BEHEMOTH predviedli epickú show

BEHEMOTH predviedli epickú show

Koncertný rok 2019 nám začal vo veľkom štýle - na európske cesty totiž vyrazili poľskí satanáši BEHEMOTH, aby pod hlavičkou turné "Ecclesia Diabolica Evropa 2019" naživo predstavili svoj nový album.
Dnes vám priblížim moje dojmy z Prahy + nižšie nájdete fotogalériu od kolegu Martina Mayera, ktorý navštívil rovnakú zostavu vo Viedni.

Zvoliť za miesto činu halu Forum Karlín sa ukázalo ako výborné rozhodnutie, keďže Nergalovci u nás lákajú z roka na rok stále viac ľudí a taký klub MeetFactory im naposledy zďaleka nestačil. Predpoklady o vysokej účasti (dnes napokon vyše 1500 hláv) sa začali napĺňať už v úvode pražského koncertu.
Ten od 19:30 obstarala prvá z dvoch predkapiel, americká formácia WOLVES IN THE THRONE ROOM, ktorá nastavila latku večera hodne vysoko. Ako sa to tejto pätici podarilo? Predviedli kvalitný, precítený black metal postavený na atmosfére, v ktorom nechýbali rýchle a pritom hypnotické riffy, ale i zvraty do ponurých, takmer až ambientných vôd. Celé prevedenie bolo krásne plynulé, hoci často bol problém rozoznať, kde sa jedna skladba končí a kde začína ďalšia (stihli zahrať tri, všetky z CD "Thrice Woven"). Na pódiu sa predstavili až traja gitaristi, dvaja z nich si rozdelili škreky a pozornosť upútala aj klávesáčka, ktorá v tomto zhluku taktiež dostala dosť priestoru. Samotný zvuk sa cez prvú skladbu ešte len dolaďoval, ale s tým som rátal. Američania majú veľký potenciál, avšak 30 minút bolo pre nich až smutne málo a toto predstavenie ubehlo ako voda.

Nasledujúca partia je už dávno pasovaná za legendu svojho oboru. Ide o praotcov melodic death metalu - AT THE GATES zo švédskeho Göteborgu. Na poslednom Brutal Assaulte ma potešili a úprimnú radosť som z ich hudby zažíval aj dnes. Tomas Lindberg a jeho družina to odpálili s eponymnou novinkou "To Drink From The Night Itself", prevažne sa však vracali do minulosti a hoci najstaršie kúsky boli z dosky "Slaughter Of The Soul", takýto setlist beriem všetkými desiatimi. "Suicide Nation", "Cold", ako i najväčšia povinnosť "Blinded By Fear" naživo opäť nesklamali a to isté možno povedať o ich autoroch. Kapela pôsobila mimoriadne energicky a svoje vystúpenie si užívala. Tomas chodil s mikrofónom z jednej strany pódia na druhú a kto vládze počúvať jeho farbu vokálu, musel byť spokojný. Zo štyroch prítomných kolegov potešilo najmä sólovanie Martina Larssona a o celkovej zohratosti snáď ani nemusíme hovoriť.
Toto naozaj nebola predkapela, ale skutočný „special guest“! AT THE GATES odohrali mierny nadštandard a výborne pripravili pôdu pre hlavné hviezdy večera.

V nasledujúcich chvíľach zahalila stejdž gigantická čierna plachta, po presne stanovenom čase na prestavbu svetlá zhasli a peklo sa môže začať…
„Elohim! - I shall not forgive!“ Počas intra členovia BEHEMOTH doputovali na scénu a po efektnom spustení plachty to odpálili so skladbou "Wolves Ov Siberia". Kým sa zvuk trochu doladil, mohli sme obdivovať neodmysliteľné pódiové rekvizity - vpredu staré dobré pentagramové stojany doplnené imitáciou hadích hláv, vzadu zas veľkú plachtu s obrátenými krížmi a medzi nimi videoprojekciu na decentnej obrazovke, zasadenej do netypického trojuholníka. Nechýbala ani ohňová show, pričom plamene dnes šľahali poriadne vysoko.
Nergal, charizmatický a vždy presvedčivý frontman, síce vynechal svoje povestné trhanie stránok z Biblie, ale klasické black/deathové pózy mu zostali. Z času na čas sa nám okrem burcovania odhodlal aj prihovoriť a hoci tento typ interakcie dnes mierne absentoval, nikomu to zrejme nevadilo. Dokonca spomenul, že v publiku sa určite nenachádzajú len Česi a špeciálne sa spýtal na prítomnosť Slovákov. V pár momentoch tiež nechýbalo jeho dickinsonovské zvolanie: „Scream for me, Czech!“. BEHEMOTH však tvoria aj bubeník Inferno, basák Orion a druhý gitarista Seth, bez ktorých by to nebolo ono. Prvý menovaný klepal svoje bicie odušu, pritom s potrebnou presnosťou a taký "Decade Of Therion" bol vďaka nemu zahratý o poznanie rýchlejšie než v štúdiovej verzii. Zvyšní dvaja menovaní dopomáhali Nergalovi aj s extrémnymi vokálmi a samozrejmosťou boli všetky nacvičené pohyby, pózy i pozície, kde má kedy kto stáť.

Zvuk sa napokon doladil a s prižmúrenými očami ho hodnotím ako OK. A poďme k samotnému setlistu, ktorý si pre nás Poliaci pripravili. Najväčší priestor dostal aktuálny album "I Loved You At Your Darkest", z ktorého zazneli všetky klipovky - od podmanivej "Bartzabel", cez nekompromisnú "Ecclesia Diabolica Catholica", po jasnú koncertnú záležitosť "God = Dog". Táto vzorka aktuálnych, milovaných i nenávidených BEHEMOTH bola popretkávaná výberom starších vecí. Kapela pripomenula svoju atmosférickejšiu tvár skladbami ako "Blow Your Trumpets Gabriel", "Chant For EΣΧATON 2000", no najmä hypnotickou "Lucifer", v ktorej sa jej protagonisti predstavili v obskurných maskách. Oproti tomu rýchlejší a naklepanejší charakter mali napríklad "Conquer All", "Slaves Shall Serve" a do setlistu sa zmestila aj nenápadná "Daimonos". Čakali by ste čokoľvek z éry pred albumom "Satanica"? Nedočkáte sa…
Kapela sa s nami rozlúčila rovnako ako na novej doske, skladbou "We Are The Next 1000 Years", ktorá plynulo prešla do epického finále, keď sa všetci štyria protagonisti zoskupili vpredu a spoločne bubnovali na „floor tomoch“ z bicích. To bol však už len záver, ktorý predznačil trochu nečakaný koniec po 75 minútach koncertu.

Nergalovci pokračujú v teatralizovaní svojej show a dnes opäť posunuli hranicu veľkosti extrémneho metalu o čosi ďalej. Ich mohutná produkcia slávi úspech a jej monumentálne prevedenie si zaslúži obdiv. V podstate si už môžu robiť, čo chcú a publikum im to bude žrať. Tento fakt však nezneužívajú a svojim fanúšikom ponúkli pravé umenie. Pritom všetko odohrali precízne, hoci občas trochu profesorsky. BEHEMOTH sú stále rastúca hviezda a pomaly už legenda. Ale kto pozná ich tvorbu, ten to už dávno vie.

Za udelenie akreditácií ďakujeme agentúre Obscure Promotion a vydavateľstvu Nuclear Blast.


FOTO: Martin Mayer (fotené vo Viedni)

Informácie o koncerte

Názov: BEHEMOTH predviedli epickú show

Dátum: 12.01.2019 - 13.01.2019

Miesto: PRAHA - Forum Karlín, WIEN - Arena

Kapely: BEHEMOTH - blackened death metal (POL)
AT THE GATES - melodic death metal (SWE)
WOLVES IN THE THRONE ROOM - atmospheric black metal (USA)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2019-01-15 18:41:46

Prečítané: 1714x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie