70000 Tons of Metal 2020

70000 Tons of Metal 2020

70000 Tons of Metal (ďalej už len Loď) je šialená party. 3000 metalistov v plavkách, 62 kapiel a 125 koncertov je rajom na zemi. V raji tečie alkohol potokom a človek si musí vybrať medzi kvalitným steakom, 2 kapelami, čo fakt chce vidieť, len hrajú v tom istom čase, spoznávaním nových ľudí a spánkom. Aspoň, že sa všetci dospíme v hrobe.

Návštevníci z 71 krajín sveta sú tu ako rodina. Osobne tvrdím, že poznám kdekoľvek na svete dakoho z Lode, u koho môžem prespať na gauči. Otestované v 5 štátoch USA, Nórsku, Kostarike a Kolumbii. Ak sa sem raz človek rozhodne prísť, už môže vždy na každý festival na planéte a bude tam mať partiu. Ak nehovoríte anglicky, to nevadí, metal je reč univerzálna.

V roku 2020 sa termín posunul o dva týždne skôr kvôli dátumu finálneho zápasu amerického futbalu, ktorý sa odohráva v Miami. Ako keby na to záležalo, aj tak sa Miami Doplhins do super bowlu nedostali (autor podporuje iný tím). Nevadí, aspoň človek nemusí do roboty medzi sviatkami a Loďou.

2020 bol zároveň 10. ročník tejto originálnej heavy metalovej plavby. Moje neoficiálne rozdelenie kapiel podľa žánrov je nasledovné:

Heavy/thrash metal: 23
Black/Doom metal: 9
Death/Extreme Metal: 13
Folk/Pagan metal:11
Weenie metal: 3

Keďže každá kapela hrá dvakrát a dni splývajú dokopy, odkloním sa pri tomto článku od tradičného reportu podľa dní a budeme sa venovať hudobným žánrom.

Black/Doom Metal

Netradične pre tento festival prišli veľké mená black metalu. Naopak, málo bolo moderného blacku, ktorý už neznie ako keby bol nahrávaný v kúpeľni, ale zato je premiešaný inými žánrami a experimentáciou.

EMPEROR odohrali prvý koncert na americkej pôde (vodách…?) po takmer desaťročnej pauze. Legendárna black metalová kapela spôsobila masovú hystériu na Facebooku a aj fanúšikovia weenie metalu si vypočuli „I Am The Black Wizards“. Druhý set EMPEROR bol jeden z posledných koncertov Lode a vietor na pool decku kazil atmosféru. Na otázku, či IHSAHN plánuje vydať novy album EMPEROR, odpovedal veľmi rozumne: “Ľudia sa vyvíjajú a ja už nepíšem nové veci v štýle EMPEROR. Ak chcete novu hudbu, vypočujte si môj sólový projekt.”

VENOM zahrali „Black Metal“ a všetci sme si zacestovali v čase do Prvej Vlny a albumu, ktorý odštartoval celý žáner.

CANDLEMASS vždy prijemne prekvapia doomovou atmosférou. Svetla, fog machine a pomalý rytmus človeka vie dostať do poctivého metalového tranzu. Veď si pozrite fotky.

KAMPFAR je možno posledná nórska blackmetalová kapela, ktorá sa ešte berie vážne a je poctivo kvlt.  Dolk odštartoval prvý set myšlienkou „toto je snáď najmenšie publikum, pre ktoré sme hrali za posledných 10 rokov”.

Core/Extreme/Death/Melodic Death Metal

Ak má gitara viac než 6 strún (ideálne 8), tak kapela patri do tejto kategórie.

Keď naposledy hrali kanadskí THE AGONIST vo Viedni, tak s nimi ešte bola modrovlasá Alissa White-Gluz. Dnes je tomu už inak. Prechod medzi clean a harsh vocals zvládla nová speváčka Vicky Psarakis na jednotku. „Thank You, Pain“ a „Panaphobia“ zneli tak, ako majú. A osobne musím povedať, že atmosféru vie Vicky vyrobiť lepšiu. Podobne prekvapila Lauren Hart z ONCE HUMAN, ktorá sa už v minulosti osvedčila na turné s Kamelotom. Možno je to môj osobný objav Lode?

V tejto kategórii sú aj kapely, ktoré v partii nazývame Padajúce Kredence. Predstavte si scénu zo Sám Doma 2 v NYC, keď kučeravý zlodej potiahne za kľučku a následne naňho zo schodov padne červená skriňa plná šroubovákov. Máte? No presne takto znie ABORTED. Brutálne, extrémne a klepačka je to dokonalá. Keby boli ABORTED hrali o zopár minút dlhšie na pool decku, tak by z toho mohol byt zaujímavý death metal pri východe slnka uprostred Karibiku. Dobrý deal, nie? Raz sme nejaký ten riff od CATTLE DECAPITATION pustili vodičovi Uberu. Nemal povedať, že počúva všetku hudbu a nemal nám podať nám svoj AUX kábel. Odvtedy nemám na Uberi 5 hviezdičiek…

A potom tu máme BRUJERIu, ktorá tvrdí, že je zložená z členov drogového kartelu v Tichuane (Mexiko) a členovia nosia na pódiu masky, aby ich nenašlo FBI. Tí, čo majú Wikipédiu vedia, že fešáci pochádzajú z Los Angeles a iných častí sveta, určite nie z krajiny, do ktorej tentokrát Loď prišla. Pesnička o prezidentovi Trumpovi je pomerne výstižná. Niečo o oranžovej opici?

Heavy/Thrash/Speed/Power Metal

Toto je najväčšia žánrová skupina na Lodi a väčšina kapiel pochádza buď z Nemecka alebo zo Severnej Ameriky. Nie nadarmo je slogan Lode Heavy Metal Cruise a nie Brutal Death Metal Cruise.

Realita Lode je taká, že koncertov je 125, času málo a programu priveľa. A tak treba robiť kompromisy. A tak som odignoroval skoro všetky kapely v tejto kategórii. Niektoré nedostali šancu hneď po prvotnom vypočutí na Spotify (STAM1NA, ARCHON ANGEL, ...) a niektoré boli hodené do koša až po tom, čo som zistil, že posledný album vydali v 80. rokoch a odvtedy asi žili pod kameňom (SORTILEGE).

Verím, že nemecké klasiky ako GRAVE DIGGER či AXXIS stoja za to na festivale, ako je Masters of Rock, ale pri spánkovom deficite na Lodi je nemožné vypočuť si ich na pohodlných kreslách Divadla a nezaspať.

Vidieť Ihsahna (ex-EMPEROR) hrať s DEVIN TOWNSENDOM na tom istom pódiu „Juular” je však jedinečný zážitok ktorý netreba premeškať.

Festival uzavreli EXODUS na pool decku a všetkých 3028 hosti netrpezlivo čakalo, čo skipper Andy ohlási pre budúci rok. Loď mala zmluvu s Royal Carribean na 10 rokov a toto bol posledný ročník. Čo bude ďalej? 11. ročník že vraj bude a festival sa vráti na Jamajku (to zas bude z lode parník...) ale nevieme ale loď, ani pristav, ani termín.

Folk/Pagan Metal

Základom tohto žánru je chytľavá melódia, návrat k prvému tónu stupnice a texty, ktoré si človek rád zaspieva. Folk je vlastne taký pop metal.

Neviem, kto prišiel s nápadom „Rowing Pits“ ale sedieť na zemi a veslovať do rytmu FINNTROLL je výborný aerobik na spálenie toho prebytočného vianočného tuku. Pôvodný gitarista Henri "Trollhorn" Sorvali s FINNTROLL na turné nehravá a namiesto neho je možné vidieť Janne Perttiläho z MOONSORROWu. Koncerty oboch kapiel človeka preberú, aj keď sú o 3 ráno a rum došiel pred polnocou.

WINTERSUN je zvláštna kapela. „Time 2“ sa asi nikdy nedočkáme a Jariho Kickstarter nám síce priniesol „Four Seasons“, ale koncertov je globálne málo. O to viac sme si užili tie, ktoré boli na Lodi. Moja obľúbená fotka Lode je z druhého setu na poole. Podľa neoficiálnej štatistiky z „70k Bands App“ je WINTERSUN najobľúbenejšou kapelou lode.

Írsky CRUACHAN mieša tvrdý death metal s írskymi melódiami. Ženský vokál dodala Kim Dylla z GWAR. “Ride On” je kvalitná krčmová odrhovačka, ktorá dokonale zapadne do kasína s whiskey. Po koncerte v Irish bare na Lodnej promenáde som prestal piť mexickú Coronu a znovu-objavil Guinness.

Vplyv arabskej stupnice bol počuť nielen u ORPHANED LAND, ale aj u AETERNAM. Vidieť AETERNAM bolo zložité, prvý set sa prekrýval s WINTERSUN a druhý set bol o 5tej ráno. Na druhom sete im zatancovala brušná tanečnica a deathmetalová speváčka Kadria. Treba uznať, že stíhala aj pri 210 BPM.

V galérii takisto nájdete fotky z vystúpení AETHER REALM či EINHERJER. .

Weenie Metal

Pojem weenie metal vznikol na Lodi veľa rokov dozadu a používa sa na označenie všetkého, čo nie je dostatočne kvlt.

Tak, ako kedysi zanechala Liv Kristine THEATRE OF TRAGEDY osudu, tak rovnako zanechalo LEAVE´S EYES ju. Možno to malo niečo spoločné s jej rozvodom? Očividne mi nie je súdené sa s Liv stretnúť. Ale to sú staré informácie z roku 2016 a dnes je speváčkou Elina Siirala.

Viac epic a power metalového zvuku do žánru weenie priniesla EPICA. Simone má slabosť na Mud Cookies zo severovýchodného pobrežia USA, takže sa museli povinne doniesť na Loď. Snáď by sme ju nenechali o hlade! Trosku sa moshovalo, tradične sa crowd surfovalo a divadlo bolo naplnené na prasknutie. Kvlt metalisti šli asi na pizzu.

Party Hard

Aj keby na Lodi bolo 62 tragických kapiel (mená nech si doplní čitateľ sám podľa vlastného uváženia), tak by sa ľudia zabávali.

Uprostred Pool Decku je vírivka, z ktorej vidieť pomerne dobre na pódium. Zároveň sa z nej dá výborne špliechať vodu na každého, kto nevie, že nemá stáť nablízku. A potom tu máme „Jacuzzi Mosh Pit“. Ešte lepšie kardio než „Rowing Pits“. Len menej brucha a viac nôh. Aspoň dokým nepríde zamestnanec v polo košieľke a nezačne niečo rozprávať o bezpečnosti. Uf...

Vo výťahu hrá metal, na chodbách hrá metal, v reštaurácii hrá metal, v posilňovni hra metal, na izbách hra metal a aj tak si zamestnanci Royal Caribbean Loď dobrovoľne pýtajú. Že vraj je 3000 metalistov stále lepších než 3000 dôchodcov. Metalisti zjedia v reštaurácii, čo im donesú, lebo sa ponáhľajú na ďalší koncert a nemajú potrebu chudákovi z Uruguaju niečo dokazovať. A potom sú tu špeciálne tematické plavby od Royal Carribean pre 50+ ročných swingerov. A to som si myslel že metalisti v čiernych tričkách je to najhoršie faux pas, čo môže luxusná reštaurácia zažiť. Aspoň máme tie tričká...

Metalisti prvé roky ešte na Majesty of the Seas vypili všetok alkohol, čo Loď mala, až na Foster's (austrálske pivo, pozn. red.). Viete si to predstaviť? Musieť piť Foster's? Barmani zarobia viac za 3 dní s metalovou rodinou, než za 3 mesiace s dôchodcami. Jediná škoda je, že detské kúpalisko je neprístupné. Že vraj by tam metalisti urobili bordel…

BELLY FLOP CONTEST ma opačné ciele ako pláž. Poďme si to vysvetliť.  Človek chce byť na pláži pekný, temný a hlavne chudý. Účastník skákania do bazénu chce ošpliechať čo najviac ľudí a teda chce mať nejaké to kilo na viac. Čo je výhodné pre ľudí, čo boli na Vianoce u rodičov. Súťaž nie je len o kilách, ale aj o štýle, prevedení, oblečení a grácii. Táto udalosť je lepšie vystihnutá fotkami než slovami.

Slovo na koniec

Loď je festival na steroidoch. Človek možno nemá príležitosť si pozrieť tie najväčšie metalové kapely, ale zato má teplé jedlo, sprchu a vlastnú posteľ.

Vypiť si s kapelou je zo začiatku ťažké, ale čoskoro si každý uvedomí, že aj idoly sú len ľudia. A mnohí z nich sú fakt príjemní a dá sa s nimi stráviť celé ráno (deň na Lodi končí tak o 5 ráno). Ja som si takto vytvoril špeciálny vzťah k MOONSORROW, WINTERSUN, AETERNAM či TROLLFEST (viete o tom, ze Fabian z TROLLFEST vie hrať na Hurdy Gurdy?). Tak, ako je to pre nás, návštevníkov, jedinečná príležitosť spoznať týchto ľudí, treba im zároveň nechať priestor. Honorár pre väčšinu kapiel stačí na pokrytie cesty a domov si peniaze donesú, len ak ich človek nevidí v Irish Pube. Je to pre nich dovolenka rovnako ako pre nás a treba to rešpektovať. Boli už aj kapely, ktoré to nezvládli a už sa nevrátia. Ale povedzme si úprimne, keby som bol pekná speváčka, tiež by som nechcel, aby sa ma 2500 chlapov chytalo a chcelo fotku/rozhovor.

Takže šup šup šetriť peniaze a vidíme sa v 2021 na Jamajke!

Informácie o koncerte

Názov: 70000 Tons of Metal 2020

Dátum: 07.01.2020 - 11.01.2020

Miesto: Miami, FL (USA) → Cozumel (MEX)

Kapely: Aborted, Aeternam, Aether Realm, Archon Angel, Atheist, At the Gates, Axxis, Bloodbound, Brujeria, Candlemass, Carach Angren, Cattle Decapitation, Cruachan, Dark Matter, Devin Townsend, Edenbridge, Einherjer, Emperor, Epica, Ereb Altor, Exodus, Finntroll, Firstbourne, Flotsam and Jetsam, Ghost Ship Octavius, Grave Digger, Haggard, Havok, Ihsahn, Incantation, Kampfar, Kissin’ Dynamite, Leaves' Eyes, Michael Schenker Fest, Moonsorrow, No Raza, Novembers Doom, Omnium Gatherum, Once Human, Origin, Orphaned Land, Possessed, Ross the Boss, Seven Witches, Soen, Sortilege, Spoil Engine, Stam1na, Striker, Suffocation, The Agonist, The Faceless, Toxik, Trollfest, Venom, Vio-Lence, Whiplash, Wilderun, Wintersun

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2020-01-16 21:25:19

Prečítané: 1303x

Autor: Martin Kysel

Martin Kysel

Názory redakcie

Chýba názor redakcie