THY CATAFALQUE - Vadak

THY CATAFALQUE - Vadak

THY CATAFALQUE je projekt maďarského hudobníka Tamása Kátaia. Novinka "Vadak" je  už jeho desiaty štúdiový album. Tento projekt sledujem dlhé roky, aj keď som mu nikdy výraznejšie neprepadol. Zvrat nastal minulý rok, po vydaní albumu "Naiv". Ten ma okamžite oslovil a preskočila medzi nami iskra. Neustále počúvanie tohto diela vo mne ešte viac prehlbovalo závislosť na ňom. Rok a pol po jeho vydaní prišla správa o novinke, čo ma mimoriadne potešilo. Na druhej strane som mal obavy, či Tamás bude schopný udržať kvality predošlého opusu. A hneď na úvod musím skonštatovať, že sa mu to podarilo. Hudbu THY CATAFALQUE je dosť obtiažne niekam zaradiť. Ponúka sa skratka v podobe avantgardného metalu, ale to úplne nevystihuje podstatu jeho tvorby. Skôr by som ho definoval ako experimentálny metal, na ktorý sa nabaľujú štýly ako folklór, elektronická hudba a rôzne iné. V niečom mi jeho hudba pripomína nórske duo SOLEFALD, ale toto prirovnanie berte naozaj s rezervou. Je to každopádne veľmi pestrá a farebná hudba, v ktorej máte čo objavovať. Je to ako prechádzka čerstvo zakvitnutou botanickou záhradou. Oproti predošlej nahrávke je novinka výrazne metalovejšia a má o niečo väčší "drive". Hneď úvodná skladba "Szarvas" je poriadne úderná a energická. Ako otváračka funguje skvele a okamžite vás vtiahne do deja.

Tamás je veľmi šikovný skladateľ a vie pracovať so silnými motívmi. A hlavne vie pospájať na prvý pohľad ťažko zlučiteľné štýly. Prepojiť napríklad etno prvky s elektronickou hudbou je neľahká úloha, s ktorou ale tento talentovaný hudobník nemá problém. Napodiv výsledok znie sviežo a hlavne prirodzene. Za viac než dvadsať rokov sa jeho talent zdokonalil a jeho nápady sú čím ďalej pútavejšie. Hudbu skladá veľmi intuitívne a nestavia si žiadne žánrové hranice. Kebyže tu mám vypísať všetky nástroje použité na tejto nahrávke, zabralo by to minimálne tri riadky textu.

Jednotlivé piesne nie sú vystavané podľa tradičných šablón a skôr si žijú vlastný život. Autorom hudby je výhradne Tamás, no na nahrávanie si pozýva množstvo hostí. Výraznou zložkou jeho hudby sú ľudové motívy, ktoré vychádzajú z maďarského folklóru ale nie len z neho. Na posledných troch albumoch THY CATAFALQUE hosťuje speváčka Martina Veronika Horváth, ktorej hlas sa postupom času stáva dominantný. No vokály sú tu pestré ako celá jeho produkcia. Mužské, ženské spevy zväčša v čistom prevedení občas prestrieda drsnejší prejav, no veľa ho tu nenájdete. Podstatná je však použitá maďarčina, ktorá dáva jeho hudbe originálny nádych. Nejde iba o regionálne začlenenie ale hlavne o špecifický feeling, ktorý tento zvláštny jazyk vyžaruje. Často sa s ním v metale nestretnete a keď áno, vyznieva občas úsmevne. Tu to však neplatí a je to ďalší špecifický prvok, ktorý ich odlišuje od zvyšku scény.

Pochopiť texty piesní nie je úplne ľahká úloha. Niekoľkokrát sa v nich zjavuje ako ústredná postava jeleň a celkovo vychádzajú z prírodnej ríše. Je v nich však skrytý význam, ktorý som ale zatiaľ nerozlúskol.

Nový album "Vadak" ponúka poslucháčovi pestrú zmes metalovej hudby, v ktorej je stále čo objavovať. Napriek hodinovej stopáži nahrávka ani na chvíľu nenudí a udivuje svojou farebnosťou.            

8,5 / 10

Tracklist

01. Szarvas
02. Köszöntsd a hajnalt
03. Gömböc
04. Az energiamegmaradás törvénye
05. Móló
06. A kupolaváros titka
07. Kiscsikó (Irénke dala)
08. Piros-sárga
09. Vadak (Az átváltozás rítusai)
10. Zúzmara

Zostava

Tamás Kátai - spev, gitary, basa, klávesy, sample

Informácie o albume

Žáner: Experimental/Avant-garde Metal

Dátum vydania: 25.06.2021

Typ: CD, LP

Dĺžka: 62:19

Vydavateľstvo: Season of Mist

Webová stránka: http://thycatafalque.bandcamp.com

Krajina: Maďarsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2021-08-01 16:15:03

Prečítané: 529x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie