THE CROWN - Royal Destroyer

THE CROWN - Royal Destroyer

Švédski death metalisti THE CROWN fungujú na scéne od roku 1990. Od tej doby si prešli zmenou názvu a mnohými personálnymi zmenami.  Istý čas nefungovali vôbec resp. založili projekt DOBERMANN, aby sa následne vrátili na scénu. Musím priznať, že ich tvorbu som sledoval intenzívne do roku 2003. Približne v tom období som stratil s ich tvorbou kontakt. Nadobudol som totiž dojem, že album "Deathrace King" už aj tak nikdy neprekonajú. Začali experimentovať so zvukom aj s hudobným smerovaním a to ich hľadanie ma vôbec nebavilo. Dva roky starý album "Cobra Speed Venom" naznačil návrat ku koreňom a skladby na ňom sršali ich povestnou energiou. Novinka s názvom "Royal Destroyer" tento proces definitívne dovŕšila. Väčšinu času držia muziku vo vysokých otáčkach, pričom to tempo je vražedné. Hneď úvodná skladba "Baptized in Violence" vám odpáli dekel a odhodí ho do sakristie. Beštiálny mix d-beatu a death metalu s minutovou dĺžkou je úvod ako zo sna. Aj v ďalšej skladbe THE CROWN roztáčajú pekelný kolotoč z ktorého sa vám zatočí svet. Toto je muzika, ktorá vás nabije energiou a rozpumpuje krv v žilách. Výbušná zmes deathu, punku, thrashu so štipkou blackového besnenia je starý osvedčený recept, ktorý je poznávacím znakom tejto švédskej beštie. V tomto smere je ich tvorba dosť originálna a svojská. V rámci death metalu ma nenapadá veľa súputníkov, ktorý by tvorili niečo podobné. Do istej miery je v ich hudbe cítiť vplyv fínskych IMPALED NAZERENE. Stačí si pustiť dvadsať rokov starú hitovku "Total Satan", kde hosťuje Mika Luttinen. Tu sa tieto svety dokonale prelínajú a dopĺňajú.

Pomerne nečakaný moment prichádza so skladbou "Glorious Hades", ktorá sa nesie vo výrazne pokojnejšom tempe a napodiv ma stále baví. Epická hymnická skladba si pomaly razí svoju cestu a ja som v rozpakoch. Zrazu ich hudba funguje aj v pomalších tempách. Celkom príjemné zistenie. Na tom má najväčšiu zásluhu girtarové duo Tervonen / Sörqvist, ktorý vytiahli na tento album poriadne tromfy. Už dlho som nemal tak dobrý pocit z nových skladieb THE CROWN.Čo sa týka textov, tam sa toho veľa nezmenilo. Smrť, oheň, krv, satan, chaos a pekelné plamene. Netuším, či je to z ich strany recesia alebo to myslia vážne, ale na tom až tak nezáleží. K tej muzike sa to proste hodí a bodka. Výraznejší problém mám ale s obalom albumu. Ten je podľa môjho názoru dosť gýčový. Nevadí, nebudem si ho všímať.

THE CROWN sa konečne podarilo natočiť album, ktorý ma baví od začiatku do konca. V mojom osobnom rebríčku by som ho zaradil na druhú priečku, hneď za neprekonateľný "Deathrace King".  

8,5 / 10

Tracklist

01. Baptized in Violence
02. Let the Hammering Begin!
03. Motordeath
04. Ultra Faust
05. Glorious Hades
06. Full Metal Justice
07. Scandinavian Satan
08. Devoid of Light
09. We Drift On
10. Beyond the Frail
11. Absolute Monarchy

Zostava

Johan Lindstrand - vokály
Marko Tervonen - gitara
Robin Sörqvist - gitara
Magnus Olsfelt - basa
Henrik Axelsson - bicie

Informácie o albume

Žáner: Death Metal

Dátum vydania: 12.03.2021

Typ: CD, LP

Dĺžka: 45:45

Vydavateľstvo: Metal Blade Records

Webová stránka: http://www.thecrownofficial.com

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-04-20 19:07:17

Prečítané: 572x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie