UNLEASHED - As Yggdrasil Trembles

Dvojročný interval vydávania albumov v post-comebackovej ére sa švédskym Vikingom, vyznávajúcim tradičný švédsky death metal, zjavne zapáčil. Úderka okolo charizmatického Johnnyho Hedlunda tentokrát vyrukovala s titulom As Yggdrasil Trembles a sľubovala pokračovanie v prejave, ktorý charakterizoval predošlé dve nahrávky. Midvinterblot (2006) a Hammer Batallion (2008) nepriniesli žiadnu revolúciu v smrteľnom kove, ale boli poctivo naplnené poriadne „šľapavými“ a priamočiarymi kúskami, ktoré boli odsúdené na účinné fungovanie. Takže verní fanúšikovia sa pri hľadaní týchto fragmentov nemuseli otáčať len do prvej fázy fungovania kapely, ktorá vyvrcholila nahrávkou Victory (1995).

Unleashed prežili so svojím značne archaickým výrazom až dodnes a aj na novinke chcú dokázať, že old school death metal, so všetkým čo k tomu patrí (v prípade Unleashed inšpirácia severskou mytológiou), ešte nepovedal posledné slovo. Veľmi solídne tempo nastolené na predošlých nahrávkach sa darí udržať hneď v úvode. Unleashed pokračujú vo svojej údernosti, ktorú korunujú „húpavou“ Wir Kapitulieren Niemals, alebo titulnou As Yggdrasil Trembles, ktorú zdobí typická zbraň švédskych death metalovo orientovaných kapiel, teda príjemný melodický nádych. Horšie je to však v nasledujúcich častiach albumu, kde títo zaslúžilí Švédi začínajú očividne vyvárať. Jednoduchosť síce neabsentuje, podobne ani typický ťah na bránku, ale chýba to povestné extra. V prípade nového albumu sú to nejaké výraznejšie motívy, ktoré by z typických postupov a cvikov vyčnievali. Nahrávka sa tým pádom zdá príliš jednotvárna. Toto na predošlých nahrávkach nechýbalo, stačí si spomenúť napríklad na singel Black Horizon. Skladby Return Fire, či Yahweh And The Chosen Ones sú toho presným opakom. V nezáživnej jazde sa pokračuje až do konca a nezachraňuje to ani bonusová cover verzia klasiky Evil Dead, z albumu Scream Bloody Gore kultových Death.

Zaradenie novinky v diskografii Unleashed smeruje skôr k tým nižším pozíciám. As Yggdrasil Trembles je rozpačitým albumom, ktorý na pomery kapely obsahuje veľa hluchých minút. Hudobne môžeme hovoriť o pokračovaní v línii Midvinterblot - Hammer Battalion, kvalitatívne už nie. Minimálne o jeden bod horšie ako naposledy.

6 / 10

Tracklist

01. Courage Today, Victory Tomorrow!
02. So It Begins
03. As Yggdrasil Trembles
04. Wir Kapitulieren Niemals
05. This Time We Fight
06. Master Of The Ancient Art
07. Chief Einherjar
08. Return Fire
09. Far Beyond Hell
10. Dead To Me
11. Yahweh And The Chosen Ones
12. Cannibalistic Epidemic Continues
13. Evil Dead (Death cover)

Zostava

Johnny Hedlund - vokál, basgitara
Tomas Masgard - gitara
Fredrik Folkare - gitara
Anders Schultz - bicie

Informácie o albume

Žáner: Death Metal

Dátum vydania: 19.03.2010

Typ:

Dĺžka: 45:07

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka:

Krajina: Švédsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2010-03-26 01:24:23

Prečítané: 1142x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie