WINTERSUN - The Forest Seasons

WINTERSUN - The Forest Seasons

V roku 2005 som zažíval očarenie vtedajšou fínskou melodic death metalovou školou a WINTERSUN sa rýchlo dostali medzi moje topky. Mohol za to samozrejme ich eponymný debut (2004). Aktuálne máme už rok 2017, ale Jari Mäenpää a jeho družina vydávajú ešte len svoj tretí album. Náhoda, alebo dobre premyslená stratégia? Isté je, že čakanie bolo tentokrát o niečo kratšie - od vydania "Time I" ubehlo ani nie päť rokov.

Názov dosky "The Forest Seasons" značí, že po témach plných zimy, snehu a mrazu, sa títo Fíni rozhodli tentokrát preskúmať všetky štyri ročné obdobia. Klasické CD obsahuje len štyri stopy, pričom každá má nad 12 minút. Nie, Jari naozaj nekonvertoval na funeral doom, len každú skladbu pojal ako jedno ročné obdobie. Začíname pritom na jar ("Awaken From The Dark Slumber") a končíme v zime ("Loneliness"). Inak tento usmiaty blonďák s dlhým nosom pokračuje v tom, čo naznačil na predošlom diele. Má jasnú vidinu, do svojho melodic deathu pridáva čoraz viac epických, pompéznych a nebojím sa tvrdiť, progresívnych fragmentov, celé to vie podať so striedavými náladami a zabaliť do príjemnej atmosféry.
Typickej gitarovej melodiky a ľahko zapamätateľných motívov je tu možno pomenej, zato však nechýbajú majestátne, symfonicky ladené klávesy a celá škála vokálov, od hlbokého growlingu cez škreky, bežné čisté spevy i hymnické zbory. S extrémnymi vokálmi Jarimu dopomohli aj - štandardne len koncertní členovia - Teemu Mäntysaari a Jukka Koskinen. Na zbory v skladbe "The Forest That Weeps" si pre istotu prizval celú plejádu hostí  (o.i. členov TURISAS, ENSIFERUM, TÝR či MOONSORROW). Inak je "The Forest Seasons" takmer výlučne jeho práca. Zdá sa, že ešte aj bicie si tentokrát nahral sám. - Dlhoročný bubeník Kai Hahto (o.i. NIGHTWISH) v booklete figuruje už len ako Summer, čož je jedna zo štyroch podobizní predstavujúcich ročné obdobia (každý člen je jedno).

Ťažko vyzdvihovať jednu či druhú skladbu. Jari si určite prial, aby nám každá svojou atmosférou evokovala vždy to obdobie, ktorému je venovaná. Za mňa sa mu to najviac podarilo v záverečnej zimnej etude "Loneliness" - najpomalšia vec z celého albumu, príjemne jemná, precítená, miestami melancholická a s prevahou čistých vokálov. Podobne umné finále, aké sme zažili na "Wintersun" i "Time I".WINTERSUN s novým dielom dorazili opäť o čosi ďalej za hranice svojho žánru. Tí, ktorí frflali na predošlé CD, budú frflať aj teraz. A tí otvorenejší sa "The Forest Seasons" chopia, dajú mu viac šancí (toto nie je album na jedno vypočutie) a je len na nich, čo si z neho odnesú. Jari a spol. sú proste epickejší, ich súčasná tvár vás môže nudiť, ale… stále je to sila!

7 / 10

Tracklist

1. Awaken From The Dark Slumber (Spring)
2. The Forest That Weeps (Summer)
3. Eternal Darkness (Autumn)
4. Loneliness (Winter)

Zostava

Teemu Mäntysaari - Spring
Kai Hahto - Summer
Jukka Koskinen - Autumn
Jari Mäenpää - Winter

Informácie o albume

Žáner: Epic/Symphonic Melodic Death Metal

Dátum vydania: 21.07.2017

Typ: CD

Dĺžka: 53:58

Vydavateľstvo: Nuclear Blast

Webová stránka: http://wintersun.bandcamp.com

Krajina: Fínsko

Informácie o recenzii

Uverejnené: 2017-07-25 17:48:24

Prečítané: 1435x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie