TEXTURES - Drawing Circles

TEXTURES - Drawing Circles

Holanďané, kteří tak překvapili svým debutem „Polars“ (na němž se projevili jako již hotová kapela) se na novém albu posouvají zase o kousek dál. To, co bylo před třemi lety propracované, je nyní ještě propracovanější. To, co bylo energické, je nyní energičtější. To, co bylo uklidňující, je nyní ….asi víte jak budu pokračovat. Zkrátka a dobře, TEXTURES natočili desku, která mě zaujala jako již dlouho nic.

Pakliže se v souvislosti s předchozí nahrávkou hovořilo o skladbách ovlivněných MESHUGGAH, SOILWORK a Devinem Townsendem, o té nejnovější se to dá s klidem říci také. Přeci jen je tu však rozdíl – kytarové vyhrávky typické pro zmíněné švédské melodiky se spíše vytrácejí a prostor na jejich úkor dostává agresivní, devastující, technický thrashing, který se velice umně mísí s projevy klidnějšími, čemuž se přizpůsobuje vokál Erica Kalsbeeka (těch agresivních pasáží tu je, pravda, přeci jen více).

Zmíněné uklidňující pasáže nejsou nepodobny „Heave“, tedy poslednímu tracku z minulé desky. Občas na řadu přijde i melodická, rocková pasáž s pěkným, čistým zpěvem (např. celý kraťoučký song „Illumination“), což v kontrastu s výše zmíněnou dynamikou a energičností tvoří zajímavý protipól.

Kapela však vychází i ze stylově úplně jiných kořenů – sami sebe označují jako metal/hardcore, což by i celkem odpovídalo (metalcorový vokál k tomu taky trochu svádí). TEXTURES ale nejsou tak nasraní, jejich hudba je uspořádaná, progresivní, hodně si pohrávají s náladami - chvíli se dostavují pocity nepříčetné agrese, jež jsou vystřídány melodickou či atmosféričtější momentkou. Přitom je pochopitelně vše do detailu propracováno - moderní metal par excellence.

Zpočátku jsem si nebyl hodnocením úplně jist, ale nakonec se z „Drawing Circles“ stal plnohodnotný následovník desky debutové… Ne, on to vlastně není pouhý následovník, předchozí desku překonává kromě zvýraznění jednotlivých hudebních prvků i kvalitou. Nejedná se sice o takové překvapení jako posledně (přeci jen, k nějak výrazně velkému stylovému posunu nedošlo), ale do kolen mě tahle deska rozhodně dostala a věřím, že dostane i vás. Pakliže máte rádi moderní, progresivnější technothrashové záležitosti a nebráníte se přesahu do jiných žánrů, pak asi není co řešit.

9 / 10

Tracklist

01. Drive
02. Regenesis
03. Denying Gravity
04. Illumination
05. Stream of Consciousness
06. Upwards
07. Circular
08. Millstone
09. Touching the Absolute
10. Surreal State of Enlightenment

Zostava

Eric Kalsbeek - vokály
Jochem Jacobs - kytara, vokály
Bart Hennephof - kytara
Dennis Aarts - baskytara
Richard Rietdijk - syntezátory
Stef Broks - bicí

Informácie o albume

Žáner: Progressive Thrash/Metalcore

Dátum vydania: 17.04.2006

Typ: CD

Dĺžka: 48:24

Vydavateľstvo: Listenable Records

Webová stránka: http://www.texturesband.com

Krajina: Holandsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2006-05-23 23:15:10

Prečítané: 1511x

Autor: Jakub "Deadmann" Blažek

Jakub

Názory redakcie

Chýba názor redakcie