STRYPER - Murder By Pride

Stryper patrili v osemdesiatych rokoch k veľmi úspešným americkým heavy/hair metalovým spolkom a stali sa snáď najpopulárnejšou metalovou kapelou spojenou s kresťanským náboženstvom. Ich vystúpenia sa niesli v žlto-čiernych farbách (kombinézy a gitary) a albumami ako Soldiers Under Command, To Hell With The Devil a In God We Trust si vybudovali na tvrdo rockovej scéne značný rešpekt. Prvú časť svojej púte ukončili albumom Against The Law, ktorý na trhu absolútne prepadol, avšak podľa väčšiny členov kapely sa jedná o najsilnejší materiál. Michael Sweet sa vydal na sólovú dráhu a zvyšok kapely zostal bez labelu. Návrat Sweetovcov po pätnástich rokoch bol v znamení albumu Reborn spred štyroch rokov. Ten priniesol pomerne kvalitný materiál a zaujal citáciami alternatívneho rocku.

Kde sa ocitajú Stryper dnes? Charizmatický líder Michael Sweet sa na jar tohto roku nechal počuť, že Murder By Pride bude opäť poriadna heavy jazda obsahujúca viac vysokých screamov a tiež gitarových sól. Pravdu povediac, naplnilo sa to snáď tak z polovice. Chlapi síce celkom nezabudli ako to hrať heavy, no veľká časť albumu sa nesie aj v tradičných hard rockových vodách, niekde alternatívne ladeného, niekde spadajúceho až k popu. To však kvalitu nahraného materiálu rozhodne neznižuje. Úvodná skoro punk rocková vypaľovačka Eclipse Of The Son iba načrtne čo-to z možností. Ale nasledujúci, oveľa viac heavy, kúsok 4 Leaf Clover už rozbaľuje klasické Stryperovské vyhrávky a riffy, aj keď refrén sa opäť jemne vyníma v punkových odtieňoch. Peace Of Mind je veľmi úspešnou piesňou od amerických classic rockerov Boston a v podaní Stryper ide o vynikajúcu cover verziu. (môžte ju zhliadnuť dole) Príjemná je aj polobalada I Believe, hutne rocková a veľmi pripomínajúca tvorbu Creed. Naopak Murder By Pride, a snáď najsilnejší kúsok Mercy Over Blame, sú zase pekne odsýpajúci „hevík“. Album obsahuje aj pomerne „radio friendly“ kúsky akými sú Alive, Run In You a Love Is Why, no márne hľadám slabšie miesto. Nejde tu však len o príjemný posluch, ide o sympatický imidž a úprimnosť aká z albumu vyžaruje na sto kilometrov. Zvuk je naozaj kvalitný s výbornou čitateľnosťou každého nástroja. Všetko to však ťahá dopredu vynikajúci výkon speváka Michaela Sweeta. Ten atakuje tie najvyššie tóny rovnako kvalitne, ako tomu bolo v osemdesiatych rokoch.

Nový kotúč Stryperu je po okraj naplnený zaujímavými nápadmi. Nelipne až tak na tvrdosti, no napriek tomu si ponecháva ten správny drive. Pre mňa osobne jedno z tohtoročných veľmi záživných počúvaní. Chce to však dať nahrávke určitý čas a hlavne sa vykašľať na akékoľvek predsudky.

8 / 10

Tracklist

01. Eclipse Of The Son
02. 4 Leaf Clover
03. Peace Of Mind
04. Alive
05. The Plan
06. Murder By Pride
07. I Believe
08. Run In You
09. Love Is Why
10. Mercy Over Blame
11. Everything
12. My Love (I`ll Always Show)

Zostava

Michael Sweet - vokál, gitara
Oz Fox - gitara, zadné vokály
Tracy Ferrie - basgitara
Robert Sweet - bicie

Informácie o albume

Žáner: Hard Rock/Heavy Metal

Dátum vydania: 21.07.2009

Typ:

Dĺžka: 45:45

Vydavateľstvo: Big 3 Records

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2009-07-30 20:39:48

Prečítané: 1215x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie