Anneke priniesla do Prahy VUUR

Anneke priniesla do Prahy VUUR

VUUR je nový projekt holandskej speváčky Anneke van Giersbergen a pre mňa veľký objav minulého roka. Pôvodne som mal v pláne zrecenzovať ich debutové CD "In This Moment We Are Free - Cities", napokon sa naskytla možnosť spojiť príjemné s ešte príjemnejším - kapela totiž vyrazila na svoje prvé európske headline tour so zastávkou v Prahe. Tá vyšla na 16. februára 2018 (piatok) a miestom činu bol klub Nová Chmelnice.

Koncert od 20:00 otvorila jediná predkapela večera, VOTUM. Išlo o moderne poňatý, pomerne temný progressive metal s občasnými rockovými odbočkami. Šestica muzikantov z poľskej Warszawy pripravila veľmi obstojné vystúpenie a svojou hrou milo prekvapila. Duo gitaristov sa delilo o sekavé riffy, v dobrom svetle sa ukázal i klávesák. Nadpriemerný výkon podal frontman Bart Sobieraj. Jeho variabilný vokál pozostával najmä z čistých spevov, pomáhal si rôznymi efektmi a v pár momentoch pritvrdil až k „harsh“ vokálom. Vrcholom setlistu bola klipovka "Satellite", v ktorej sa predstavil s akustickou gitarou. Z ďalších skladieb spomeniem napr. "Vertical""Prometheus", alebo záverečnú "Spiral".
40 minút ubehlo ako voda, Poliaci však nasadili latku vysoko a dovolím si tvrdiť, že o nich ešte budeme počuť.

Dnešná akcia síce nebola vypredaná, priestory klubu sa však pekne zaplnili a na VUUR sa nazbieralo, tipujem tak 260-300 ľudí. Anneke van Giersbergen dorazila na pódium so širokým úsmevom, spustila svoj magický spev a na začiatok podporila aj kolegov-inštrumentalistov - ako tretia gitara. Kapela sa predstavila vo štvorici, ochudobnená o basáka Johana, ktorý, ako nám prezradila líderka, predčasne opustil turné kvôli vážnej chorobe jeho matky. Napriek tomu (a najmä vďaka spomínaným trom gitarám) bol zvuk počas ich vystúpenia krásne čitateľný a dostatočne „heavy“.
Po dvoch úvodných novinkách ("Time - Rotterdam" a klipovke "My Champion - Berlin") došlo na nezabudnuteľnú pecku od The GATHERING - "On Most Surfaces". Anneke aj v ďalších momentoch potvrdila, že si rada zaspomína na staršie projekty a hosťovačky; od The GENTLE STORM nám ponúkla skladbu "The Storm", a Devin Townsend by istotne pochválil jej interpretáciu ich duetu "Fallout". Špeciálnu príchuť mal intímne pôsobiaci akustický set, kedy sama s gitarou vzdala hold nedávno zosnulému Chrisovi Cornellovi (prerábkou jeho hitu "Like A Stone"). Následnú "Valley Of The Queens" (z jej spolupráce s AYREON) pre zmenu odohrala na ukulele a dopĺňal ju len gitarista Ferry. Z ďalšej vlastnej tvorby Holanďanov spomeňme najmä jasnú koncertnú záležitosť "Freedom - Rio", či záverečnú baladu "Reunite! - Paris".

Nálada počas koncertu bola jednoducho super! Anneke rozdávala úsmevy na všetky strany a prítomných fans ohurovala nielen svojim úžasným, majestátnym, znamenitým spevom, ale aj odzbrojujúcou charizmou. Zahanbiť sa nenechali ani gitaristi Jord Otto, Ferry Duijsens a bubeník Ed Warby, ktorí predviedli vskutku kvalitnú hru. VUUR (v preklade: „Oheň“) produkujú progressive metal plný sviežich nápadov, prepracovaných riffov i kvalitných hitových melódií a bolo vidieť, že chémia v kapele funguje na výbornú. Publikum ju odmenilo mohutnými ováciami, ktosi sa dokonca snažil Anneke naučiť frázu „Hobluj!“, po druhej GATHERINGovke ("Strange Machines") sme si vykričali dvoj-skladbový prídavok a VUUR sa s nami definitívne rozlúčili síce už o 22:20, ale po rovných 80 minút trvajúcej, presvedčivej show.
Anneke sľúbila, že sa po vystúpení rada stretne s fanúšikmi pri merch stánku… a tak aj bolo. Všetkým sa do sýtosti povenovala, fotila sa, podpisovala čo ju žiadali a celkový prístup k ľuďom bol priam ukážkový. My sami sme jej nadpozemskú charizmu predýchavali dobrých pár hodín po odchode z klubu. Mimochodom, verili by ste, že táto usmievavá Holanďanka bude mať v marci už 45 rokov?

Za udelenie akreditácie ďakujeme Strictly Creative Music Managementu.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: Anneke priniesla do Prahy VUUR

Dátum: 16.02.2018

Miesto: PRAHA - Nová Chmelnice

Kapely: VUUR - progressive metal (NED)
VOTUM - dark progressive metal (POL)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-02-19 20:08:18

Prečítané: 1789x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie