Bratský súboj CRADLE OF FILTH vs. MOONSPELL

Bratský súboj CRADLE OF FILTH vs. MOONSPELL

Nový rok sme odštartovali bratským súbojom dvoch európskych metalových veličín. CRADLE OF FILTH vyrazili na spoločný výlet s MOONSPELL a hneď prvá zastávka európskej časti ich "Cryptoriana World Tour 2018" pripadla na Prahu. Koncert bol beznádejne vypredaný, my sme však na mieste činu nemohli chýbať.

V priestoroch klubu Roxy sme minulý rok zažili niekoľko vydarených koncertov (naposledy SÓLSTAFIR) a aj v tento štvrtok sme doň zamierili plní očakávaní. Všetko išlo podľa plánu a krátko po 19:30 sa na stejdž prikradli prví z dnešných dvoch účinkujúcich, MOONSPELL. Portugalská gothicmetalová stálica nedávno vydala nový album "1755", na ktorom ponúka viac symphonic/orchestrálnych prvkov. Otvárací song "Em Nome do Medo" začal presne v tomto duchu, ale postupne sa prehupol do tvrdšej verzie, v akej ho poznáme ešte z dosky "Alpha Noir". Spevák a frontman Fernando Ribeiro dorazil vo vkusnom klobúku a s lampášom v ruke, pre nasledujúci kúsok "1755" si zvolil masku morového doktora. Dnes ponúkol prevažne tvrdé, harshové vokály a menej zo svojho hlbokého, čistého spevu. Tradične neprehliadnuteľný bol klávesák Pedro, gitarové riffy i sóla zabezpečil nečakane ostrihaný Ricardo Amorim, hrubé struny má na starosti kučeravý Aires Pereira a zadným radom nevelí nik iný než Mike Gaspar.

Úvodný blok patril štvorici nových, epickejších skladieb a následne ako prvú staršiu vec registrujem "Night Eternal". Podstatnú časť z hodinového priestoru však Portugalci venovali novej doske, na ktorú došlo až sedemkrát. Niektoré ukážky publikum príliš nenadchli, ale napr. "In Tremor Dei" či "Todos Os Santos" zneli naživo famózne. Starú tvorbu MOONSPELL dnes reprezentovali len "Opium", "Alma Mater" a na záver, ako vždy, "Full Moon Madness". Zvuk bol pekne čitateľný, nálada členov kapely príjemná, odozva od ľudí takisto, nechýbali emócie a okrem setlistu zo spomínanou, až prílišnou dominanciou aktuálneho CD, vlastne nemám nič iné, čo by som týmto gothikom vytkol.

Po polhodinovej pauze nastal čas na headlinera, t.j. anglickú legendu CRADLE OF FILTH. Dani a spol. dorazili na pódium plní energie a svoju show odpálili so skladbou "Gilded Cunt". Šestica protagonistov sa síce snažila zahrať čo najlepšie, ich snahu však zabíjal zvuk, ktorý bol od úvodu takpovediac príšerný. Tento stav trval takmer polovicu koncertu a to predpokladám, že si kapela doviezla svojho zvukára… fakt škoda. Najviac pozornosti na seba pútal hlavný „kriklúň“ Dani Filth, o ktorého vokálnych výkonoch by sa dali písať štúdie - buď ho milujete, alebo nevládzete počúvať. Dnes však tento malý anglický vampír išiel na maximum, predviedol obvyklú paletu svojich extrémnych spevov a hoci legendárne vysoké škreky občas trhali uši, bola to väčšinou chyba zlého nazvučenia. (To nemení nič na fakte, že už nikdy neuškrieka toľko, čo kedysi). Dani nezanedbal ani vizuálnu stránku vystúpenia, keď si napr. pri skladbe "The Promise Of Fever" navliekol masku s rohmi „à la muflon“.
Z pätice jeho kolegov si najväčšiu pochvalu zaslúži bubeník Marthus, ktorý je už stálicou v radoch CRADLE a spoľahlivým hnacím motorom tejto mašinérie, hoci za sklom ho bolo slabšie vidno. Jednu z gitár obstaráva druhý holohlavý Moravák v kapele, Ashok (ex-ROOT), tú druhú služobne rovnako starý Rich Shaw. Obaja predviedli kvalitnú hru plnú energických riffov, zapamätateľných melódií i sól a navzájom sa umne dopĺňali. Viac-menej do počtu na mňa svojou hrou pôsobí basák Daniel Firth, zato v lepšom svetle sa dnes ukázala Lindsay Schoolcraft, ktorá okrem klávesov ponúkla aj niekoľko doprovodných spevov, najmä tých po Liv Kristine a Sarah Jezebel Deva (ak teda náhodou neboli pustené zo samplov).

Keď sme sa už zorientovali v tom rozbúrenom zvukovom mori, registrujeme setlist sťaby púť naprieč históriou CRADLE OF FILTH, s jasnou prevahou starších vecí. Z nového CD "Cryptoriana: The Seductiveness Of Decay" zazneli tri ukážky: ako prvá klipovka "Heartbreak And Seance", následne "You Will Know The Lion By His Claw" a v prídavkoch ešte "Achingly Beautiful". Dani nezabudol pripomenúť, že sa blíži 20. výročie albumu "Cruelty And The Beast" a vybral z neho dve skladby: "Beneath The Howling Stars", "Bathory Aria". Úplne najstaršou záležitosťou bola "Dusk And Her Embrace" a medzi prídavkami zostal čas aj na také povinnosti ako "Nymphetamine", "Her Ghost In The Fog" či "From The Cradle To Enslave".
Verní fanúšikovia podporovali svoje hviezdy od začiatku do konca a kapela bola určite spokojná, no v závere už viditeľne unavená, hoci po 105-minútovom maratóne mala byť prečo. Napokon sa s nami rozlúčila za tónov ďalšieho hitu, "Born In A Burial Gown".

Zhrnutie: Sebaisté predstavenia obidvoch kapiel presvedčili väčšinu z takmer 1000 prítomných. CRADLE OF FILTH je síce kult, tento ich koncert si však budeme pamätať len ako priemerný - priniesol totiž rozporuplné pocity. Favoritom večera sa (nielen pre nás) stali MOONSPELL - predviedli grandióznejšie momenty, dali do toho viac srdca… jednoducho a úprimne potešili.

Za udelenie akreditácie ďakujeme vydavateľstvu Nuclear Blast.


FOTO: Slávka Virdzeková | Absinthia Photography

Informácie o koncerte

Názov: Bratský súboj CRADLE OF FILTH vs. MOONSPELL

Dátum: 18.01.2018

Miesto: PRAHA - Roxy

Kapely: ::
CRADLE OF FILTH - symphonic gothic/extreme metal (ENG)
MOONSPELL - gothic/dark metal (POR)

Informácie o reportáži

Uverejnené: 2018-01-20 18:17:20

Prečítané: 2177x

Autor: Marek "Fajo" Falat

Marek

Názory redakcie

Chýba názor redakcie