THE FACELESS - Planetary Duality

THE FACELESS - Planetary Duality

Takmer presne dva roky po svojom debute Akeldama druhýkrát udiera ďalší talent z Kalifornie, ako inak, technical death metaloví The FACELESS. Dnes znamenajú čoraz silnejúcejší pojem na metalovej scéne. Vďačia za to hlavne najnovšej polhodinovej fošni Planetary Duality.

Je až neuveriteľné, ako dokáže tak mladá kapela inštrumentálne diktovať. Priznám sa, že keby mi tento fakt nebol známy, tipol by som to na harcovníkov najmenej cez tridsať rokov. No sú to viac menej čerství dvadsiatnici, a nie práve s klasickým deathmetalovým imidžom. Výsledok je viac než prekvapivý. V prípade The FACELESS jasne vyhráva výborná kompozičná kvalita. Nejaký prekombinovaný a prepletený postup nájdete sotva. Jednotlivé skladby majú výrazne prvky, ľahkoruké gitarové vyhrávky, ktoré prechádzajú do skvelých gitarových sól. Skvostná hromada zasekávaných riffov, no nič chaotické všetko na seba nádherne naväzuje. Basgitarovej linky sa dá taktiež nabažiť, no nezaškodilo by jej nechať viacej miesta. Keď sa z tejto hutnej a chutnej kopy občas ozve klávesový fígeľ, človeku nemôže prísť táto nahrávka nudná ani náhodou.

Obrovským plusom je zaujímavo použitý vokóder, či čistý hlas. Growling je takisto nadmieru efektný. The FACELESS jasne odkazujú na kultový CYNIC, či dalšie progressive/technical death metalové kapely. No odkazy na legendy nech sú len korením. The FACELESS sú osobití, pretože svoju kašu miešajú prevažne zo svojich surovín. Možno mi troška nesedí zvuková stránka veci a tá polhodina tiež nie je práve najpresvedčivejším hracím časom. A to nahrávka obsahuje aj medzihru Shape Shifters, či niečo ledva cez minútove Prison Born a Planetary Duality I, ktoré skôr považujem za akési návnady. Zvlášť druhá menovaná naliehavo zapôsobí pred perfektnou titulnou skladbou.

No uvidíme, čím nás The FACELESS prekvapia do budúcnosti, tentokrát sa im to podarilo na jednotku. Potvrdzujem, že sa jedná o obrovský talent na poli death metalu. Ak nás kapely z USA plánujú pravidelne zásobovať podobnými nahrávkami, o budúcnosti death metalu nemôže byť najmenších pochýb.

8,5 / 10

Tracklist

1. Prison Born
2. The Ancient Covenant
3. Shape Shifters
4. Coldly Calculated Design
5. Xeno Christ
6. Sons Of Belial
7. Legions Of The Serpant
8. Planetary Duality I (Hideous Revelations)
9. Planetary Duality II (A Prophecious Fruition)

Zostava

Michael Keene - gitara, vokóder, spev
Derek Rydquist - vokály
Steve Jones - gitara
Brandon Griffin - basgitara
Lyle Cooper - bicie
+
Matthew Blackmar - klávesy

Informácie o albume

Žáner: Technical Death Metal

Dátum vydania: 11.11.2008

Typ: CD

Dĺžka: 31:40

Vydavateľstvo: Sumerian Records

Webová stránka: http://www.facebook.com/thefaceless

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2008-12-12 19:14:24

Prečítané: 1005x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie