg Michael - bicie

Informácie o albume

Žáner: Power Metal

Dátum vydania: 28.07.1996

Typ:

Dĺžka: 68:24

Vydavateľstvo: T&T Records

Webová stránka:

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-08-27 23:12:01

Prečítané: 1913x

Autor: Adela Melová

Adela Melová

Názory redakcie

Chýba názor redakcie