THIS GIFT IS A CURSE - A Throne of Ash

THIS GIFT IS A CURSE - A Throne of Ash

Švédska formácia THIS GIFT IS A CURSE vznikla v hlavnom meste Stockholm v roku 2008. Ich hudbu možno v skratke opísať ako mix black metalu, crustu a sludge. Zhudobnená apokalypsa plná hnevu a temného zla je naviac obohatená o industriálne prvky znásobujúce atmosféru deštrukcie. Objektívne treba skonštatovať, že nevymysleli síce nič nové či prevratné, no robia to na úrovni.

Novinka "A Throne of Ash" štýlovo pokračuje v nastavenom trende predošlých nahrávok, len trocha zostrili zvuk a pridali viac industriálnych prvkov. Ide o kapelu, ktorá má vcelku jasno čo chce hrať a ako to hrať. Kvalitatívne robia pomalé kroky vpred a toto je zatiaľ ich najlepší počin. Album nekompromisne útočí na vaše ušné bubienky a v mysli vyvoláva množstvo emócií. Neurotické výplachy plné chaosu, zla a bordelu môžu vyvolať v poslucháčovi pocity strachu, úzkosti či beznádeje. No v konečnom výsledku takáto hudba hlavne uvoľňuje napätie a potláča nutkanie k agresii. Mne osobne tento typ hudby vždy pomáha pri pocitoch nasratosti či frustrácie. Zúrivá rytmika podporená divokými gitarovými riffmi vybuchuje v pravidelných intervaloch a ukričaný vokál tomu pridáva ešte väčší "drive". V správnych momentoch vie kapela prejsť do pomalších pasáží, kde udržuje poslucháča v napätí čo bude nasledovať.

Aj keď štruktúry jednotlivých piesní nie sú príliš prekvapivé, v niečom je to predsa len iné. Už len samotný obsah textov a hudobná zložka je samo o sebe svojská kombinácia. Skupina v textoch používa ezoterickú a okultnú symboliku, pomocou ktorej opisujú  rôzne psychologické javy vychádzajúce z vlastných životov. Na tomto albume veľa odkazujú aj na mytologické postavy ako napr. Nahash v skladbe "Blood Is My Harvest". Táto hudba akoby v poslucháčovi rozvibrovala všetky bunky v tele a výsledkom je pocit vyšinutého opojenia. Jednou z najvýraznejších piesní celého albumu je záverečná "Wormwood Star". Ide o najpomalšiu skladbu albumu, ktorá mi trocha pripomenula tvorbu nórskych RED HARVEST. Nie náhodou ju zaradili na záver albumu a je to dôstojný vrchol celej nahrávky. Mimochodom v piesni hosťuje Johannes Persson (CULT OF LUNA), ktorý v nej zanechal výraznú pečať svojej domovskej kapely.THIS GIFT IS A CURSE vydali pod značkou Season of Mist zaujímavú nahrávku, ktorá zaujme najmä fanúšikov skupín ako IMPLORE, PLEBEIAN GRANDSTAND či NAILS.

8 / 10

Tracklist

1. Haema
2. Blood Is My Harvest
3. Thresholds
4. Gate Dweller
5. Monuments for Dead Gods
6. Wolvking
7. I Am Katharsis
8. In Your Black Halo
9. Wormwood Star

Zostava

Jonas A. Holmberg - vokály
David Deravian - gitara, vokály
Patrik Andersson - gitara, vokály
Lars Gunnarsson - basa, vokály
Johan Nordlund - bicie

Informácie o albume

Žáner: Black/Sludge Metal

Dátum vydania: 14.06.2019

Typ: CD, LP

Dĺžka: 44:34

Vydavateľstvo: Season of Mist

Webová stránka: http://thisgiftisacurse.bandcamp.com

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2019-10-30 13:00:54

Prečítané: 648x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie