VESPERITH - Vesperith

VESPERITH - Vesperith

Fínske metalové podhubie koncom minulého roka vypustilo do sveta zaujímavý projekt s názvom VESPERITH. Jej autorom je speváčka a hudobníčka Sariina Tani, pôsobiaca svojho času v skupine REVERIES END. Vcelku príjemný progresívny gothic metal vymenila za originálne poňatie black metalu. Debutový album tvorila viac než tri roky, no výsledok stojí za to.

Na eponymnej nahrávke nájdete svojské prepojenia ambientu, industrialu a black metalu. Táto hudba predstavuje portál do inej dimenzie, v ktorej tma a prázdnota znamená všetko a nič. Ona sama v nej vidí srdcervúcu krásu, ktorá v sebe ukrýva mnohé odtiene. Temnota je tu naozaj hmatateľná a svojím spôsobom je aj čarokrásna. Ambientné predohry sa tu striedajú s pulzujúcimi black metalovými výbojmi, ktoré znejú poriadne divoko. Napríklad v skladbe "Valohämärä" bicie vygradujú do divokej jazzovej pasáže, ktorej asistuje klavír a Sariinin blackový spev. No väčšinu času hrá bubeník naopak ako bezduchý stroj, čo je zaujímavý kontrast. Nečudoval by som sa, keby sa jednalo o automatického bubeníka. Sariina na albume využíva svoj spevácky potenciál naplno. Od jemných ľubozvučných spevov až po neľudský vreskot, z ktorého miestami mrazí. V skladbách je počuť nepreberné množstvo perkusií ako zvončeky či mohutné zhluky činelov. Vo výsledku to znie ako temná meditácia spájajúca chaos, zlo a krásu v jeden neoddeliteľný celok. Je to v podstate krajina, v ktorej prebývajú naše ľudské duše. Od temných bezútešných priepastí až po majestátne výšiny, ktoré bývajú tak nedostupné. Po zvukovej stránke sa tu nejedná o bežnú produkciu a treba si na ňu chvíľu zvykať. Miesi sa tu totiž ambientná surovosť, technoligický chlad s mystickou atmosférou. Toto nevšedné spojenie však po čase začne fungovať, no odporúčam venovať tejto hudbe dostatočný čas. Pri nahrávaní albumu Sariine vypomáhal ako koproducent Jun-His z ORANSSI PAZUZU.

Svart Records objavilo ďalší zaujímavý talent, ktorý pôsobí sviežo a originálne. Na druhej strane je tu cítiť istú podobnosť s tvorbou Švajčiarov DARKSPACE, čo mi ale vôbec neprekáža. Každopádne je to mimoriadne zaujímavý debut, ktorý by vás mohol zaujať. Pod recenziou nájdete videoklip k skladbe "Quintessence", ktorý ponúka silný audiovizuálny zážitok.

9 / 10

Tracklist

1. The Magi
2. Fractal Flesh
3. Refractions
4. Valohämärä
5. Quintessence
6. Solar Flood

Zostava

Sariina Tani - všetky nástroje a vokály

Informácie o albume

Žáner: Experimental Ambient/Black Metal

Dátum vydania: 22.11.2019

Typ: CD

Dĺžka: 45:59

Vydavateľstvo: Svart Records

Webová stránka: http://vesperith.bandcamp.com

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2020-01-12 15:10:52

Prečítané: 783x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie