VHOD - Ouija Board Wormhole

VHOD - Ouija Board Wormhole

Z krajiny listu javorového sa mi do ucha dostal nedávno materiál, ktorý v mojich ušiach silno zarezonoval, nebojím sa povedať, že mi nakopal riť (bez prepáčenia). Kanadská kapela s nenápadným názvom VHOD. Jej muzika ma upútala hneď pri prvom násluchu a to som ešte netušil, že čím dlhšie ju budem počúvať, tým viac mi pôjde pod kožu, až sa napokon nadobro vo mne zahniezdi.

Rozhodol som sa teda pozrieť sa jej na „zúbok“ a moje zistenia ma mierne prekvapili. Kapelu tvorí len jeden človek, istý Chris Shaver, ktorého hudobná minulosť a vôbec celá prezentácia je vcelku pôsobivá. Už v roku 1989 založil svoju prvú kapelu MORBID DARKNESS, s ktorou natočil jeden plnohodnotný album. V roku 2014 sa rozhodol úplne osamostatniť a ďalej pokračuje už po hlavičkou VHOD. „Hluché“ obdobie v rokoch 2005 až 2013 sa rozhodol vyplniť ako inak, tvorbou hudby. S kapelou GODCURSED za toto krátke obdobie vydáva osem albumov, čo ak dobré počty mám znamená čo rok, to album. A rozhodne žiadna vata. No a keď sa nudil, zahosťoval si ešte v dvoch ďalších projektoch.

Venujme sa však aktuálnemu počinu a tým je VHOD a album „Ouija Board Wormhole“. 34 minút nekompromisného, melódiami popretkávaného, pestrého, dokonale zhusteného death metalu starej školy. Priestor však dostávajú aj nenápadne, no vkusne zakomponované sample. Chrisov vokálny prejav je naliehavý a zároveň brutálne nevtieravý. Štyri minúty prekročí len skladba „The Gods Are Dead“, ktorej úvodný víchor vás zmetie ako to lístie javorové z javora na jeseň. A vskutku, atmosféra albumu je ladená týmto ročným obdobím. Alebo je to len môj dojem? V každom prípade riffy vedia poriadne zaštípať ako ranné mrazíky prízemné. Ani jedna skladba „netrpí“ jedným tempom, striedajú sa nečakane, z prudka, no žiadny chaos vás neprekvapí. Obrovskou devízou sú sóla, samostatná kapitola albumu. Sólo nechýba ani v jednej skladbe a nie sú to žiadne hluché miesta, naopak, ich tóny dvíhajú chlpy na tele.

Vždy som vedel, že melódie vedia rozprávať. A vedia aj tie deathmetalové. A nehovorím to preto že desiata skladba je inštrumentálna. Svojho času sa k nám svojimi „hudobnými príbehmi“ prihovárali napríklad DISMEMBER, KATAKLYSM a mnoho ďaľších. A práve VHOD sa prihovárajú dnes. Polhoďka je v ťahu a mne nezostáva nič iné, len (ako sme hovorievali my metalové vykopávky) pretočiť pásku na začiatok a pustiť znova.

Neodpustím si však pomyselné P.S.

Kanada je na death metal, poťažmo metal všeobecne skúpa, ale keď už nejaký ten list z javora padne, tak je nádherne pestrofarebný, originálny a neobídete ho bez povšimnutia...

 

8,5 / 10

Tracklist

1. Ouija
2. I.O.
3. The Gods Are Dead
4. A Human Cage
5. Paroxysm Paradigm
6. Implore
7. (We Need a) Wormhole
8. Departed
9. White Lies
10. UTSOTBM
11. Cryptic Apocalypse

Zostava

Chris Shaver - all instruments, vocals (všetky nástroje, vokály)

Informácie o albume

Žáner: Death Metal

Dátum vydania: 30.09.2016

Typ: CD

Dĺžka: 34:03

Vydavateľstvo: Vhodwerk

Webová stránka: http://vhod.ca/

Krajina: Kanada

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2016-10-26 18:12:40

Prečítané: 1766x

Autor: Rasťo Jurčo

Rasťo Jurčo

Názory redakcie

Chýba názor redakcie