BETON predstavili nový album za účasti MORDLOCH, FUNUS a RATO TRISTE

BETON predstavili nový album za účasti MORDLOCH, FUNUS a RATO TRISTE

Piatkový večer, pochmúrne hlavné mesto, death/doom metal a párty na lodi. To neznie ako pravdepodobná kombinácia, tá sa však udiala. Po dlhých ôsmych rokoch totiž BETON vydali nový album s názvom "Zombie Mustang Safari". Nahrávka vyšla zatiaľ ako kazeta a digital download na bandcampe. Nešlo tu o žiaden krst či niečo podobné, len proste vystúpili štyri death doomové kapely. Akcia sa uskutočnila v klube Pink Whale. Klub sa nachádza neďaleko mostu SNP na odstavenej lodi, ktorá kotví na brehu Dunaja. Je vcelku priestranný s kapacitou niečo medzi Fugou a Randalom. Koncert prebehol dole v podpalubí, no jedno pódium sa nachádza aj hore. Obsluha spočiatku úplne nestíhala nával návštevníkov, no po otvorení horného baru sa to mierne napravilo. Je pozitívne, že v Bratislave vznikajú podobné priestory na živé hranie a dúfajme, že sa tu uskutoční viac podobných akcií. Prekvapila aj účasť fanúšikov na akcii, ktorá bola na domácu scénu viac než početná.

Akciu otvorili domáci FUNUS, ktorým sa ale tento koncert úplne nevydaril. Aktuálne sú bez stáleho bubeníka a tak siahli po náhrade v podobe Mareka Kučeru (MAKAR ČUDRA, ex-MORTALLY INFECTED). Prosím nemýľte si ho s kultovou postavou banskobystrickej death metalovej scény. Spolu si dali pred vystúpením tri skúšky, čo ale zjavne nestačilo na úplné zohratie. Na druhej strane to mohlo dopadnúť aj horšie. Proste v istých momentoch to úplne nefungovalo ako by sa patrilo. Skupina odohrala tri skladby zo svojho prvého dema "Príchod Zla", "Bratovrah" a "Ohňom a mečom".
 


V druhej časti vystúpenia zaradili do svojho setu nové piesne ako "Hurikán na Vatikán", "Bažina" či "Lykan". Tie budú súčasťou nového EP, ktoré skupina pripravuje. Je to naďalej nefalšovaný valivý death metal, ktorý vychádza z pôvodných postupov. Z môjho pohľadu to bol risk, odohrať vystúpenie s bubeníkom po troch skúškach. Ten nevyšiel úplne podľa očakávaní, no netreba vešať hlavu a pracovať ďalej. Na druhej strane chápem, že nechceli zrušiť sľúbené vystúpenie. Verím že o tejto skupine budeme ešte počuť a držím palce pri hľadaní bubeníka.

S nasledujúcimi RATO TRISTE sa tempo ešte spomalilo a z reproduktorov sa začal valiť poriadne hustý sludge doom. Názov kapely je inšpirovaný piesňou skupiny CORRUPTED, ktorých tvorbou sa nechali inšpirovať. Kapela funguje v minimalistickej zostave bicie, gitara a spev. Spevák počas vystúpenia púšťal z notebooku noisové vsuvky a rôzne sample, ktoré ešte viac zahusťovali atmosféru. Presnejšie vytvárali veľmi znepokojujúcu náladu, ktorá je pre ich tvorbu typická.
 


Dusivá atmosféra sa dala počas ich vystúpenia krájať a pre mňa to bolo celkom príjemné prekvapenie. Skupina začala svoj set skladbou "Prízraky", ktorej text nahovorila ak sa nemýlim Zuzana Kronerová. Potom spustili bahenné kúpele, v ktorých sme sa topili počas celého ich setu. Ich tvorbu nemám dobre zmapovanú, čo ale po tomto koncerte určite napravím. Mimochodom skupina funguje v Prahe, no ide o našincov presťahovaných do Čiech. Za mňa veľká spokojnosť.

MORDLOCH z Kolína nás opäť vrátili do death metalových vôd. Skupina si zvolila názov podľa jaskyne, v ktorej žila banda vrahov a jeden samotár. Ten po svojej smrti hnil v jej rohu. Tak to aspoň deklarujú na svojom fb profile. V lete im vyšlo debutové EP s jednoduchým názvom 2022.  Hnilobný zápach a priamočiara rytmika z ich hudby vyvierala hneď od prvých tónov. V podstate sa nejedná o nič neobvyklé, čo by sme už nepočuli v mnohých obmenách.


Spráchnivené gitarové riffy podporené chorobným growlom vychádzajú z tradície švédskych zakladateľov. Aj rytmika sa pohybuje v podobnom duchu. Občas skĺzne do pomalších vôd, ale zväčša si ide v stredných tempách. Texty sú písané v rodnom jazyku, čo som ale na koncerte nepostrehol, pretože spevákov prejav je fakt poriadne chorobný. Každopádne ak máte radi klasický death metal európskeho strihu, MORDLOCH by vám mohol zachutiť.

BETON asi netreba bližšie predstavovať. Skupina funguje od roku 2004 a aktuálna novinka "Zombie mustang safari" je len ich druhý album. Skupina vydávala skôr splitká s rôznymi spriaznenými skupinami. Kto ich nevidel naživo asi nechodí na koncerty, neviem ako by sa to niekomu nemohlo podariť. Vystúpili v klasickej zostave bez basáka Fešiho, ktorého zastúpil Ľuboš Dĺžeň. To je známa postavička pohybujúca sa na bratislavskej crust/punk scéne a jedného nemenovaného mobilného operátora. Medzičasom skupina potvrdila túto výmenu aj v základnej zostave, takže sa nejedná len o záskok. V ich prípade môžeme hovoriť o jasne zadefinovanom HM2 zvuku gitár, ktorý je v death metale mimoriadne obľúbený. Spolu s basou tvoria mohutnú zvukovú stenu, ktorá vás poriadne zvalcuje. Rytmika strieda "dismemberovské" sypačky a typické death metalové valce.
 


Setlist koncertu postavili na novinke, z ktorej odohrali hneď päť piesní. "Bezezub", "Hrabivec", "Cimbál", "Homeo Astralotypecus" a titulná skladba jasne nadväzuje na predošlú tvorbu skupinu. Tej sa držia ako čert kopyta a v podstate nie je dôvod ju nijak meniť. Jedinou zmenou sú hosťujúce nástroje ako cimbal a banjo, ktoré sú ale skôr spestrenie a nie nejaké zásadné štýlové vybočenie. Nové skladby doplnili starými flákmi ako "Jama a kyvadlo", "Káva" či "Detonátor". Ich vystúpenie bolo tradične nekompromisné, surové a mohutné ako betónový skelet. Pred zaplneným klubom predviedli presne to, čo sme od nich očakávali.

S odstupom času som si uvedomil ešte jeden fakt, čo tieto kapely spája. Keď sa pozriete na plagát akcie, je na ňom akoby obal magnetofónovej pásky. A práve tento formát spája všetky štyri kapely, ktoré na ňom vydávajú svoje nahrávky. Netuším či to bol zámer alebo vec náhody. Každopádne to bola výborná akcia s veľkou podporou fanúšikov.

Informácie o koncerte

Názov: BETON predstavili nový album za účasti MORDLOCH, FUNUS a RATO TRISTE

Dátum: 21.10.2022

Miesto: BRATISLAVA - Pink Whale

Kapely: BETON - death metal/crust
MORDLOCH - death metal (CZ)
RATO TRISTE - sludge/doom metal (CZ)
FUNUS - death metal

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-10-27 14:18:35

Prečítané: 869x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie