Bomby na Nitru vol.4

Bomby na Nitru vol.4

S postupným uvoľňovaním opatrení sa spustila lavína koncertov a mnohé sa navzájom prekrývali. V predposlednú aprílovú sobotu som sa rozhodoval medzi Besnením zbojníkov a Bombami na Nitru. Prvá voľba bola logisticky výrazne jednoduchšia, no účasť českých GRIDE nakoniec zvíťazila nad mojou pohodlnosťou. Mimochodom moja posledná návšteva Starej Pekárne sa datuje na október 2010, keď tu zahrali ANAAL NATHRAKH. A v tom klube sa toho veľa nezmenilo, čo mi ale nijak zvlášť neprekážalo. Celá akcia bola benefičná a zisk z nej bude prevedený na transparentný účet pre utečencov z Ukrajiny.

Prvú bombu na Nitru vypustili SANGRE DE IDIOTAS zo Zvolena. Je to vlastne rytmická sekcia (basa a bicie) skupiny SEDEM MINÚT STRACHU a tomu odpovedá aj ich hudobná produkcia. Totálny grind core chaos zaobalený v prasáckom zvukovom kabáte, ktorý vybuchuje ako nálože pod pásmi tankov. Krátkymi energickými skladbami pokropili pekáreň a bez slov opustili pódium. Absolútne nekompromisný prístup a skvelý dramaturgický ťah. Hneď na úvod zaradiť ten najväčší chliev, nech sa nám nepletie. Bol to veľmi intenzívny hudobný zážitok, ktorý skvele naštartoval dnešný večer. 

Po tomto úvode nebolo ľahké nadviazať, no niekto si to musel vziať na plecia. DARCHAIC z Galanty poznám len podľa názvu a bol som preto zvedavý, čo za muziku vlastne hrajú. Kapela funguje v zostave bubeník, gitarista a spievajúci basák. V ich hudbe je možné vystopovať prvky thrash a death metalu so slovenskými textami. Väčšinu vystúpenia som počúval gitaru, kde sa dali vystopovať zaujímavé hudobné motívy. Mne tam však chýbala doprovodná gitara prípadne nejaký podobný nástroj. Skrátka niečo čo by im zhutnilo výsledný zvuk. Nebudem ďalej mlžiť, mňa ich vystúpenie veľmi nezaujalo. Formálne tam bolo všetko v poriadku, len mi nesadla ich tvorba.

Tretiu bombu na Nitru zhodili bratislavskí FUNUS. Ich vystúpenie na garážach som minulý rok zmeškal a dnes som si dal reparát. Dva roky staré demo som počul niekoľko krát a tešil som sa na jeho živú podobu. Zvuková skúška im trvala o niečo dlhšie, no nikto sa nikam neponáhľal. Koncert odpálili rovnomennou skladbou z dema, čím otvorili časový portál do deväťdesiatych rokov minulého storočia. Približne v tomto období vznikol death metal vo svojej prvej vývojovej fáze, ktorý dnes označujeme ako old school. Ich hudba mi asi najviac pripomína rannú tvorbu BENEDICTION so všetkým čo k tomu patrí. Živé hranie kapelu evidentne baví, aj keď trocha pohybu by gitaristom a basáčke nezaškodilo. A keďže ich poznám, viem že mi túto poznámku odpustia. Na druhej strane spevák Roxor ich v tomto smere plne zastúpil. Dá sa povedať, že si koncert odkrútil tak hlasivkami ako aj krkom. FUNUS postupne odohrali celé svoje debutové demo, plus pridali tri nové skladby „Bažina“, „Lykan“ a „Onen svet“. Skupina na pódiu potvrdila svoje kvality a pokiaľ ste ich ešte  nevideli, určite to napravte.

Ďalší nálet sa niesol v grindcorovom štýle, ktorý nám priviezli JACK z Maďarska. O existencii tejto kapely som nemal ani len poňatia, no ich vystúpenie bolo strhujúce. Ich divoká muzika je silne ovplyvnená tvorbou NAPALM DEATH, čo sa ale dá povedať o tretine scény. Každopádne naživo to rozbalili vo veľkom štýle a bola to poriadna smršť. Najviac pozornosti na seba pútal spevák Levi, ktorý sa dostával do poriadneho amoku. Z ich hudby išla nespútaná energia a trocha toho šialenstva. Bohatý setlist obsahoval skladby ako „Kettévágva“, „Megveszve“, „Újjászületés“, „Regisztrált rabszolga“, „Feldarabolt Igazság“, „Ígeret foldje“, „Időzített bomba“, „Éberkóma“, „Globalizált lobotómia“, „Bezarva“, „Járulékos veszteség“, „Sterilizált Létezés“, „Gát“, „Sötétségben“, „Kiárusított Anarchia“, „Szekta“, „Szőnyeg Alá“ a „Vissza, ki az utcára!“. Tak schválne, koľkí ste dočítali predošlú vetu do konca? Samozrejme je to iba prepísaný setlist, z ktorého by som nepoznal ani notu. Berte to ako pokus o reportérsky žart. Každopádne JACK odohrali skvelý set a u mňa bodovali.

A opäť sa vraciame k death metalu, tento krát v podaní českých DEAD CARNAGE. Je to partia skúsených harcovníkov z Havířova, ktorí majú bohaté skúsenosti z kapiel ANTIGOD, DISFIGURED CORPSE, EUTHANASIA, G.O.R.E. a SILVA NEGRA. Ich smrteľné umenie sa vyznačuje striedaním rýchlych a pomalých pasáží, ktoré prekladajú klasickým growlom. Základom sú priamočiare gitarové riffy, ktoré spolu s rytmikou ťahajú celú karavanu vpred. Asi by sme na scéne našli mnoho podobných kapiel, no jedno im nemožno uprieť. DEAD CARNAGE sú páni v rokoch, no na ich pódiovom prejave to nezbadáte. Aj keď ma samotná muzika až tak nechytila, ich celkový prejav musím pochváliť. Na pódiu pôsobili ako smečka hladných vlkov bažiacich po krvi.

No a dostávame sa ku kapele, ktorá to celé „spískala“. Organizátorom tejto akcie sú totiž domáci ABORTION, grind corová legenda domácej ug scény. Názov akcie bol pomenovaný podľa ich piesne, ktorá v playliste nemohla chýbať. Nechcem sa zbytočne opakovať, ale ich vystúpenie ma bavilo podobne ako pred mesiacom v Žemberovciach. Kombinácia drevného grind coru a svojského humoru opäť slávila úspech. Na úvod vystúpenia bola skupina zahalená v dymovej clone, čo mi trocha skomplikovalo fotenie. Zaujímavá bola aj krátka a capella vsuvka, po ktorej zahrali skladbu "Kokoti na kokaíne". Tú venovali všetkým politikom a zaznelo tam meno Robo K., ale netuším koho mali mysli hehe. Nechýbal ani cover od NAPALM DEATH - "You Suffer", čo je už povinná jazda každého ich koncertu. Opäť v precíznom prevedení a dokonalej choreografii. Zahrali aj ďalšie hymnické kompozície ako „Musíš zomrieť“, „Choroba rastu“ či „Kríza mozgu“. No zastavil by som sa pri jednej skladbe, ktorú som v reporte z Gothoomu trocha opomenul. Je to hitovka „Heavy mental“, ktorá je paródiou na nemenovaný hudobný štýl. Páni si vyhrnuli rukávy na tričkách a začala skvelá show, ktorej dominovali silácke pózy s gitarami. Túto skladbu hrávajú dlhé roky a vždy je to silná vec. Skladbu "Prince Hoax" pre zmenu venovali Vladimírovi P., ktorého mal Lepra na tričku „Evil over Kyiv“. Poslednou piesňou bola tradične "Život je kurva", po ktorej prišiel logicky prídavok. Skladbu "Skurvený sebec" obohatil tanečnou vsuvkou Roman Halmo (CRANIOTOMY), ktorý mal na sebe žlté plastové vrecko na odpad. Jednoznačne zlatý klinec vystúpenia.  

Posledný kobercový nálet na Nitru spáchali českí velikáni GRIDE. Táto fastcorová kapela nám začala nejak chradnúť, čo sa týka počtu svojich členov. V roku 2018 si ich pamätám na brutale ešte ako päťčlennú partiu. Minulý rok na Josefstadte vystúpili už len ako trio a dnes prišla do Nitri len dvojica hudobníkov. Konkrétne to bol bubeník Čert a gitarista David. Obaja si rozdelili spevácke party ako aj príhovory k fanúšikom. Koncert odpálili skladbou „Manipulace“ a spustili nekompromisnú paľbu. Bez väčších problémov si vystačili aj vo dvojici a ich skladby nestratili nič zo svojej intenzity. Z pódia sa hrnul neskutočný tlak v podobe piesní „Úder“, "Příběh s otevřeným koncem", "Naděje v míjení" či "Lobotomie vírou". Zaujímavá bola aj jedna pomalšia experimentálna skladba, ktorú som ale neidentifikoval. Jednotlivé skladby odpaľovali ako čínske delobuchy a ich koncert mal neskutočnú dynamiku. Zo setlistu spomeňme ešte "Prospektor", "Amnézie", "Made in hell", "Modlitba Politickeho Sadomasochismu" či "Kudy Kam". Vystúpenie GRIDE bolo skvelým vyvrcholením celej akcie.

Skutočné bomby na Nitru zatiaľ nepadajú a dúfajme že to tak ostane. Tie hudobné sú naopak vítané. Vidíme sa snáď o rok.

Informácie o koncerte

Názov: Bomby na Nitru vol.4

Dátum: 23.04.2022

Miesto: NITRA - Stará Pekáreň

Kapely: GRIDE (CZ) - fastcore
ABORTION - grindcore
DEAD CARNAGE (CZ) - death metal
JACK (HU) - grindcore
FUNUS - death metal
DARCHAIC - death/thrash metal
SANGRE DE IDIOTAS - grindccore

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2022-04-28 13:39:04

Prečítané: 1176x

Autor: Martin Mayer

Martin Mayer

Názory redakcie

Chýba názor redakcie