VADER - Necropolis

VADER - Necropolis

Ťažko s istotou povedať, čo nevšedné a zaujímavé môžu Vader vo svojom štýle ponúknuť v súčasnosti, tak trocha sa obávajúc už aj o budúcnosť. Nič konkrétne si netrúfam povedať a súdiac podľa nového albumu to zrejme nevedia ani sami Vader. Znamená to teda, že ich milovníci môžu po troch rokoch opäť jasať. Poľský, dobre zabehnutý, tank znova vypálil len s tým, v čom už dlhé roky vyniká. No také jednoduché to mať nebude.

Vynovená svorka dravcov, ktorej samozrejme stále velí nesmrteľný Piotr Wiwczarek, tentokrát (alebo opäť?) prichystala akýsi best of z časov dávno minulých. Možno tu nájsť veci z klasických míľnikov De Profundis, Black To The Blind, ale i prísady z nového milénia. Pre poslucháčov už asi nebude tajomstvom, že nahrávka má hodne spoločné s The Beast, a teda aj s poriadnym thrashovým feelingom. Oproti Impressions In The Blood je to niečo mierne odlišné, ale Vader jednoducho nemajú prostriedky na to, aby výrazne prekvapili. Vader si opäť dokázali podržať atmosféru i typický zvuk gitár, ktorý bude pri počúvaní veľmi napomáhať. Nemožno tu vyčítať žiadne poľavenie, či nebodaj otupenie ostrej ocele. Poľská cirkulárka to do nás píli s intenzitou, ktorú zdobili aj najväčšie drahokamy jej kvalitnej diskografie. Po tejto stránke Vader jednoducho nemôžu sklamať. Čo sa však stalo s tvorivými silami je mi záhadou. Ešte na poslednom disku sa zdalo byť všetko v úplnom poriadku, ale Necropolis znamená dosť značný prepad, čo sa kvality týka. Nie že by sa album nepočúval dobre, nie že by neobsahoval technické riffy a sóla, či našľapanú rytmiku. No v mojom konečnom hodnotení musí zavážiť fakt, že Vader v podstate len nevýrazne hobľujú a celá doska neobsahuje miesto pri ktorom by sa človek zdvihol zo stoličky, alebo aspoň uznanlivo pokývol hlavou. Snáď len s výnimkou When The Sun Drowns In The Dark, ktorá je uvoľnene thrashová a nebalancuje na hrane s deathom ako zvyšok albumu. Uvažovať by sa dalo aj nad chytľavou Rise Of The Undead. Ostatný materiál však už žiadny pozoruhodný moment neobsahuje a korunu mu nasadia impotentné cover verzie, ktoré zbytočne sprznia záver albumu. A ani krátke atmosferické vsuvky Seal a Summoning The Futura v dosť kŕčovitom albume nedokážu zaujať.

Suma sumárum, Vader určite nebudú v tohtoročnej death metalovej lige figurovať na tých najvyšších priečkach. Necropolis je album, ktorý ma príliš nepresvedčil o ambíciách poľskej úderky. Áno, ja viem, je to príjemná hobľovačka. Avšak čokoľvek extra sme čakali márne. A o tom to je.

6 / 10

Tracklist

01. Devilizer
02. Rise Of The Undead
03. Never Say My Name
04. Blast
05. The Seal
06. Dark Heart
07. Impure
08. Summoning The Futura
09. Anger
10. We Are The Horde
11. When The Sun Drowns In Dark
12. Black Metal (Venom Cover)
13. Fight Fire With Fire (Metallica Cover)

Zostava

Piotr Wiwczarek - vocals, guitars, bass
Paweł Jaroszewicz - drums

Informácie o albume

Žáner: Death/Thrash Metal

Dátum vydania: 21.08.2009

Typ: CD

Dĺžka: 40:44

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://www.vader.pl

Krajina: Poľsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2009-08-28 20:45:25

Prečítané: 1349x

Autor: Andrej Janoťák

Andrej Janoťák

Názory redakcie

Chýba názor redakcie