VREID - V

O novinke VREID som ešte predtým, než sa mi vôbec dostala do uší, počul nejednu zvesť - prvé ohlasy hovorili jednoznačne o tom, že Nórom sa tentoraz podarilo stvoriť niečo výnimočné. Ako kapela hrajúca black metal a známa svojou záľubou vo vojenskej tematike bola zo strany mnohých kritikov neprávom odpísaná ako teleso neschopné ďalšieho vývinu. Opak sa stal pravdou, a kapela prichádza v roku 2011 so svojim najvyspelejším albumom.

Na „V” nastalo zmena nielen v hudobnej rovine, ale i v rovine lyriky, kde sa VREID tentoraz posunuli viac do filozofickej hĺbky. Príchod gitarového mága Stroma do už i tak dosť silnej zostavy sa na výsledku výrazne podpísal. Kapela tak natočila svoj nielen najmelodickejší, ale i skladateľsky najkomplexnejší výtvor. V skladbách sa organickým spôsobom miesi metalová agresivita s rockovou melodikou a je zážitkom sledovať, ako sa na hrubú štruktúru piesní postupna naviazujú ďalšie a ďalšie gitarové vyhrávky, nečakané harmónie, či spravidla aj celé sóla. Už od úvodnej „Arche” vtiahne kapela svojou hrou poslucháča do deja, a nepustí ho do poslednej skladby. Taká „Wolverine Bastards” alebo „Then We Die” akoby bola zčasti napísaná Blakkheimom z KATATONIE, vyznačujú sa totiž jeho charakteristickou hrou niekde v období „Tonight's Decision”. Klobúk dole, taký cit pre melódiu nemá len tak niekto.

Dominantou dosky je potom desaťminútový kolos „The Others and the Look”, ktorým kapela dokázala, že proste v súčasnosti nedokáže nudiť. Za zmienku stojí i sartrovsky pesimistická posledná skladba, či nietzscheovsky trpká „Slave”. Ťažko ale vytiahnuť spomedzi tu prítomných majstrovských kúskov nejaký konkrétny song, všetky sú precízne prepracované a obsahujú celý rad hodnotných nápadov. Kapele nerobí problém začať masívnymi riffmi a  skončiť v akustickom rozjímaní, ani strúhať jedno podarené sólo za druhým. Celé sa to naviac nesie v znamení skvelej Hvàllovej produkcie a bezchybného zvuku. Vokalista Sture navyše používa miestami i čistý spev, čo tiež zásadnou mierou prispieva k pestrosti materiálu. 
VREID sa teda nachádzajú bez pochýb vo svojej životnej forme a natočili tak materiál, o ktorom sa bude nepochybne ešte dlho hovoriť.

9,5 / 10

Tracklist

1. Arche
2. The Blood Eagle
3. Wolverine Bastards
4. The Sound of the River
5. Fire on the Mountain
6. The Others & the Look
7. Slave
8. Welcome to the Asylum
9. Then We Die

Zostava

Steingrim - bicie
Sture - vokál, gitara
Strom - gitara
Hvàll - basgitara

Informácie o albume

Žáner: Black Metal

Dátum vydania: 07.02.2011

Typ:

Dĺžka: 48:47

Vydavateľstvo: Indie Recordings

Webová stránka:

Krajina: Nórsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2011-02-16 01:58:18

Prečítané: 1199x

Autor: Lukáš Fabini

Lukáš Fabini

Názory redakcie

Chýba názor redakcie