WARREL DANE - Shadow Work

WARREL DANE - Shadow Work

V decembri 2017 zasiahla metalový svet jedna z tých smutných správ - americký metalový spevák WARREL DANE nás navždy opustil. Velehlasný frontman kapely SANCTUARY, no najmä niekdajších NEVERMORE, zomrel nečakane a to počas produkovania svojho druhého sólového albumu. Kolegovia z jeho kapely však nelenili a po preskúmaní dostupného materiálu, obsahujúcim Warrelove vokály z rôznych štúdiových a pre-produkčných prác rozhodli, že tieto posledné nahrávky oficiálne vydajú.

A tak k nám tento progresívny umelec dnes prehovára zo záhrobia na svojom druhom CD, nazvanom "Shadow Work". Nahrávku otvára epické, orchestrálne ladené intro "Ethereal Blessing", v ktorom nechýbajú ani vokály. Poriadna metalová jazda však začína až s nasledujúcou "Madame Satan". Od týchto momentov nám Warrel predvádza kompletnú škálu svojich jedinečných spevov - plynule prechádza z hĺbok do výšok, strieda jemný hlas s drsnejším prejavom a dokonca sa na moment odhodlá aj k čiastočnému growlingu. Jeho o generáciu mladší brazílski spoluhráči disponujú kvalitnými hráčskymi zručnosťami a vy už možno tušíte, že hudobne sa album nesie prevažne v znamení progressive metalu. Johnny, Thiago, Marcus a Fabio, ktorí už predtým odkrútili s Warrelom turné k 15. výročiu "Dead Heart In A Dead World", odviedli v štúdiu dobrú prácu. Nechýbajú rýchle dvojkopákové pasáže, prepracované gitarové motívy, melodické riffy, stupnicové i náročnejšie sóla a celkovo výborná súhra dvoch gitár. Keď zavriete oči, pokojne si môžete predstavovať, že počúvate nový NEVERMORE.
Ale späť do reality! Jeden z vrcholov albumu prichádza v podobe "Disconnection System" a nemenej silná je i moderne pôsobiaca "As Fast As The Others", ktorá okrem nenápadných zborov zaujme chytľavým refrénom. Záver dosky patrí dvom melancholickým kúskom, pričom v pomalšej "Rain" započujete samotný dážď a v nasledujúcej "Mother Is The Word For God" napríklad aj sláčiky. A medzi osem skladieb sa už tradične zmestil aspoň jeden cover. Tentokrát WARREL vzdal poctu anglickej legende The CURE, jeho heavy verzia skladby "The Hanging Garden" je však na míle vzdialená od gothic rockového originálu.

Warrelovo posmrtné dielo len potvrdzuje fakt, že tento mimoriadny spevák a textár zostane nezabudnutý. Nech už v posledných rokoch života bojoval s akýmikoľvek chorobami, "Shadow Work" dokazuje, že v hlave to mal zrovnané a spievať stále vládal. CD obsahuje niekoľko silných momentov a jeho dĺžka je, myslím si, postačujúca. Hoci sa WARREL DANE nedožil jeho vydania, snáď si svoj „finálny produkt“ vypočuje aspoň na onom svete. A verím, že môže byť na svojich kolegov hrdý, ako precízne dokončili ich spoločné dielo.

8 / 10

Tracklist

1. Ethereal Blessing
2. Madame Satan
3. Disconnection System
4. As Fast As The Others
5. Shadow Work
6. The Hanging Garden
7. Rain
8. Mother Is The Word For God

Zostava

Warrel Dane - vokály
Johnny Moraes - gitary
Thiago Oliveira - gitary
Fabio Carito - basa
Marcus Dotta - bicie

Informácie o albume

Žáner: Progressive Metal

Dátum vydania: 26.10.2018

Typ: CD

Dĺžka: 41:44

Vydavateľstvo: Century Media Records

Webová stránka: http://www.warreldane.net

Krajina: USA

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2018-11-04 15:18:01

Prečítané: 1235x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie