TÝR - By The Light Of The Northern Star

TÝR - By The Light Of The Northern Star

Vo vodách melodického metalu sa v tomto roku dosť silno skloňuje Týr. Sympatický kvartet z Faerských ostrovov nasledujúci bájneho boha nie je žiadnym nováčikom na severskej scéne. Vedený svetlom severnej hviezdy sa ponáram do trištvrte hodiny hymnickej muziky s Týrom po prvýkrát. Booklet zdobí klasický vikingský motív vo vskutku skvostnom grafickom prevedení.

Album sa hudobne pohybuje v heavy/speedových vodách, nechýba ani troška progresu a klasických folkových motívov. Tie frontman Heri Joesen zozbieral z Faerských a Nórskych ľudových piesní a niektoré tracky sú postavené výhradne na nich. Už úvodný nájazd Hold The Heathen Hammer High ponúka všetko, po čom fanúšik melodických odnoží metalovej muziky baží. Melodické riffy v ťahavom úvode, nakopnuté speedové slohy, vynikajúci refrén, v ktorom dominuje skvelý vokál. Keď do toho ešte chlapi vložia kus skladateľského umu a gitaristi ponúknu aj krátke „prstolomné“ sólička, začiatok nemôže byť lepší. Ďalšími vrcholmi sú skladby Tróndur í Gotu a Turid Tolkirsdóittir spievané v materskom jazyku a inšpirované spomínanými ľudovými nápevmi. Ich hymnickosť a dramatickosť núti poslucháča dávať pozor, takisto ako ďalšia skvelá pecka By The Sword In My Hand s refrénom, ktorý si ihneď zapamätáte. Za silný moment považujem aj nasledujúcu Ride, ktorá opäť vyniká vábivou melodikou. Na záver je tu ešte titulný song, ktorému by som vyčítal až príliš veľa dookola sa opakujúcich refrénov. Kapela troška trpí rytmikou. Speedovej dvojšľapky je miestami primnoho. Som presvedčený, že Kári vie hrmieť oveľa lepšie a niektoré kompozície mohli byť postavené aj ináč. Spokojnosť vládne naopak s výborným zvukom a duniacou basgitarou, ktorá sa v košatých gitarových postupoch skvelo vyníma.

Myslím si, že Týr žnú zaslúžené ovácie, ich kov len tak ľahko neprefrčí cez hlavu, je ostrý a prudký a zarezáva sa hlboko dovnútra. A síce By The Light Of The Northern Star v sebe snúbi staré a obyčajné heavymetalové postupy, hudobníci ich ukryli do rafinovaných kompozícii, v ktorých s pomocou presvedčivého podania a technickej zručnosti nemajú šancu poslucháča nudiť.

8 / 10

Tracklist

1. Hold The Heathen Hammer High
2. Tróndur í Gotu
3. Into The Storm
4. Northern Gate
5. Turid Torkilsdóttir
6. By The Sword In My Hand
7. Ride
8. Hear The Heathen Call
9. By The Light Of The Northern Star

Zostava

Heri Joensen - vokál, gitara
Terji Skibenaes - gitara
Gunnar H. Thomsen - basgitara
Kári Streymoy – bicie

Informácie o albume

Žáner: Viking/Folk Metal

Dátum vydania: 29.05.2009

Typ:

Dĺžka: 43:17

Vydavateľstvo: Napalm Records

Webová stránka:

Krajina: Faerské ostrovy

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2009-05-29 20:35:01

Prečítané: 1922x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie