ANTHRAX, Dogma Inc.

ANTHRAX, Dogma Inc.

Metalový koncert je častokrát spojený s obetovaním niekoľkých vecí. Peniaze, cestovanie, obmedzenie osobného priestoru na úkor ostatných metalistov, zvonenie v ušiach, bolesti svalov a nedostatok spánku na druhý deň. Jeden upršaný štvrtok si ale poriadna skupinka mladších aj starších povedala, že ak niekde treba byť, je to bratislavské MMC a koncert ANTHRAX. Thrashová pätica sa Slovensku celkom aktívne vyhýbala. Možno aj preto bol klub úplne naplnený.

Ešte kým však prišli na pódium hlavné hviezdy, prišli rozohriať početné publikum Slováci DOGMA INC., ktorých si pamätám ešte z minuloročného koncertu CROWBAR. Tam spravili dojem svojím groove metalom s prvkami industriálu a HC, pričom ukázali aj zopár technickejších momentov á la GOJIRA či MACHINE HEAD. Ani tentokrát si hanbu neurobili, za tridsať minút predviedli dobrý výkon, nejeden krk ostal rozkývaný. Pauzy medzi piesňami boli trošku pridlhé, ale inak určite palec smeroval nahor. Pokojne by som sa na DOGMU zvládol pozerať ešte štvrťhodinku či viac.

Vieme však, na koho ľudia prišli. Belladonna, Ian, Bello, Donais a ako stabilný záskok bubeník Jon Dette nastúpili za zvukov intra "Impaled" v uniformách, no bez ceremónií. Nasledovala exkurzia prevažne do rokov osemdesiatych. A že sa ANTHRAX s publikom nemaznali. Úvod v podobe "A.I.R." a "Caught in a Mosh" umlčal aj najväčšieho pochybovača v sále (...a vzhľadom na môj zvláštny vzťah k posledným dvom albumom som tým človekom možno bol ja). Koniec koncov, ANTHRAX stavili na istotu - drvivá väčšina odohraného materiálu  pochádzala zo obdobia 1985 - 1990, a iba po dve piesne zazneli z posledných dvoch albumov.

ANTHRAX dali ľuďom jednoducho to, čo chceli počuť, a tí sa im odmenili hlasným krikom, miestami velikánskym mosh-pitom a intenzívnou atmosférou. A napokon, ANTHRAX v týchto končinách často nehrajú, tak prečo nie? Asi najväčší ohlas, okrem počiatočnej eufórie, mala interaktívna "Antisocial" a prídavok "Indians". Pri druhej menovanej väčšina prítomných prišla o hlasivky a MMC sa skoro prepadlo o poschodie nižšie. Jediný poslabší moment prišiel v "Breathing Lightning" - pozitívnu a spevnú atmosféru sa do Bratislavy priniesť nepodarilo, hoci sa Joey veľmi snažil.

Mimochodom, Joey Belladonna nestarne a až na pár výšok ("Medusa") uspieval celý koncert s prehľadom - vynikajúci výkon, a jeho nenútený pódiový prejav rezonoval aj u publika. Pohoda však sálala z celej kapely. Netreba rozpitvávať, že Joey, Scott Ian a Frank Bello sú starí harcovníci, ale Jonathan Donais s prehľadom sóloval aj v ťažších piesňach, pričom mám pocit, že bol uvoľnenejší ako naposledy, keď som ANTHRAX zachytil. Jon Dette sa svojou presnou hrou vyrovnal neprítomnému bubeníkovi - Charlie Benante vynecháva koncerty mimo USA relatívne často. Individuálne výkony členov za plný počet, a nech im ten bratislavský moshpit slúži ku cti. Niekoľko dobitých tiel by sa počas koncertu rozhodne našlo.

Emocie prišli pri "In The End" - plachty na boku sa rozvinuli, odhalili kresby  Ronnieho Jamesa Dia a Dimebaga Darella a Joey vyzval Bratislavu, nech ukáže svoje "horns". Táto pieseň bola vlastne jediným epickým momentom, inak sa vsádzalo prevažne na priamočiary metal. A stačilo to na masívny výkon, a pomohol aj výživný zvuk. Niekoľko hitov by síce ešte zaznieť mohlo, rovnako, ako niečo z éry s Johnom Bushom (kapela sa vyjadrila, že táto kapitola je uzavretá). Prekvapením bolo iba začlenenie krátkej inštrumentálnej pocty S.O.D.

Je však nutné povedať, že ANTHRAX s publikom vedia narábať majstrovsky. Joey burcoval a nútil prítomných metalistov spievať, a občas ho zastúpil agílny Frank Bello. Dokonca sa dostalo na humornú scénu, keď sa Scottovi Ianovi zazdalo, že jeden chlapík v modrej košeli nemá rád thrash metal. Neexistoval moment, keď by sa celý kvintet sústredil iba na svoje nástroje - ANTHRAX druhého júna naozaj hrali pre ľudí. Takže, síce hra na istotu, ale na druhej strane, hodinka a pol to bola strhujúca a to je to najdôležitejšie.

O pol jedenástej sa  reproduktorov začali linúť tóny "Long Live Rock'n'Roll" a kapela tlieskala. Ešte poklona, záplava hodených trsátok a prepotený a zachrípnutý dav sa pomaly začal plížiť z MMC. Všetky obete času, peňazí a energie stáli za to, pretože ANTHRAX prišli, nenechali nič na náhodu a predviedli maximálny výkon. Ničím síce neprekvapili, ale na druhej strane, treba sa vŕtať v niečom, čo naživo funguje tak dobre? 

 

Setlist (popamäti):

Intro: Impaled
1. A.I.R.
2. Caught In A Mosh
3. Got The Time (JOE JACKSON cover)
4. Madhouse
5. N.F.L. (Efilnikufesin)
6. Fight Em Til You Can't
7. Evil Twin
8. March of the S.O.D. (S.O.D. cover)
9. Medusa
10. In The End
11. Antisocial (TRUST cover)
-----
12. Breathing Lightning
13. Indians
14. Among The Living

 

Foto: Adela Melová

Informácie o koncerte

Názov: ANTHRAX, Dogma Inc.

Dátum: 02.06.2016

Miesto: Bratislava, Majestic Music Club

Kapely: ANTHRAX, Dogma Inc.

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2016-06-06 19:00:00

Prečítané: 1860x

Autor: Matej Makovický

Matej Makovický

Názory redakcie

Chýba názor redakcie