SVALBARD - The Weight of the Mask

SVALBARD - The Weight of the Mask

SVALBARD je pomerne mladá britská kapela, ktorej aktuálne vyšiel štvrtý štúdiový album "The Weight of the Mask". Po hudobnej stránke tvoria SVALBARD zaujímavú zmes, ktorá v sebe spája metalcore, black metal a shoegaze s trochou punkovej rebélie.

Je to mimoriadne energická hudba, ktorá vie poslucháča dobiť energiou. Veľký kus práce odvádza rytmická sekcia ktorá neustále tlačí celú kapelu vpred. Okrem veľkého nasadenia pekne pracuje s dynamikou piesní, v ktorých strieda pravidelne rýchlejšie a pomalšie tempá. Musím pochváliť aj prácu gitarového dua Serena Cherry a Liam Phelan. Ich hudobné motívy fungujú na prvú a spájajú v sebe agresivitu ako aj atmosféru. To je mimochodom prvá vec, ktorou ma táto nahrávka zaujala.
 


 

Spev má na pleciach tiež spomínaná dvojica a delia si ho približne rovnakým dielom. Liamova farba hlasu a štýl spevu mi silne pripomína Thomasa Lindberga z AT THE GATES. Serena spieva o niečo blackovejším štýlom a v pokojnejších častiach pridáva aj čistý spev. Jej hlasový prejav je tu veľmi krehký a dotvára druhú tvár tvorby SVALBARD. V nej skupina tvorí príjemné atmosferické plochy, pripomínajúce  tvorbu kapiel ako ALCEST. Táto zvláštna symbióza funguje napodiv veľmi prirodzene a do istej miery definuje ich osobitý prejav. Samozrejme by sa našli nejaké paralely s už spomínanými skupinami, no inak znie ich hudba sviežo a svojsky.

Nahrávka obsahuje deväť piesní, kvalitatívne dosť vyrovnaných. Je pravda, že v prvých troch kusoch poriadne kopú, škriabu a hryzú. Prvé uvoľnenie prichádza so skladbou "November", ktorá sa následne aj tak zmení na poriadny nárez. Následne sa niečo obdobné objaví aj v skladbe "Lights Out" v omnoho ambientnejšej podobe. Skupina ale dlho v týchto polohách nevydrží a vždy sa vráti k agresívnejšiemu štýlu. Jedinou skladbou kde sa tieto svety neprepájajú je šiesta "How to Swim Down", ktorá si drží počas celej svojej dĺžky pokojné tempo. Má však silne emotívny náboj a už podľa názvu pojednáva o nie práve veselých témach.
 


 

V textoch sa kapela totiž venuje témam ako depresia, úzkosť a pocity izolácie. Sú mimoriadne ponuré a písal ich niekto, kto si tie veci zjavne zažil. Aspoň taký som mal z nich pocit. Zaujímavosťou sú názvy piesní, ktoré odkazujú na nahrávky resp. piesne ktoré skupinu inšpirovali. Napríklad "Lights Out" odkazuje na nahrávku ANTIMATTER, ktorá sa hudobne dosť míňa s ich tvorbou. No po emočnej  stránke majú toho veľa spoločného. 

"The Weight of the Mask" v sebe spája silné emócie a poriadnu dávku energickej hudby. SVALBARD to robia pomerne priamočiaro a nehľadajú nejaké zložité postupy. O to úprimnejšie ich nahrávka vyznieva. 

8 / 10

Tracklist

1. Faking It
2. Eternal Spirits
3. Defiance
4. November
5. Lights Out
6. How to Swim Down
7. Be My Tomb
8. Pillar in the Sand
9. To Wilt Beneath the Weight

Zostava

Serena Cherry – gitara, spev
Liam Phelan – gitaara, spev, viola
Matt Francis – basa
Mark Lilley – bicie

Informácie o albume

Žáner: Post-hardcore, Post-black metal

Dátum vydania: 06.10.2023

Typ: CD, LP

Dĺžka: 44:16

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://svalbard.bandcamp.com

Krajina: Anglicko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2023-10-11 11:05:49

Prečítané: 445x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie