SURGICAL DISSECTION - Disgust

SURGICAL DISSECTION - Disgust

V dávno-pradávno minulom roku 2005 na svetlo sveta vykuklo najnovšie dielko banskobystrickej brúsky menom SURGICAL DISSECTION. A myslím, že splnilo všetko to, čo sa od neho očakávalo. Celý album sa nesie v duchu nekompromisného death metalového nárezu najmä západného strihu (Hail to SUFFOCATION!). To teda znamená neustále rýchle tempo, pričom aj tak dochádza k dostatočnému množstvu krkolomných zásekov. Gitary mastiace guľometné riffy na dostatočnej technickej úrovni pričom sa nezabúda na chytľavé, až HC-čkom dochutené pasáže, typické tiež pre US školu (a že sa teda vedia tieto občasné dvojhmatovky dobre vryť do mozgových závitov).

Veľmi charakteristickým prvkom hudby SURGICAL je spevák Ivan Mráz. Síce neoplýva nejakým brutálnym murmurom, zato však disponuje neuveriteľne animálnym revom. Jeho vokály fakt občas pripomínajú nejaké rozzúrené či hladné zviera. Jeho chaotický a dokonale nezrozumiteľný prejav však na moje prekvapenie dokáže prispieť k zapamätateľnosti piesní. No a keď k tomu občas pridá riadny "vťahovák", tak to stojí za to. Musím priznať, že zo začiatku ma občas trochu iritoval, no časom som mu prišiel na chuť. A myslím, že to tak môže byť aj v iných prípadoch.

Zvuk z bzeneckého štúdia SHAARK je dobrý, poctivý a intenzívny a nemám voči nemu väčšie výhrady. Snáď len sa ešte trocha pohrať so zvukom gitár a bolo by to úplne bez chyby. Ako som už spomenul, práca gitaristov/skladateľov Jána Čiefa a Martina Majera je dobrá. Takisto treba pochváliť rýchleho bubeníka Michala Molnára, ktorý má tiež podiel na tvorbe songov a basáka Jána Jambricha, ktorý svoj nástroj ovláda naozaj výborne a mohol by kľudne dostať ešte viac priestoru. 
Lyrika mi pripadá rôznorodá, aj osobná aj sociálno-kritická. Proste rôzne témy preberajúca. Vždy z nej však cítiť dosť pesimistický pohľad na svet, ktorý však v súčasnosti zastáva nejeden obyvateľ tejto modrej gule.

Aj keď bez akejkoľvek (často aj zbytočnej) inovácie žánru prišli SURGICAL DISSECTION s ozaj dobrou polhodinovou porciou (- 2 minúty tvoriace prepájacími intrami) plnou dobrej brutálnej hudby s kvalitnými hráčskymi výkonmi, spájajúcou odkaz ich predobrazov s dostatočne vlastným výrazom.

8 / 10

Tracklist

1. Intro
2. Frame of Mind
3. Vanity
4. Regeneration
5. Dead End
6. Manipulation Lines
7. Aquiel
8. Unsatisfied
9. Distrustful

Zostava

Martin Majer - gitara
Ján Čief - gitara
Michal Molnár - bicie
Ivan Mráz - vokály
Ján Jambrich - basa, backing vokály

Informácie o albume

Žáner: Brutal Death Metal

Dátum vydania: 25.10.2005

Typ: CD

Dĺžka: 30:08

Vydavateľstvo: Nice To Eat You Records

Webová stránka:

Krajina: Slovensko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-01-22 15:45:45

Prečítané: 2219x

Autor: Kamil Adamík

Kamil Adamík

Názory redakcie

Chýba názor redakcie