THE ABSENCE - From Your Grave

Vždy, keď sa mi do rúk dostane cédečko metalovej kapely spoza „veľkej mláky“, pristupujem k nemu s určitými predsudkami. Zatiaľ ma „Amíci“ presvedčili hlavne svojím tradičným brutálnym technickým death metalom. Takto podobne som spočiatku pristupoval aj k albumu „From Your Grave“ od kapelky The Absence. Títo piati muzikanti ma však svojou hudbou veľmi rýchlo presvedčili, že moje ohŕňanie nosom bolo neopodstatnené.

The Absence produkujú na svoj pôvod netypickú muzičku - melodický death metal, ktorý je doménou hlavne škandinávskych kapiel. Napriek tomu, že v USA nemá táto odnož death metalu veľkú tradíciu, chlapíci hrajú na veľmi vysokej úrovni. V mnohých aspektoch dokonca predčili svoje vzory.

Album „From Your Grave“ začína nádherným melodickým introm, po ktorom nasleduje inštrumentálne vynikajúco prepracovaná dvojka - A Breath Beneath. Bravúrna práca obidvoch gitaristov. V tejto súvislosti mi napadá prirovnanie k poľským Sceptic. Gitary sú melodické, dynamické, nápadité a dostatočne úderné. Čo sa týka bicích, najprv som si myslel, že je to automat (hlavne kvôli nie príliš geniálnemu zvuku niektorých bubnov....nahrávalo sa pod vedením Erika Rutana a ten sa asi viac sústredil na zvuk gitár), ale po čase sa dá počuť „ľudský“ potenciál v rytmike. Basák hrá to, čo ostatní spolukapelníci potrebujú. Nehrá zle, ale občas by nezaškodilo aj nejaké brutálne basové sólo (to možno len ja som príliš náročný). V tejto skladbe sa po prvýkrát k slovu dostáva aj spevák. Tu vidím jediné väčšie negatívum, ktoré ma podstatný vplyv aj na moje hodnotenie tohto albumu. Spev je príliš „ušitrhajúci“. Neviem to inak špecifikovať. Trochu hlbšie položený vokál by bol možno vhodnejší, ale radiť kapele nie je mojou úlohou.

To, čo som napísal o druhej skladbe, platí v podstate aj pre ostatné kúsky na tomto nosiči. Teda až na sedmičku - Shattered. Tá tvorí výnimku, lebo je to inštrumentálka s použitím clean melódie a ťahavých sól.

Celkovo ma album „From Your Grave“ príjemne prekvapil. Tých 42 minút som si vychutnával naozaj so záujmom. Pestrá kompozícia, melodická invenčnosť a slušná dynamika sú hlavné tromfy tohto DEBUTOVÉHO albumu. Škoda, že mi ten spevák až tak nesadol.....boli by dostali o bod lepšie hodnotenie. Ale aj napriek tomu...8/10. 

8 / 10

Tracklist

01. Intro
02. A Breath Beneath
03. Necropolis
04. From Your Grave
05. Heaven Ablaze
06. Summoning The Darkness
07. Shattered
08. I, Deciever
09. My Ruin
10. Seven Demons

Zostava

Patrick Pintavalle – gitara
Jamie Stewart – vokály
Jeramie Kling – bicie
Peter Joseph – gitara
Nicholas Calaci – basgitara

Informácie o albume

Žáner: Melodic Death Metal

Dátum vydania: 06.09.2005

Typ:

Dĺžka: 42:19

Vydavateľstvo: Metal Blade Records

Webová stránka:

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2005-09-29 23:23:30

Prečítané: 1213x

Autor: Dušan Skalický

Dušan Skalický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie